24.1.2020 | Svátek má Milena


EKONOMIKA: Výnosná smrt na burze

14.10.2009

Akcie zkrachovalých firem jsou zdrojem pohádkových zisků

Společnosti Lehman Brothers, Indymac a Washington Mutual v podstatě už neexistují. Tyto tři finanční instituce se v důsledku finanční krize zhroutily. Jejich akcie však doposud nebyly úplně staženy z obchodování. Jmenované firmy přežívají v počítačích burz jako jacísi duchové, zcela zbaveni všeho živého, s pouhou fiktivní hodnotou tržní kapitalizace. Přesto, či spíše právě proto dosáhly jejich akcie podivuhodných kurzových zisků.

Jistota šestinásobku

Akcie Lehman Brothers se v prvním zářijovém týdnu krátkodobě vyšplhaly na 32 centů za kus poté, co se měsíce předtím pohybovaly v průměru kolem pěti centů. Během této doby také významně narostly objemy obchodů, majitele změnilo kolem sto milionů cenných papírů. Podivné vzkříšení akciové mrtvolky se týká i dalších titulů. Také kalifornská hypoteční banka Indymac a spořitelna Washington Mutual, která nyní patří JPMorgan, vylétly během několika dnů na extrémní hodnoty kurzu. Od konce srpna vzrostla cena jejich akcií o 186 procent u Washington Mutual a o 86 procent u Indymacu.

Hodnota akciového kapitálu se při krachu společnosti prakticky blíží nule. Dle zákonem daných pravidel budou před akcionáři uspokojeni ve svých pohledávkách nejdříve ostatní věřitelé. V případě Lehman Brothers si lukrativní části firmy zajistily společnosti Nomura a Barclays Capital. Z dřívějšího gigantu v investičním bankovnictví zbyl jen holding vlastnící bezcenná aktiva. Holding navíc ještě musí projít likvidací, což zbytkovou hodnotu ještě sníží. Lze s úspěchem předpokládat, že z banky zůstane jen hromada nesplacených dluhů. Vesměs totéž platí i o dalších jmenovaných případech.

Vyloučení z klubu

Zmíněné tři zkrachovalé společnosti již samozřejmě nejsou kótovány na hlavním trhu burzy. Transakce s akciemi Lehman Brothers, Washington Mutual a Indymac se odehrávají na mimoburzovním trhu, takzvaném over the counter (OTC). To však neznamená, že by pro obchodování s těmito tituly platily z pohledu běžného investora nějaké speciální podmínky. Na OTC se obchoduje s cennými papíry, které nesplnily kritéria pro připuštění k burzovnímu obchodování. Organizované mimoburzovní trhy se v posledních letech vyvinuly natolik, že řada z nich dnes představuje konkurenční a plnohodnotné trhy cenných papírů. Příkladem může být americký Nasdaq, kde se obchoduje především s akciemi technologicky orientovaných společností jako Microsoft, Intel nebo Dell. Tituly mrtvých finančních institucí se obchodují hierarchicky ještě ve spodnějším patře, na takzvaném neorganizovaném OTC. Tam se shromažďují zejména haléřové akcie, takzvané penny stocks, které byly vyloučeny z burzovního či organizovaného mimoburzovního obchodování pro nízký kurz. Někdy se takovým titulům říká pink sheets podle růžové barvy novinových stránek, na nichž jsou uváděny jejich kurzy ve finančním tisku. Na OTC funguje systém tvůrců trhu podobný jako na pražské burze.

Příčinou pohybů akciových kurzů mrtvol investičních bank mohou být víceméně dva faktory. „Někteří lidé ztratili tolik peněz a jsou tak zoufalí, že udělají cokoliv, aby vyrovnali své ztráty,“ řekl deníku Financial Times Deutschland manažer hedgeového fondu CRC Financial Opportunity Brad Golding. Zda bude tato strategie úspěšná, je sporné. V případě Lehman Brothers a Washington Mutual totiž cizí kapitál přesahuje dle odhadu obchodníků s akciemi hotovost vlastněnou oběma finančními ústavy. „Je to bublina srovnatelná se spekulací kolem cibulek tulipánů v Nizozemsku v 17. století. Investoři se domnívají, že ty akcie mají ještě nějakou hodnotu. Fakta tomu ale odporují,“ dodal Golding.

