24.10.2021 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Vládní balík pomoci hospodářství (2)

V pátek, dne 27. března 2020, vyšel text Vládní balík pomoci hospodářství, ve kterém jsem vysvětloval možnosti pomoci nebo podpory hospodářství v současné době pandemické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 2.4.2020 17:02

Jako vždy přesně, díky Modrásku..

Je tedˇ blbá doba..

J. Kanioková 2.4.2020 16:51

Přesně, 1*****

M. Mařák 31.3.2020 18:24

Dobrý den, článku jsem si včera nevšiml a dostal jsem se k němu až nyní. Děkuji Vám, že jste si s tím dal práci a pokusil jste to napsat natolik srozumitelně, že text dokáže pochopit i někdo, kdo stejně jako já ekonomii nestudoval.

Ano, ten termín jsem myslel tak trochu pejorativně a oceňuji, že jste mně elegantním způsobem naznačil, nakolik byla mnou použitá metafora odtržená od skutečné reality.

Vaše závěrečné shrnutí mne nijak nepotěšilo, mé obavy jste nijak nerozptýlil.

L. Novák 31.3.2020 17:23

A k tomuhle spikleneckému SPAMU vás řídi kdo?

J. Kraus 30.3.2020 20:35

Představme si, že tohle není přírodní katastrofa, ale součást širšího plánu, nejspíše čínského nebo amerického. Byl virus uměle vyroben? Pokud ano, jeho tvůrci, medicinští i političtí, jistě mají připraveny další kroky.

Pro plán čínský mluví světová dominance Číny, která se cítí být silná k převzetí zbytku světa, Rusko vyjímaje. Po Africe, Jižní Americe a drobnějších státech konečně i Severní Ameriku a Evropu. Bude velký výprodej a lepší okamžik se jí nenaskytne. Musí si ale pospíšit, než západní měny a dluhopisy ztratí hodnotu.

S plánem americkým je to podobně jako se sestřelením Dvojčat - soudný člověk tomu nechce věřit. Přesto, podobně jako tehdy u objektu č.7, jsou jisté indicie i zde. Pěkně to shrnul Ladislav Větvička (Pohadka o pokaženych netopyrach, keři zničili svět). Jen ho doplňme: Už před lety vyzval Brusel své země k vytipování lokalit pro hromadné hroby. Třeba Praha se pak ozvala, že lokality pro tento účel má už dávno určené. V téže době proběhly medii zprávy, včetně videí na youtube, o statisících plastových jakoby rakvích ke kterým se nikdo nehlásí, uložených na ohrazených pozemcích u vedlejších komunikací po celém území USA. Logický motiv nehledejme, aspoň ne na lidské úrovni. Podpůrný argument: Zatímco Čína se chová vůči postiženým vstřícně a mlčí, USA se opět začínají takříkajíc zalykat nenávistí a štvát proti Číně. Opravdu chtějí, samy ponořeny v temnotě, probudit draka a strhnout s sebou svět?

Věřme, že Česká republika zůstane v závětří tak jak předpovězeno, uchráněná okolních vichřic. Kdyby se teď současná opatření zrušila, vše se vrátilo k normálu včetně otevřených hospod a pár tisíc, desítek, set tisíc lidí by zemřelo, země by se oklepala a byli bychom tam kde před virem. Tušíme, že tohle vyšší hráči nechtějí. Kdyby nouzový stav trval déle v řádu měsíců, kdyby inflace explodovala jako nadržená sopka, začalo by se od nuly. Pak by z celé ekonomiky platilo pouze základní pravidlo: kdo nepracuje, ať nejí. A bylo by jen na něm, o koho se postará.

Š. Hašek 30.3.2020 20:13

Trefná poznámka.

Majitelé restaurací, kam chodí dělňasové a okolí, kteří nejsou v prospektech, jsou na ledacos zvyklí.

Š. Hašek 30.3.2020 20:10

Trefná poznámka.

V. Petr 30.3.2020 19:51

ANO!

Mimochodem, stačil by možná i Babiš, kdyby nebyl závislý na ČSSD, navázané na kmotry...

V. Petr 30.3.2020 19:38

Pruský král Fridrich Wilhelm I vyházel v rámci zefektivnění státní správy přes polovinu úředníků a ostatní donutil efektivně pracovat. Navíc seškrtal státní výdaje tak, že dostal rozpočet do přebytku.

To byl ovšem "despota," který se nemusel starat o přání "zájmových skupin" ani lobbystické pakáže a jejích chlebodárců!

Naproti tomu politici Výmarské republiky i francouzské 3. republikys, pečlivě hájící "skupinové zájmy" ve střetnutí s Hitlerem totálně selhali...

V. Petr 30.3.2020 19:15

V době kdy Vůdce a říšský kancléř, soudruh Adolf Hitler rozjel masivní zbrojení, na druhé straně oceánu seškrtal president USA F. D. Roosevelt už tak miniaturní zbrojní výdaje o 51%, aby měl peníze na "nezbytné" sociální výdaje.

Tehdejší předseda sboru náčelníků generál Douglas MacArthur křičel, že toto rozhodnutí bude stát mnoho životů, ale marně.

Američané neměli r. 1939 nejen silnou armádu, ale ani funkční prototypy moderních zbraní. Např. stíhačky, které by se vyrovnaly Spitfirům nebo Bf 109...

V. Petr 30.3.2020 19:08

Jenže, státní náhradu ve výši 100% chtějí především provozovatelé nejluxusnějších reataurací, kam normální člověk vůbec nepřijde.

