Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Finist
Wikikomentář k Friedmanovi v respektu
http://wikikomentar.respekt.cz/index.php/Génius_ek...
Krátký úryvek k tomu co zde také zaznělo: "Ironií osudu Friedman jako skvělý liberální ekonom do značné míry pomohl tomu, aby se hydra státního paternalismu a dirigismu v druhé polovině 20. století rozmohla. K tomu se přiznává v knize, která dosud česky ani slovensky nevyšla, Tyranny of the Status Quo. Kromě kritiky některých aspektů tzv. reaganomiky (rozpočtové deficity, celní politika apod.) si v ní vyčítá, že v době 2. světové války, kdy pracoval pro americké ministerstvo financí, vymyslel systém průběžného zdanění. Do té doby se daně platily tak, že na konci roku přišel příkaz na zaplacení daní. Friedman ve snaze zlepšit výběr daní pro vedení války vymyslel ďábelskou myšlenku: lidé by měli platit daně průběžně – tolik to nepocítí a „strýček Sam“ bude mít zajištěn plynulý příjem po celý rok."
chuchvalec
skoda
skoda, ze tomu brani lide, jako je vaclav klaus a zdenek skromach, kteri jsou presvedceni, ze jedinym smyslem jejich pobytu mezi nami je drancovani nasich dani
Modrý pták
Finiste,
víte o akci LI a CEPu na počest Miltona Friedmana v úterý 21. listopadu 2006, 16.00 hod. v Míčovně Pražského Hradu, vchod z Prašného mostu?
Finist
Re: Finiste,
Jo viděl jsem to na stránkách libinstu, a děkuji za upozornění ale pravděpodobně nebudu mít čas tam zajít (nejsem z Prahy). Doufám, že se bude pořizovat záznam.
Pete
Je to dokonalé, jen chybí úředník.
Až bude tento systém modifikován tak, aby vyžadoval spousty úředníků, pak bude mít šanci se v Česku prosadit. Protože, co bychom si bez úřadů a úředníků počali. A představte si tu nezaměstnanost ! Jen proto to u nás nebude, protože jsme sociální a taky blbí.
Antiekonom
Re: Být “antiekonom”ický, je vážný ekologický problém.
?? Ekonomove jsou snad ekologicti? Jsem si nevsimnul. Spis se mi to zda naopak. Na prirodu se dost kasle. Ber zdroje kde ber, znecistuj vodu a ovzdusi kde muzes.
Antiekonom
... zdroj
Milton Friedman quoted in p. 33, ECONOMISTS AND THE ENVIRONMENT, Carla Ravaioli; Zed, 1995; http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/1856492788
Finist
Re: ... zdroj
A můžete mi objasnit, jaký problém vydíte ve Friedmanových odpovědích? Vždyť to co říká je přece naprostá pravda. Až bude ropa docházet tak prostě bude dražší a dražší. To je naprosto základní logika věci, a právě její cena pak omezí její spotřebu.
Antiekonom
.. cast 2
Ravaioli: Of course the discovery of new oil wells has given the illusion of unlimited oil …
Nobel Laureate Friedman: Why an illusion?
Ravaioli: Because we know it’s a limited resource.
Nobel Laureate Friedman: Excuse me, it's not limited from an economic point of view. You have to separate the economic from the physical point of view. Many of the mistakes people make come from this. Like the stupid projections of the Club of Rome: they used a purely physical approach, without taking prices into account. There are many different sources of energy, some of which are too expensive to be exploited now. But if oil becomes scarce they will be exploited. But the market, which is fortunately capable of registering and using widely scattered knowledge and information from people all over the world, will take account of those changes.
Antiekonom
.... rozhovor s MF - cast 1
Ravaioli: But there are many other environmental problems ...
Nobel Laureate Friedman: Of course. Take oil, for example. Everyone says it's a limited resource: physically it may be, but economically we don't know. Economically there is more oil today than there was a hundred years ago. When it was still under the ground and no one knew it was there, it wasn't economically available. When resources are really limited prices go up, but the price of oil has gone down and down. Suppose oil became scarce: the price would go up, and people would start using other energy sources. In a proper price system the market can take care of the problem.
