2.7.2022 | Svátek má Patricie


EKONOMIKA: Vzájemné oslazování EU a ČR?

23.9.2008

Český clip o tom, jak to Unii osladíme, je bizarní výraz bezmocné bezradnosti, který v cizině, ale ani doma nikdo nemůže pochopit. Proto je potřeba jej co nejrychleji stáhnout a podívat se na ten evropský cukr trochu realisticky.

Náš zájem musí nejprve platit firmě Eastern Sugar, jejímiž hlavními podílníky jsou Süd Zucker a United Kingdom's Tate & Lyle. Spolu s Francií má tato firma v rukou více než polovinu evropské produkce..S ohledem na to, že koupila tři cukrovary v ČR, se zaregistrovala v Holandsku, aby si mohla případně přivydělat jako jiní v ČR na základě česko-holandské dohody o ochraně investic. To se jí také podařilo vyhranou arbitráží v roce 2004 pro diskriminaci českou vládou ve věci přidělování kvót cukru, což jí vyneslo 90 milionů euro (cca 2,5 miliardy Kč) plus úroky plus náklady.

Protože EU je rozhodnuta redukovat produkci cukru, rozhodla se Eastern v náhlém návalu solidarity s EU ukončit svou produkci v ČR a vrátila proti kompensaci svou část své "české" kvoty Evropské unii. Odmítla prodat cukrovary i kvótu českým firmám, které chtěly vyrábět biolíh. Nebo to třeba bylo proto, že český cukr byl nebezpečný konkurent už pro zázemí úrodné půdy, jež v zemích, které také kandidují na zastavení výroby (Španělsko, Irsko), není. Nebo to vymyslel nějaký její lobbista ve spolupráci se snaživými úředníky Unie. Ta totiž hodlá do roku 2009 zrušit garantované ceny cukru a přinutit konkurence neschopné výrobce cukru, aby zastavili činnost. Pro kompensaci podniků, které sníží nebo zastaví výrobu cukru, vytvořila restrukturační fond.

Eastern tedy "uvážila" situaci a prodala své české cukrové kvóty restrukturačnímu fondu v množství zhruba jedné čtvrtiny celkove české kvóty za více než € 74,8 milionu. Z povědomí veřejnosti se vytratil mírně řečeno zajímavý aspekt této operace, že totiž zastavené cukrovary musí být zbourány. Na tuto situaci reagovala česká vláda clipem o cukru. Nebo také ne, stejně nikdo neví, co tím iniciátoři a autoři vlastně zamýšleli.

Námětem jednání v době, kdy ČR bude vedoucí EU, a bude tedy trochu slyšitelná, by měla být cukrová kvóta České republiky, která její kompetenci podle EU zřejmě vůbec nepodléhá a kterou mohou zcela libovolně rozebrat západní i jiní majitelé českých cukrovarů jejich prodejem restrukturačnímu fondu, samozřejmě se ziskem.

Je třeba připravit dokumentaci o konsorciu Eastern Sugar: podíl na celkové produkci cukru v EU, datum registrace a jeho postavení v Holandsku - aktivní, vlastnictví holandských a jiných cukrovarů, nebo jen poštovní schránka, náklady na zakoupení tří českých cukrovarů atd. K tomu příspěvek české vlády do restrukturačního fondu. Dále dokázat, že české cukrovary konkurence schopné jsou, což by vzhledem ke mzdám nedalo žádnou práci, a trvat na tom, že skutečná česká kvota musí krýt domácí spotřebu cukru a také že o úpravě české kvoty může rozhodovat výhradně česká vláda.. Dát dohromady dobře připravenou dokumentaci a předložit ji evropské komisařce pro hospodářskou soutěž paní Kroes, aby zaujala nějaké stanovisko. Všechno klidně, slušně, žádné harašení či vyhrožování a také žádný další clip.

Stanovisko EU nám jasně ukáže, jestli už náhodou v tom Lisabonu nejsme, nebo snad ještě dál. Pak se uvidí. A samořejmě odstoupit v nejkratším termínu od česko-holandské dohody o vzájemné ochraně investic.

22.9.2008