3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Zachrání nás euro před inflací?

Po minulé finanční krizi se zdálo, že propagátoři přijetí eura v Česku musí svůj boj vzdát. Systémové problémy společné evropské měny začali jasně pojmenovávat ekonomičtí nobelisté, vlastní měnu jako výhodu pro Čechy jmenovitě označil i hlavní ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Staronový 15.6.2020 11:14

Korunou si můžeme problémy způsobit sami, Eurem nám je mohou způsobit jiní, prakticky neovlivnitelní.

P. Staronový 15.6.2020 11:12

V roce 1961 přišel ekonom Robert Mundell s myšlenkou, že společnou měnu by měly mít pouze ty země, v jejichž rámci jsou výrobní faktory schopné se rychle a relativně bez problému přemisťovat přes hranice. Na toto tzv. Mundellovo pravidlo se začaly nabalovat další, a tak vznikla tzv. teorie optimální měnové oblasti.

https://roklen24.cz/a/iGtt3/eurozona-jako-optimalni-menova-oblast-ani-podle-ecb-ne

O. Uživatel 15.6.2020 11:01

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 15.6.2020 11:00

Uživatel požádal o vymazání
F. Kusák 15.6.2020 10:52

Ano, myslím si totéž. A za dalších třicet let se věci mohou jevit zcela jinak. Kromě přehnaného nacionalizmu, nemají pobaltské republiky žádnou smysluplnou představu o své budoucnosti. Jenže to platí i o nás, snad je s výjimkou toho nacionalizmu.

F. Kusák 15.6.2020 10:45

No, za tato slova by Vám na Slovensku nepoděkovali. Ale souhlasím s Vámi. A když se seznámíme se systémem Target 2, pak se nestačíte divit. Ale třeba tomu jen špatně rozumím. Jen je otázka, kdo na tom více vydělává. Ale i ta samostatnost s vlastní měnou je iluzorní.

F. Kusák 15.6.2020 10:38

Podle mě, nezáleží ani tak na tom jestli máme mít společnou měnu či nikoliv, ale projekt Eura je nastaven špatně. Euro nemůže fungovat jen tak v nějakém společenství, kdy si každý dělá, co chce, a kde se nedodržují společná pravidla. A to je principiální otázka. Jakou podobu má mít vlastně EU?

M. Valenta 15.6.2020 10:36

Máte pravdu, montovna, jako Slovensko, může jet i na EURO, akorát má o pár administrací a tím i starostí méně.

O. Uživatel 15.6.2020 10:10

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 15.6.2020 10:08

Uživatel požádal o vymazání
J. Zahrádka 15.6.2020 10:07

Takže korektní by bylo srovnávat se se státem s výrazně vyšším HDP, bez komunistické minulosti?

Se Slovenskem se obecně srovnává, protože jeho historický vývoj je podobný našemu (resp. částečně identický). Můžeme samozřejmě srovnávat s většími státy, ale tam pak vítězíme růstem HDP. To by mi připadalo nefér, protože je zřejmé, že Česko by mělo růst rychleji.

J. Zahrádka 15.6.2020 10:04

Kdežto euro z montoven udělá Sillicon Valley... Mrkněte na Slovensko ;-D.

Teď eurofilové hromadně používají argument s montovnou. Je to věc poslední doby. To máte vždycky nějaké školení, kde vám řeknou: "Argument vyššího růstu se neosvědčil, teď jeďte to o montovnách!" ;-D?

M. Valenta 15.6.2020 9:37

Taky si myslím, že ekonomika typu lepší montovny, by si měla ponechat vlastní měnu, když už pro nic jiného, tak alespoň pro ten hřejivý národnostní pocit.

J. Roškota 15.6.2020 9:24

Trošku mi to připomíná diskusi nad maturitou z matematiky. Řeší se do omrzení podružný subproblém. My potřebujeme reformovat ekonomiku, státní správu a i to školství. A až si splníme tyhle domácí úkoly stane se otázka přijetí eura formalita.

Euro samo o sobě nás nespasí ani neohrozí, pokud budeme mít zdravou ekonomiku.

S. Pavuk 15.6.2020 9:16

Či ostať pri korune, alebo prejsť na euro (čo by som neodporúčal) treba zvážiť s chladnou hlavou. Porovnávanie zo Slovenskom je zbytočné. Slovensko je oligarchický štát bez budúcnosti. Euro je len jedným z komponentov koloniálneho systému. Makro údaje Slovenska nesúvisia s efektivitou používanej meny, ale od rozhodovania zahraničných koncernov.

P. Novak 15.6.2020 8:44

To není potřeba. Je to zboží a tak by se k tomu mělo přistupovat. Stačilo, kdyby stát neměl monopol na peníze. Bitcoiny, Libry (facebook), ethera a další soukromé peníze by vytvořili konkurenci. A lidé by přednostně používali peníze, které by jim nejlépe vyhovovali a zbavovali by se těch hodně inflačních. Firmy by si vydáváním peněz (tisknutím papírků) vydělávali, ale byly by omezeni konkurencí.

