24.10.2020 | Svátek má Nina


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 27.9.2020 23:23

Díky za odkaz. Zřejmě opravdu "nehrozí", že by se po nebi ve velkém proháněly místo dopravních letadel dopravní heliem plněné vzducholodě.

V. Kolman 27.9.2020 23:31

Omylem se to ocitlo tady - patří k odkazu pana Juraxe z 22:21 hod.

I. Pávek 27.9.2020 15:34

No prozatím se stále nic neděje, co by ohrožovalo život a přírodu. Spaluje se ropa, uhlí, dřevo, biomasa, jsou stále někde obří požáry a kyslíku je v atmosféře stále stejně, 21 %. Akorát o pár ppm se zvýšil CO2. Problém by nastal, kdyby začal klesat O2. Na 17 % by začaly problémy s dýcháním. A to by byl jinačí fičunk. Ale ta rovnováha mezi spotřebou a výrobou kyslíku je kupodivu natolik tvrdá, že ani současná spotřeba průmyslu všeho myslitelného druhu na Zemi ji nedokáže vychýlit. Toho bychom se měli bát. Ale prozatím, prozatím bych ropě, uhlí a jiným hořlavinám na rozloučenou nemával. A taky ani nějak nemáme čím mávat a kdo ví jestli budeme mít.

T. Zlesa 27.9.2020 11:09

Nová česká baterkárna: https://www.he3da.com/

Majitel kandiduje do senátu. Produkt se zajímavou historií a možná i budoucností.

T. Hraj 27.9.2020 13:07

Pan Procházka mne velmi zaujal už před lety. Výrobu údajně revoluční baterie zahajovali tehdy v Praze v Letňanech s velikou slávou (stuhu stříhal premiér Sobotka). Ale od té doby úplné ticjo po pěšině. Tak nevím.

M. Pivoda 27.9.2020 13:41

Pokud majitel chce v Česku něco prosadit, potom majitel baterkárny asi míří správným směrem. To patří k českým zvyklostem.

Jenže svět je větší, než je Česko. Inovátor Elon Musk také dosud mnohé tají, ale brzy zde (tzn. i v Česku) bude silná konkurence v bateriích. Co to ale je brzy? Roky, nejdéle desetiletí.

V principu je jasné, že dnes je již možné manipulovat s hmotou na úrovni atomu, a to již podstatně zamíchalo investorskými kartami. Takže i lidé se dnes již dokáží přiblížit stavu, ve kterém příroda velmi efektivně dokáže cosi udělat v chemických vazbách s uhlovodíky (která zatím dokáže do 1 cm kubického hmoty vměstnat nejvíce energie).

Problémem inovátorů zatím ale zůstává výrobní procesy baterií: 1. stabilizovat (aby technologické postupy trvale produkovaly velmi slibné výsledky), 2. rozšíšit laboratorní výrobu baterií do masové produkce (scaling up production).

Závěr: Občané, nebojme se konce ropy! Vám nic nehrozí. Obávat se mohou snad jen někteří byznysmani, že ve výhledu přijdou o svůj (ekologicky špinavý) byznys s ropou, a nebyli schopni včas své peníze investovat do nastupujících technologií.

L. Novák 27.9.2020 22:58

Tobě nic nehrozí. Máš to "za pár"... Můžeš blábolit, co tě napadne. :-P

M. Pivoda 28.9.2020 11:29

Arogantní hlupáci zde předstírají, že jsou odborníci na technologický rozvoj. Nejsou morálně o nic lepší než někdejší arogantní komunisté.

Občané nevěřte tomu, že kdo dnes nadává na minulé komunisty, je morální oporou národa českého.

Technologický pokrok naštěští postupuje vpřed nezávisle na arogantních českých hlupácích (před listopadem 1989 i po něm). Ale ty společenské důsledky technologického pokroku budou opravdu velké. Takže se vůbec nedivím mladší generaci, že vnímají (zřejmě intuitivně) dnešní dravý kapitalismus spíše negativně. Ve hře je totiž příliš mnoho.

L. Novák 28.9.2020 13:30

Certifikovaným standardem hlupáka jsi tady ty, Pivodo. Máš na to dokonce papír s uznanou kvalifikací šarlatána. :-P A ten dravý kapitalismus vidíš kde, komunistický futurologu?

P. Han 27.9.2020 20:58

Uvidíme. Zatím si ten vývojový milník dotačního podvodníka pana Pruse (tuším) odkládám do šuplíku se studenou fúzí.

J. David 27.9.2020 9:29

Chčijme na vodní kolo, na jehož hřídeli je dynamo a v žumpě LiOn baterie. Flautelenci jímejme do ekologických (igelitových) pytlů a pyroliticky spalujme (pyrolýzou je míněn termický rozklad organických materiálů za nepřístupu médií obsahujících kyslík), špekáčky budou ekologicky vypečené. Rožnění na klacku nebude třeba.

M. Pivoda 26.9.2020 16:41

Nejprve cituji z článku: "... Co se bude dít se zeměmi jako Saúdská Arábie, Irák, Írán, Venezuela, Ruská federace či Nigérie (atd., atd.), které jsou životně závislé na těžbě a na příjmech z ní? ..."

Komentář:

Jako pamětník vám musím připomenout, že už v 70. letech, v době kdy v Íránu byl stále u moci Šáh Rezaté Pohlaví, bystrý Američan James Martin, ve své tehdejší knize o počítačových informačních systémech, doporučoval Íránu strategii včasných investic do nových technologií. Když Rezaté Pohlaví v Íránu politicky padlo, tento odstavec (o vhodné strategii nových technologií) v dalším vydání knihy Jamese Martina zmizelo.

Předvídavě k technologickému pokroku se zachovali například šejci v Saudské Arabii, tj. zemi, která měla největší zisky ze svých rozsáhlých ložisek ropy. Bude to ale stačit? Nevím. Za peníze se sice dá koupit takřka cokoliv, ale na vybudování inovativního Křemíkového údolí příkazem seshora to nestačí. Nefunguje to. O tom se přesvěčili už i Rusové.

L. Novák 26.9.2020 19:32

A ty tomu taky nerozumíš... :-P

R. Langer 27.9.2020 6:06

Páni, naše malá hloupoučká UI našla věšteckou kouli. Ale stejně nerozumí tomu, co tam vidí... ;-D

J. David 27.9.2020 9:31

Von der Lejno to tam ale vidí...

L. Písařík 26.9.2020 14:12

Jestli jste pročetli fakturu za elektřinu až do konce, jistě jste našli poznámku, že podíl zelené elektřiny činí v energetickém mixu 4,2%. Ano, tak málo a tolik pokřiku. Je to sakra drahá záležitost. Porovnání s dobou socialismu: zá vývoz ideologie se platí nejvíce.

R. Langer 27.9.2020 6:07

Tak tak. To je ta elektřina ze Slunce "zadarmo". ;-)

J. David 27.9.2020 9:32

Ale někdo na tom rejžuje.

Š. Hašek 27.9.2020 12:26

Přesné.

T. Hraj 27.9.2020 13:13

Přesně tak! Porovnejme s autorovým:

"ale musím uznat, že technický pokrok je obrovský a jakkoliv zatím pořád vidím mnoho zádrhelů, řada dalších již našla uspokojivá řešení. Nejde tedy o vyřešenou věc, ale jak finančně, tak i technicky už dávají obnovitelné zdroje smysl."

L. Písařík 27.9.2020 13:34

Přeji vám, aby váš optimizmus vydržel i v době, až bude jezdit polovina elektrik.

T. Hraj 27.9.2020 15:01

Myslíte těch přikázaných a vehementně dotovaných?