J. Bruner 30.3.2020 13:25

v současnosti se rodí jiné problémy, než ty při peněžní krizi v r.2008. Tehdy se vyrábělo, ale měna se znehodnocovala resp.peníze pohlcovala inflace. Nyní nastává problém na straně výroby a jde o něco podobného co po válce. Je tedy třeba zajistit hmotné vstupy a nastartovat výrobu, aby se nevyhoupla inflace.

M. Moravcová 30.3.2020 13:22

Přesně, ostatně na psu pod úvodníkem jsou ti největší křiklouni (kde berou čas na to celodenní plané žvanění, je mi záhadou)

Š. Hašek 30.3.2020 12:35

I já nemám nic proti fenďákům ..... myslím to vážně.

Bylo mi již od dětství naznačováno, že půjčka má být sakra jištěna! Výjimky možné, pokud tu půjčku převedu kdykoliv do rubriky dar.

Budou se dít věci! Viz hypotéky. Odpustit/odložit splátky!!! Mám odpustit splátky! Opodál bydlí jeden s elektromobilem .... ten určitě bude po mně chtít sdílenou zástrčku na VoltAmpéry. A odpustit všechny dluhy. Já dluhy nemám!

A. Hrbek 30.3.2020 12:27

Teď ale napíši něco, co se nebude líbit!

Stát by měl půjčovat ne jen tak jak je to běžně zvykem, ale měl by důsledně chtít mít, půjčky garantované majetkovými podíly.

V některých případech by měl, i za cenu zvýšeného zadlužení, majetkové podíly přímo odkupovat. Situace na trhu k tomu přímo vyzývá. A 5% nebo někdy i přes 10% není tak nezajímavých. Například u takového ČEZu je pokles z cca 500 na cca 400. A byl i 350.

Š. Hašek 30.3.2020 10:50

Neříkám, že nemáte pravdu.

Pár se jich najde.

L. Novák 30.3.2020 10:22

Takové politiky nemáme. Nepřežili by ve funkcích ani rok... ;-)

Š. Hašek 30.3.2020 10:09

Proti takto napsanému nemám zásadnějších námitek.

ŠKRTAT!!! Tím začít.

Š. Hašek 30.3.2020 9:55

Souhlas.

Š. Hašek 30.3.2020 9:53

1. ZAČÍT škrtáním a šetřením. I to bude "zajímavé". Nekoupí se nové autobusy s dobíječkama na mobily, nebude aquapark, nebude stezka s lanama, nebude národní fotbalový stadion a agentura sporotovních manažerů ....... ve školách budou tabule černé a křídy. Parlament nekoupí tolik nových aut. Zvýší se doplatky na léky. Zvýší!

2. Pokud DÁVAT, odpouštět ........ tak odpustit "z hlavy", všem stejně. Jinak nic. Jinak se tady "povraždíme, vraždit začnou" ti největší lidumilové. Už kolem sebe tuším ty "postižené nejvíce", ti jsou postiženi stále, neumějí počítat.

Jen mě napadá .....

M. Moravcová 30.3.2020 8:48

Skvělý článek. Tak by se mělo postukovat s financemi v době, kdy jde o život. Těch s nataženou rukou, potřebných i podvodných) je strašně moc. Jde o přežití.

A. Hrbek 30.3.2020 7:59

Vážený modrý ptáku, Zdravím a jsem rád, že jsem se ještě dožil Vašich zasvěcených příspěvků.

Základním problémem současné situace je, že jde o souběh dvou krizí – ekonomické a zdravotní. Obě byly předvídatelné a málokdo (ať již vláda, firmy či obyvatelé) si na ně vytvářel potřebné rezervy. O připraveném souboru opatření a la „krizový plán“ nemluvě. Takže současné situace je poněkud zmatečná a řada vládních rozhodnutí je jak z věcného, tak i ekonomického hlediska značně diskutabilní. Naštěstí se opět prokázalo, že když jde skutečně do tuhého, tak umějí lidí výborně improvizovat a sami vědí nejlépe rady. O oblast výroby tak velký strach nemám, tam je stále skryt velký potenciál. Se službami je již větší problém, protože řada z nich je zbytných, třeba i jen dočasně.

Ale teď k těm opatřením. Budou muset být bolestná, ale není pomoci. Skutečným základem vládní politiky bude skutečně muset být krýt výpadek příjmů výraznými škrty na straně výdajů, a to počínaje výdaji na armádu (kde byly velmi narychlo uzavřeny nevýhodné smlouvy), přes výrazné omezení vlády a všech vládních organizací. Zbytných oblastí je skutečně víc než dost. Bude s tím řada problémů, zejména personální povahy, protože těch, kteří jsou odborně kompetentní a umějí skutečně efektivně řídit, v řídicích orgánech tolik není a řada vládních organizací prakticky zajišťovala to, co měla dělat ministerstva.

S dotacemi mám problém, protože náš současný ekonomický systém je založen na dotacích a s nimi spojenými mocenskými hrátkami a korupcí. Tam se bude každý politik hrozně bát sáhnout, aby neztratil přízeň voličů.

Měli jsme se díky konjunktuře poměrně dobře a teď si budeme muset všichni zvykat na to být skutečnými hospodáři a ne „politiky“ a „ekonomy“. S pozdravem!

J. Brunner 30.3.2020 2:03

Velice dobré, měli by z Vás, na přechodnou dobu, udělat diktátora.

L. Novák 30.3.2020 1:21

Pěkně napsáno. Díky! ;-)

K. Nový 30.3.2020 0:33

Seznam v "Co bych tedy dělal já:" zní velmi rozumně.

Ještě by bylo třeba zrušit jakýkoliv zákon, který brzdí ekonomiku.

A také zákon o státních zakázkách, který nutí státní organizace nakupovat levné šunty místo poněkud dražšího ale kvalitnějšího zboží.