15.1.2021 | Svátek má Alice


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Benýšek 13.1.2021 15:59

Již sama ta skutečnost, že ve státním sektoru jsou vyšší platy nežli v soukromém, znamená, že něco je hodně moc špatně. Je to, jako kdyby existovala loterie, kde čím více vsadíte, tím menší výhru můžete získat, pokud vyhrajete, a naopak, čím méně vsadíte, tím výhra může být větší. Kdysi být "pod penzí ́znamenalo mít své jisté, včetně i jistoty nemoct vydělat nikdy tolik jako ti, kdo mohou vydělávat i svou podnikavostí, talentem či pracovitostí až na hranici vyčerpání, ale zároveň s rizikem, že prodělají, pokud neuspějí. A byla v tom tak svého druhu spravedlnost. Na dnešním systému není takto spravedlivého nic.

R. Benýšek 13.1.2021 16:02

vypadlo mi z toho slůvko průměrně, resp. v průměru (v průměru vyšší)

H. Kotaz 13.1.2021 16:40

Tak jest ! R^ !!

K. Zdrahal 13.1.2021 13:26

Je pravda, že na podobných "analýzách" něco je. Ovšem mám takový pocit, že jedním z rozhodujících faktorů podobných "analýz" je obyčejná lidská závist. Je dobré si uvědomit také toto:

- srovnávat mediány, průměry apod. platů v těchto sektorech není úplně korektní, pokud se neuvede např. srovnání vzdělání v těchto sektorech - a to, že je dnes třeba VŠ i na "funkci šatnáře" není zvůle úředníků

- co např. struktura profesí? Opravdu má IT specialista ve státním aparátu více, než v soukromém? Co právník? A co lektor v soukromé sféře vs. státní učitel? A co soukromí "žoldnéři", resp. soukromé armády vs. vojáci a policisté? Ty "soukromé" u nás ještě nemáme, že? Atd...

- Hodnotit disproporci v produktivitě sektorů jako "do očí bijící" je velmi zvláštní - jaká kritéria použijeme? Délku front? Produkci HDP na hlavu v sektoru? Očividně ne, že ano....Předmětem výkonu jsou obtížně srovnatelné kategorie...

- Závidí někdo vojákovi, že sedí v kasárnách, i když není válka? Nebo učiteli, že je placen i o prázdninách? Nebo hasiči, že "sedí" na hasičárně, když nehoří a bere "plat"? Ideální by asi bylo, kdyby se třeba hasiči operativně "najímali" požár od požáru.... Stejně jako by se státní úředníci najímali či propouštěli v závislosti na "okamžité hodnotě" HDP, že ano?

Dále je třeba si uvědomit, že "úředníci" činí jen to, co jim ukládá zákon (nemohou vše, co zákon nezakazuje jako jiné subjekty) a tyto povinnosti jim ukládá "lid" skrze své volené zástupce.

Tedy nestěžujme si na úředníky, ale sami na sebe, že jim skrze své volené zástupce ukládáme leckdy "nesmyslné" a kontraproduktivní povinnosti.

Výše uvedený článek jistě obsahuje racionální jádro, ale postrádá kabát racionálnější argumentace, ale jistě je zahalen v hávu závisti.

M. Krutý 13.1.2021 14:18

Naopak, je to naprosto korektní. Nekorektní je Váš rozbor, protože Vámi zmiňované aspekty jsou druhotné. Navíc článek nekritizuje úředníky, ale vládu, která má tento nehorázný růst jako počtu tak i platů v eráru na svědomí.

Požadavek na to, aby dynamika růstu mezd v eráru nebyla vyšší než v privátu je naprosto legitimní.

K. Zdrahal 13.1.2021 14:34

Aha, takže článek, který zmiňuje druhotné aspekty je nekorektní....8-o já jsem poukázal na to, že článek autora neuvádí racionální argumenty, mimo (s nadsázkou řečeno) "oni se mají líp a je jich čím dál víc a to je špatně". Dynamika mezd v eráru bude vždy jiná - vyplívá to z Newtonovi mechaniky - každý subjekt má jinou setrvačnost a je vystaven jiným vnějším silám - což opět nebylo v článku rozebráno. A není pravda, že uvedený kvantitativní vývoj má na svědomí vláda - zcela jistě částečně ano, ale je vhodné připomenout, že objem "prací", které musí "úřednický" aparát zvládnout a který rovněž determinuje počet a ohodnocení aparátu, je dán zákonem - tedy, stejně jako mandatorní výdaje to jde za lidem (volenými zástupci). Prostě pokud do zákona dáte, že stát má zajistit jednou za týden zametení chodníku o rozměrech A x B, bude to mít jiný průmět do dynamiky "platů a počtu", než když uzákoníte digitalizaci té a oné agendy od tehdy a onehdy.... příklady ad absurdum pro názornost.... Čili já neříkám, že uvedený článek nemá racionální jádro (jak jsem explicitně uvedl), ale že v článku nejsou žádné relevantní argumenty....