Elektromobily jsou výborné a jsem pro ně všemi deseti, tj. jakmile budou fungovat bez regulací trhu.

R. Polášek 26.9.2020 13:23

O ropné státy bych se nebál.

Ropu budou ještě hodně desetiletí místo nás skupovat ekonomicky silné rozvojové státy, jako třeba Čína, Indie, Brazílie, Filipíny, Indonésie atd.

Spíš se bojím o nás, protože plošné zdražení energií kvůli zeleným restrikcím může vedle jiného velmi omezit náš inovační potenciál. A s takovou si během relativně krátké doby pár desetiletí vyměníme globální ekonomické pozice právě s těmi některými dnes ekonomicky silnými rozvojovými státy a sami se staneme rozvojovými zeměmi. Se všemi důsledky ekonomické poroby, které z takové výměny pozice plynou.

Š. Hašek 27.9.2020 12:27

O ropné státy bych se nebál.

Člověk tady si poradí. Tak ať i oni si tam poradí.

T. Hraj 27.9.2020 13:19

Přesné. A důsledkem ekonomické poroby je mimo jiné i zhoršená schopnost obrany, a to nejen obyvatel, zemí, ale v důsledku i západních hodnot, jejichž formování a prosazení trvalo mnohé generace a stálo nespočet životů. Pliveme dnes tedy na naše předky.

J. Ptáček 26.9.2020 11:49

Mám obavu, že u nás se pořád jen rozumbraduje o obnovitelných zdrojích, zdůvodňuje se proč není možné je stavět, zatímco v mnoha vyspělých zemích s námi nediskutují, "makají" a nám tím pádem ujíždí vlak. Argumentuje se například tím, že u nás nejsou vhodné klimatické podmínky, ovšem v jižní polovině Německa jsou klimatické podmínky shodné s námi a zdroje tam staví. Nebo se konstatuje, že větrníky i soláry v přírodě působí rušivě. A tepelné a atomové elektrárny, rozvodny VN, či VN trasy se v přírodě líbí? Elektromobil je za milion. Ano, jenže zatím nenaběhla velkosériová výroba. Víte kolik musel stát první automobil se spalovacím motorem? Pak ale ta auta podnikatel Ford prodával svým dělníkům. A provoz i servis elektromobilů je levnější než klasických automobilů. Atd, atd.

R. Polášek 26.9.2020 13:17

Jaké obnovitelné zdroje nyní staví v jižní polovině Německa ? Fotovoltaika, mimo tu drobnou na střechách nestaví, proti větrníkům se utváří masivní občanský odpor, kapacity pro stavbu bioplynek zásobovaných biomasou ze zemědělské produkce je v Německu už vyčerpána.

Takže jaké zdroje?

A pokud jsou tím myšlena páteřní vedení od severomořských a baltských větrníků, tak ty jsou taky terčem velmi masívních občanských odporů.

J. Ptáček 26.9.2020 14:01

4.1.2019 V Německu se loni poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie než z uhlí. Vítr, slunce, biomasa a voda se loni staly největším zdrojem výroby elektřiny v Německu s podílem na celkové výrobě elektřiny 40 procent, hlavně díky růstu instalace solárních panelů a uzavírání elektráren na uhlí. Podíl uhlí na výrobě elektřiny naopak klesl na 39 procent. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje od Fraunhofer Institute. Podíl zelené elektřiny v Německu by měl v budoucnosti dále růst, protože země se rozhodla odstavit z provozu své jaderné elektrárny, ale také elektrárny na uhlí. Cílem vlády je, aby do roku 2030 měly obnovitelné zdroje na výrobě elektřiny v zemi podíl 65 %

J. Uzel 26.9.2020 15:40

Tak proč chcou Němci z Ruska táhnout další plyn? Protože obnovitelná energie je nespolehlivá!

V. Novák 26.9.2020 18:06

Jaké obnovitelné zdroje nyní staví v jižní polovině Německa?