Jiným důvodem může být chamtivost bez skrupulí. Z detailního grafu vývoje akcií například Lehman Brothers lze snadno vyčíst, že křivka ceny dlouho ležela na bezvýznamných hodnotách. Náhle, jako po ráně z defibrilátoru, do trhu vniklo naráz velké množství peněz. Cena prudce vystřelila a pak již volněji, avšak přeci jen dosti razantně dosáhla vrcholu. Poté opět výrazně klesla. Co takový tvar vývoje ceny akcie říká? Určitě příliš nepodporuje první, „zoufalostní“ faktor. Že by si drobní investoři začali zoufat všichni naráz a v jeden okamžik jich bylo tolik, aby dali dohromady onen přibližně padesátimilionový impulz v objemu obchodů?

Ždímáme mrtvoly

O mrtvých bankách se v USA hodně mluví a píše. Probíhají soudy a objevují se prapodivné teorie, což může být důvodem, proč spousta investorů nevyřadila tyto akcie ze svých hlídaných titulů. Finančně silná skupina pak nakoupí velké množství pink sheets v delším čase, aby nezahýbala s cenou. Ve vhodný okamžik přijde na řadu akciový spam. Nejrůznějších nabídek na skvělé tipy chodí do mailů desítky denně. V souvislosti s nějakou alespoň částečně pozitivní zprávou o titulu se do světa pustí „zaručené investiční doporučení“, podpořené nákupem za několik milionů dolarů. Současně s tím, jak tisíce investorů či spíše jejich naprogramovaných obchodních modulů naskočí na růstovou vlnu, začne se cena prudce pohybovat směrem vzhůru. Množství iniciátorem celé akce dříve nakoupených akcií najde své spokojené majitele. Jakmile se vyprodají, finanční skupina odchází s astronomickým ziskem a investoři nakrátko zjišťují, že akcie na vrcholu cenového spurtu najednou není komu prodat. Cena padá dolů a ti, co zkušenějším finančníkům zaplatili několik let spokojeného života miliardáře v Karibiku, odcházejí doplnit peníze na své obchodní účty.

Tomuto postupu se říká skalpování a ve spojení se spamem se zavádějícími informacemi je samozřejmě nelegální. „Já sice neznám podstatu akcií Lehman Brothers v současné době, kdy je jejich podkladem už jen nějaký malý zbytek původní společnosti, ale z těchto náznaků lze soudit, že tam nějaká forma skalpování asi proběhla. Těžko uvěřit tomu, že by za těmi akciemi byla nějaká šance na fundamentem podpořený růst ceny," uvádí analytik Atlantiku FT Milan Lávička.

Oficiální statistiky neexistují, ale loňská data z amerického Internet Crime Complaint Center uvádějí, že investiční podvody tohoto typu připraví nachytaného finančníka-amatéra v průměru téměř o čtyři tisíce dolarů ročně. Samozřejmě lze podobného výsledku dosáhnout i legální cestou, i když s menším ziskem, větší náročností na zdroje investora a vyšším rizikem nezdaru. Ve vhodnou chvíli stačí na trh s centovými akciemi vrhnout masivní objem peněz a automatické obchodní systémy drobných investorů s největší pravděpodobností zareagují, i když ne v tak intenzivní vlně. Tyto znaky nese i popisovaný děj kolem Lehman Brothers a spol., kdy se během prvního dne „zmrtvýchvstání“ akcie uskutečnilo s tímto titulem na padesát milionů obchodů. Zisk toho, kdo celou lavinu odstartoval, mohl teoreticky dosáhnout až šesti set procent.

Vývoj akcií Lehman Brothers

Vývoj akcií Lehman Brothers

Týdeník EURO 40/2009OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.