S. Sedlák 13.1.2021 15:51

Vy jste ale vejlupek.

Zaměstnanci ve veřejném prostoru mají jistotu, že své zaměstnání neztratí a to má značnou hodnotu. V době koronaviru úřady nefungují a zaměstnanci jsou údajně na home office. Přitom na maily reagují za 14 dnů. Co asi doma dělají??

V zákonech jse plno nesmyslů, které tam mnohdy dávají ti, kteří se pak za ně schovávají. Příkladů je plno. Pak ještě nesmysly odůvodňují právě tím zákonem. Farma zvířat jak vyšitá.

K. Zdrahal 13.1.2021 16:00

No, vejlupek.. nevim, co si pod tim predstavit... Ale hadam, ze nic pekneho... No, clovek si vzdy najde duvod, proc nadavat na stav veci, za ktery muzou "oni", zde vlada, potazmo urednici a nevim jeste kdo vsechno vse ma ovsem svoje priciny a videt je v souvislostech neni jednoducha disciplina. Prestala me ta diskuse bavit, podlehl jsem okamzitemu nutkani stat se dulezitym. Dekuji vsem reaktantum za reakci a zkusenost a preji vse nejlepsi. .

L. Harvánek 13.1.2021 14:41

Ono se to nedá vyjádřit stručně a v několika větách.A vůbec nechci nikomu závidět, jako důchodce mám v dnešní době jaksi své jisté, aniž bych kvůli tomu musel vyvíjet nějakou zvláštní iniciativu. Také ale na rozdíl od mnoha jiných a mně podobných nesedím s rukama v klíně a snažím se zvládnout něco, co by pro normálně pracujícího člověka (ať ve sféře státní nebo soukromé) by mohlo být dost obtěžující. Samozřejmě bez jakéhokoliv odměňování.

Nechci závidět státním úředníkům, že mají svůj plat i v době, kdy pracující v soukromém sektoru mají plat menší (pokud jsou odměňováni podle množství vykonané práce) nebo žijí v obavách o ztrátu místa. A pokud jde o státní úředníky, mohu potvrdit, že jsou mezi nimi takoví, kteří si své práce váží a proto to nepřehánějí s ochotou vyřídit co nejrychleji a nejsnadněji záležitost, se kterou občan za nimi přišel. Jistě jsou mezi nimi, kteří své povinnosti vykonávají tak, aby byli občané spokojeni, ale pár těch výše zmiňovaných jim hezky dokáže pokazit reputaci.

M. Zikmund 13.1.2021 15:29

Tak závist? Spíše vám uniká podstata problému. Tady nejde o to, že někdo závidí vojákovi, že sedí v kasárnách či učiteli prázdniny, ale že nárůst průměrného platu neodpovídá nárustu kvality servisu, který stát poskytuje. O nic jiného nejde. Ale ještě vy jste tak racionálně argumentoval, když se oháníte kabátem závisti.

K. Zdrahal 13.1.2021 15:44

Aha.... "kvalita servisu".... Tak zustanme u toho vojaka.... Takze vojak, ktery " nasazuje svzj zivot" by mel mit odmenu jakou? Jaka je kvalita jeho servisu? Je dana nicivym pitencialem zbrane, kterou obsluhuje? Takze pesak z puskou dostane muliontinu odmeny operatora rakety s jadernou hlavici?

.... Nebo urednikum sebereme odmenu, protoze si ji nezaslouzi, pockame, az kvalita servisu vzroste (kdo to bude zatim delat zadarmo?) a pak jim pridame? Vetsina takovych klise typu "odmena neodpovida kvalite servisu" Je zhusta vyrazem frustrace vuci byrikracii (nedivim se), nikoliv necim jinym..

V. Čermák 13.1.2021 13:07

Díky tomu, že tato vláda konečně zvýšila dosud silně podfinancované platy státních zaměstnanců zvýšili vlastníci firem platy i svým zaměstnancům, aby jim neutekli. Tím se konečně zvýšila dosud mizerná životní úroveň mnoha lidí v ČR. Nic proti tomu, že autor srovnává domácí státní a soukromý sektor, mohl ovšem současně srovnat platy v soukromém sektoru v ČR oproti zahraničí. OSVČ pak nepřidal nikdo, proto nejvíce remců je z jejich řad.....;-D

R. Chodovsky 13.1.2021 13:26

Škoda, že tak skrblí. Mohla přidat víc. Alespoň na 100 000,- měsíčně. Vlastníci firem by pak také museli zvýšit platy a tím by se ještě více zvýšila životní úroveň.

A. Forman 13.1.2021 13:35

Až do zhroucení......

R. Chodovsky 13.1.2021 13:41

Do navýšení životní úrovně, kterou si představují ti nejpokrokovější pokrokáři. Tedy ti upřímní. Ti, kterým to už konečně vyjde.

A. Forman 13.1.2021 14:06

Nevyjde, to ostatně víte.