P. Novak 15.6.2020 8:38

Peníze jsou nástroj pro snadnou směnu majetku a práce za něco jiného. Takže jsou zboží. Jejich zásadní nevýhodou pro uživatele je ovšem to, že vám to zboží může někdo neustále znehodnocovat tím, že neustále zvyšuje množství těchto papírků. Jako by vám někdo neustále snižoval velikost kufru v autě nebo rozlohu bytu.

V. Novák 15.6.2020 8:37

Aniž bych se chtěl hádat s ekonomem, musím konstatovat, že uvádět zrovna pobaltské země jako příklad, je poněkud mimo mísu. Jejich ekonomické potíže nesouvisí s EURem, ale s obecným úpadkem ekonomiky.

Ty země nemají prakticky žádné zdroje (kromě hořlavých břidlic v Estonsku), postmorénová půda je nepříliš vhodná pro zemědělství a průmysl si zničili, protože byl "sovětský". Elektrárnu Ignalina, která zásobpvala nejen Pobaltí, ale i část Běloruska je přinutila uzavřít EK a pokusy o energetickou emanciaci od Ruska jsou drahé.

Zbývá doprava a tranzitní poplatky, jenže Rusko si buduje vlastní přístavy, aby nebylo na ne zrovna přátelských státech závislé. Ty přístavy jsou už v takovém stavu, že umožňují přesunout značnou (a s každým rokem větší) část toků zboží z lotyšských a estonských na vlastní ruské. Což se projevuje nejen na zaměstnanosti v samotných přístavech, ale i na železniční nákladní dopravě.

Členství v EU, dotace od ní a zřejmě i přijetí EURa je pro tyto země záchranou - z čehož ale nic nevyvozuji pro Česko...

J. Kočí 15.6.2020 8:06

A co se na to podívat opačně?

Jaký růst by dosáhlo Česko, kdyby mělo euro? Nebyl by náhodou daleko vyšší než na Slovensku? A proč se nesrovnávat s Rakouskem?

Srovnávání se zeměmi minimálně o polovinu menšími rozhodně není korektní, jakož i další argumenty.

Pro mě stále platí, že koruna je koule na noze, která brání Česku v ještě širším zapojení do evropské ekonomiky. Bohatnou na tom především banky, které ovšem nic neprodukují, jen přerozdělují (převážně pro sebe).

V. Kolman 15.6.2020 7:48

Dle mého názoru peníze přestaly být zbožím v okamžiku, kdy se na trhu objevily první bankocetle. Bohužel, návrat ke zlaťákům, sříbrňákům, měďákům....... zřejmě už není možný.

Jako pokus o návrat k měně, jejíž hodnotu nemohou ovlivňovat bankéři považuji vymyšlení a generování bitcoinů. Teprve budoucnost ale ukáže, jsou-li bitcoiny (a jiné virtuální peníze) životaschopné a nezneužitelné podobně, jako dosud používané měny. Leccos naznačuje nesouhlasné mručení a výhrady světových bankéřů.

J. Moravec 15.6.2020 7:28

Od pana Rusnoka perfektní zdůvodnění. Lepší bych od něj ani nečekal. Asi jako když jedna paní volila komunisty protože nechtějí Euro.

J. Moravec 15.6.2020 7:18

Pro mě pořád stejné otázky. Jsou peníze zboží, nebo papírky? Co stanovuje jejich hodnotu? Proč autor neporovná třeba Řecko a Česko, nebo Slovensko a Řecko? Proč autor jasně nevysvětlí občanovi jak je pro občana koruna výhodná? Vždy, jak se to komu hodí. Zatím se někomu kdo rozhoduje o koruně hodí koruna.

V. Halašta 15.6.2020 7:10

Myslím, že nejpresnejsi nazory zazněly od guvernéru ČNB minulý týden v UK. Tedy v zásadě dva, že je to vcelku jedno a ekonomika by se vyvíjela stejně a že to není žádné důležité téma k diskuzi, když dvě třetiny lidi euro nechce.

Jen mě tam zarazil Singer, jak byl útočný na moderátora., jakoby měl své dny...

P. Victorin 15.6.2020 6:47

Jako úplně ve všem i v otázce přijetí či nepříjetí eura místo Kč, existují a vždy budou existovat nejméně dva protichůdné názory. Je to evergreen, jako otázka, zda uzákonit trest smrti či nikoliv a pod. Samozřejmě, že evergreen stran eura či koruny, lze nyní legitimně "otevírat" kvůli dosud neexistujícímu fenoménu - koronavirové pandemii. Stejně však k jednoznačnému rozhodnutí ani tentokrát dojít nemůže...