Ravaioli: But we know that it takes millions of years to create an oil well, and we can't reproduce it. Relying on oil means living on our capital and not on the interest, which would be the sensible course. Don't you agree?
Nobel Laureate Friedman: If we were living on the capital, the market price would go up. The price of truly limited resources will rise over time. The price of oil has not been rising, so we're not living on the capital. When that is no longer true, the price system will give a signal and the price of oil will go up. As always happens with a truly limited resource.
Přemysl Tišer
Re: .... rozhovor s MF - cast 1
Tak a nemá prvadu? Vždyť se vylepšovali technologie, objevovala se nová naleziště. Zásoby ropy přibývaly. Musíte vzít v potaz dobu, kdy to říkal. Podívejte se, jak šla ropa v posledních letech nahoru - projevují se ony limity. Cena stoupá, že?
tich@dohoda
problem genialnich teorii ztroskotava na prostem faktu prakticke funkce
asi podone to je s laboratornimi pokusy, kde v optimalnich podminkach dosahujete povzbudiva data, bohuzel uz casto poloprovoz/nabeh do relnych podminek/ ten optimismus naboura a praxe v realu definitivne odkaze do salonnich diskusi teoretiku, kteri vetsinou nedokazi vest ani trafiku v "cernych cislech" . Pokud bychom vzali za priklad napr. USA, kde se Friedman nejakym zpusobem do praxe prevedl, mohli bychom tvrdit, ze to snad funguje, ale jen do okamziku,kdy zjistite, ze 50-60 milionu lidi nema zadne pojisteni, pritom teoreticky by i z mizerne mzdy to pojisteni byli schopni zaplatit, coz by v realu znamenalo zit pod mostem ale s jistotou, ze jsem pojisteny :-)
Finist
Re: problem genialnich teorii ztroskotava na prostem faktu prakticke funkce
Když si čtu takovéhle přszpěvky, tak se vždycky zamýšlým nad tím, zda si uvědomujete, že jakýkoli systém a jakákoli vládní politika v oblasti ekonomie na téhle planetě je výsledkem nějaké teorie. Že průběžný důchodový systém, dávky v nezaměstnanosti, povinné zdravotní pojištění, progresivní zdanění a centralizované bankovnictví - to všechno tady nebylo odjakživa ale jsou to důsledky nějakých teorií a ekonomické experimenty! (které by už bylo záhodno ukončit)
To co se z Friedmanových teorií zavedlo do praxe je pouze jeho monetární politika v Centrálním bankovnictví (a to ještě zdaleka ne důsledně) díky níž se dnes nepotýkáme s dvoucifernou inflací jako za Keynesiánců. Dá se tedy spolehlivě ukázat, že jeho teorie způsobila, že centrální bankovnictví funguje daleko lépe než předtím.
Ohledně zdravotnictví (ale třeba i školství a sociální politiky) se systém v USA Friedmanovým teoriím neblíží ani zdaleka, ale je pěkně po socialisticku zregulován.
Mortimer
Přeložme si výraz "záporná daň"
De fakto to znamnená, že stát dorovnává nízké mzdy v soukromém sektoru ze svých prostředků. Normální vývoj zvyšování životní úrovně je tlak na růst mezd, který je zcela správný, pokud mzdy nerostou rychleji než HDP a produktivita práce, v případě záporné daně jde jednoznačně o prostředek jak tlačit mzdy dolů, přičëmž stát na sebe bere určité garance, že u zaměstnanců nedojde k výraznému propadu životní úrovně. Výsledkem pak může být sice relativně vysoká zaměstnanost, ale za cenu výrazných dotací mezd a velkého tlaku na státní rozpočet. Jde o nepřímou dotaci podnikatelským subjektům.
Přemysl Tišer
Re: Přeložme si výraz "záporná daň"
Takže je místo toho lepši zaručit všem životní minimum tak, že je pošlu do fronty na sosiálku, kde navíc platít početné úřednictvo? Tak to funguje dneska.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz