25.1.2021 | Svátek má Miloš


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Zdrahal 13.1.2021 13:26

Je pravda, že na podobných "analýzách" něco je. Ovšem mám takový pocit, že jedním z rozhodujících faktorů podobných "analýz" je obyčejná lidská závist. Je dobré si uvědomit také toto:

- srovnávat mediány, průměry apod. platů v těchto sektorech není úplně korektní, pokud se neuvede např. srovnání vzdělání v těchto sektorech - a to, že je dnes třeba VŠ i na "funkci šatnáře" není zvůle úředníků

- co např. struktura profesí? Opravdu má IT specialista ve státním aparátu více, než v soukromém? Co právník? A co lektor v soukromé sféře vs. státní učitel? A co soukromí "žoldnéři", resp. soukromé armády vs. vojáci a policisté? Ty "soukromé" u nás ještě nemáme, že? Atd...

- Hodnotit disproporci v produktivitě sektorů jako "do očí bijící" je velmi zvláštní - jaká kritéria použijeme? Délku front? Produkci HDP na hlavu v sektoru? Očividně ne, že ano....Předmětem výkonu jsou obtížně srovnatelné kategorie...

- Závidí někdo vojákovi, že sedí v kasárnách, i když není válka? Nebo učiteli, že je placen i o prázdninách? Nebo hasiči, že "sedí" na hasičárně, když nehoří a bere "plat"? Ideální by asi bylo, kdyby se třeba hasiči operativně "najímali" požár od požáru.... Stejně jako by se státní úředníci najímali či propouštěli v závislosti na "okamžité hodnotě" HDP, že ano?

Dále je třeba si uvědomit, že "úředníci" činí jen to, co jim ukládá zákon (nemohou vše, co zákon nezakazuje jako jiné subjekty) a tyto povinnosti jim ukládá "lid" skrze své volené zástupce.

Tedy nestěžujme si na úředníky, ale sami na sebe, že jim skrze své volené zástupce ukládáme leckdy "nesmyslné" a kontraproduktivní povinnosti.

Výše uvedený článek jistě obsahuje racionální jádro, ale postrádá kabát racionálnější argumentace, ale jistě je zahalen v hávu závisti.

M. Krutý 13.1.2021 14:18

Naopak, je to naprosto korektní. Nekorektní je Váš rozbor, protože Vámi zmiňované aspekty jsou druhotné. Navíc článek nekritizuje úředníky, ale vládu, která má tento nehorázný růst jako počtu tak i platů v eráru na svědomí.

Požadavek na to, aby dynamika růstu mezd v eráru nebyla vyšší než v privátu je naprosto legitimní.

K. Zdrahal 13.1.2021 14:34

Aha, takže článek, který zmiňuje druhotné aspekty je nekorektní....8-o já jsem poukázal na to, že článek autora neuvádí racionální argumenty, mimo (s nadsázkou řečeno) "oni se mají líp a je jich čím dál víc a to je špatně". Dynamika mezd v eráru bude vždy jiná - vyplívá to z Newtonovi mechaniky - každý subjekt má jinou setrvačnost a je vystaven jiným vnějším silám - což opět nebylo v článku rozebráno. A není pravda, že uvedený kvantitativní vývoj má na svědomí vláda - zcela jistě částečně ano, ale je vhodné připomenout, že objem "prací", které musí "úřednický" aparát zvládnout a který rovněž determinuje počet a ohodnocení aparátu, je dán zákonem - tedy, stejně jako mandatorní výdaje to jde za lidem (volenými zástupci). Prostě pokud do zákona dáte, že stát má zajistit jednou za týden zametení chodníku o rozměrech A x B, bude to mít jiný průmět do dynamiky "platů a počtu", než když uzákoníte digitalizaci té a oné agendy od tehdy a onehdy.... příklady ad absurdum pro názornost.... Čili já neříkám, že uvedený článek nemá racionální jádro (jak jsem explicitně uvedl), ale že v článku nejsou žádné relevantní argumenty....

S. Sedlák 13.1.2021 15:51

Vy jste ale vejlupek.

Zaměstnanci ve veřejném prostoru mají jistotu, že své zaměstnání neztratí a to má značnou hodnotu. V době koronaviru úřady nefungují a zaměstnanci jsou údajně na home office. Přitom na maily reagují za 14 dnů. Co asi doma dělají??

V zákonech jse plno nesmyslů, které tam mnohdy dávají ti, kteří se pak za ně schovávají. Příkladů je plno. Pak ještě nesmysly odůvodňují právě tím zákonem. Farma zvířat jak vyšitá.

K. Zdrahal 13.1.2021 16:00

No, vejlupek.. nevim, co si pod tim predstavit... Ale hadam, ze nic pekneho... No, clovek si vzdy najde duvod, proc nadavat na stav veci, za ktery muzou "oni", zde vlada, potazmo urednici a nevim jeste kdo vsechno vse ma ovsem svoje priciny a videt je v souvislostech neni jednoducha disciplina. Prestala me ta diskuse bavit, podlehl jsem okamzitemu nutkani stat se dulezitym. Dekuji vsem reaktantum za reakci a zkusenost a preji vse nejlepsi. .

L. Harvánek 13.1.2021 14:41

Ono se to nedá vyjádřit stručně a v několika větách.A vůbec nechci nikomu závidět, jako důchodce mám v dnešní době jaksi své jisté, aniž bych kvůli tomu musel vyvíjet nějakou zvláštní iniciativu. Také ale na rozdíl od mnoha jiných a mně podobných nesedím s rukama v klíně a snažím se zvládnout něco, co by pro normálně pracujícího člověka (ať ve sféře státní nebo soukromé) by mohlo být dost obtěžující. Samozřejmě bez jakéhokoliv odměňování.

Nechci závidět státním úředníkům, že mají svůj plat i v době, kdy pracující v soukromém sektoru mají plat menší (pokud jsou odměňováni podle množství vykonané práce) nebo žijí v obavách o ztrátu místa. A pokud jde o státní úředníky, mohu potvrdit, že jsou mezi nimi takoví, kteří si své práce váží a proto to nepřehánějí s ochotou vyřídit co nejrychleji a nejsnadněji záležitost, se kterou občan za nimi přišel. Jistě jsou mezi nimi, kteří své povinnosti vykonávají tak, aby byli občané spokojeni, ale pár těch výše zmiňovaných jim hezky dokáže pokazit reputaci.

M. Zikmund 13.1.2021 15:29

Tak závist? Spíše vám uniká podstata problému. Tady nejde o to, že někdo závidí vojákovi, že sedí v kasárnách či učiteli prázdniny, ale že nárůst průměrného platu neodpovídá nárustu kvality servisu, který stát poskytuje. O nic jiného nejde. Ale ještě vy jste tak racionálně argumentoval, když se oháníte kabátem závisti.

K. Zdrahal 13.1.2021 15:44

Aha.... "kvalita servisu".... Tak zustanme u toho vojaka.... Takze vojak, ktery " nasazuje svzj zivot" by mel mit odmenu jakou? Jaka je kvalita jeho servisu? Je dana nicivym pitencialem zbrane, kterou obsluhuje? Takze pesak z puskou dostane muliontinu odmeny operatora rakety s jadernou hlavici?

.... Nebo urednikum sebereme odmenu, protoze si ji nezaslouzi, pockame, az kvalita servisu vzroste (kdo to bude zatim delat zadarmo?) a pak jim pridame? Vetsina takovych klise typu "odmena neodpovida kvalite servisu" Je zhusta vyrazem frustrace vuci byrikracii (nedivim se), nikoliv necim jinym..