L. Harvánek 13.1.2021 14:44

Jste úplně mimo mísu. Razantní zvýšení platů povede ke zvýšení výrobních nákladů a tím tím ke zvýšení cen. Takže nula od nuly pojde, doplatí na to někdo úplně jiný.

R. Chodovsky 13.1.2021 15:38

Podle pana Čermáka to takto funguje.

Naštěstí existují i jiní lidé, kteří tomuto vysvětlení nevěří. Děkuji za každého, který si to uvědomí.

J. Kadeřábek 13.1.2021 16:48

Díky tomu se zvedla mizerná životní úroveň? No pane díky tomu dnes stojí kilo jablek i 70 kč, květák 40 a nájem v třípokoji v Brně zcela běžně 20 tis. měs. A díky tomu si ti co si šetří na důchod mohou za 40 leté úspory koupit zlomek toho co si mohli koupit na počátku spoření. Říká se tomu devalvace hodnoty peněz a je způsobena nadměrnou emisí ČNB a neúměrným zvyšováním mezd zejména těch co si na ně nikdy nevydělají z podstaty jejich pracovní náplně.

J. Nevrkla 13.1.2021 10:36

Úplný souhlas, vidím to stejně. Už je ten rozpor mezi dobře vydelavajicimi lidmi s velkou jistotou zaměstnání ve státním sektoru a hůře vydelavajicimi v soukromém, s rizikem ztráty zaměstnání, do očí bijící. To není fér, navíc v době snižování daňových příjmů a oprávněné obavy z velké ekonomické krize.

V. Kain 13.1.2021 12:09

Je to všechno záměr jak si zajistit hlasy voličů.Ty stamiliardové dluhy Babiše nezajímají a submisivní Schillerovou také ne.Důchodce má podchycené z větší části.Ze soukromého sektoru obzvláště nyní nedostane ani hlas (mimo těch co mu píší,že na kompenzacích mají víc než by si podnikáním vydělali) a tak se zaměřil na státní zaměstnance a počítá s tím,že nebudou nevděční.

J. Nevrkla 13.1.2021 12:42

Už jsem důchodce, mě si tedy rozhodně nepodchytili. Vláda včetně ministryně financí zřejmě trpí finanční negramotnosti, když bez mrknutí oka zvyšuje vydaje při dramatickém poklesu příjmů.

V. Čermák 13.1.2021 13:11

Z vašeho pohledu trpí Finanční negramotností vlády celého pokrokového světa, nejvíce pak USA. Oproti tomu světu si pak ČR vede finančně velmi dobře, zejména díky Babišovi... ;-D

J. Nevrkla 13.1.2021 13:15

Ano myslím si, že bezbrehe emise hodnotou nekrytych peněz, takzvaná moderní monetarni teorie, povede dříve či později k hyperinflaci a obrovské krizi. Perpetum mobile neexistuje ani v ekonomii, o tom jsem zcela přesvědčen.

J. Jirka 13.1.2021 13:18

Vláda včetně ministryně financí je na odchodu a tak chce za sebou co možná nejhlučněji prásknout dveřmi.

V. Čermák 13.1.2021 13:12

Babišův syndrom v akci...;-D

T. Zlesa 13.1.2021 8:00

Je fajn, že v článku jsou nějaká čísla. Ovšem ke správnému porovnání by tam měla být i čísla jak rostly celkové příjmy státního rozpočtu. Příjmy státu by se měly utratit. A to se děje hlavně výplatami, což je velmi populární. Tak se nedivme. Jak na to? Je jediný fungující recept - snižovat daně. Šetření není fungující koncepce.

I. Schlägel 13.1.2021 8:02

Zato zadlužování je precizně fungující koncepce.

Z. Zavadil 13.1.2021 8:19

Ideální je nemít žádné daně - tedy žádný příjem státu a stát aby pak zaplatil každému vše, o co si řekne.

Už za Rakouska-Uherska a první republiky platilo, že státní zaměstnanec má jistý plat a zejména penzi. To se nedalo říct u živnostníků a zaměstnanců privátních firem. Ti měli mzdu mnohdy vyšší než státní zaměstnanci, ale nejistota jejich zaměstnání byla značná.

Nyní státní zaměstnanci mají vyšší platy, než je zvykem v privátní sféře a pracovní výkon těchto státních zaměstnanců je mnohdy diskutabilní.

Podíval jsem se na jednu základní školu, kterou jsem v minulosti znal. Počet dětí je tam 60 let stejný. Počet pracovníků učitelského sboru je tam o 30 % vyšší.

Městský úřad - nyní s tkzv. rozšířenou působností - nárůst pracovníků o cca 120 %. Krajský úřad, který nahradil dřívější okresy - nárůst o 180 % oproti součtu všech okresů které do něj nyní spadají.

To je jen takový malý výtah, jak státní instituce hospodaří.

;-(;-(;-(

T. Zlesa 13.1.2021 9:27

Státní instituce a jejich mafie vyšších a nejvyšších úředníků samy od sebe snižovat své výdaje (platy) nebudou. A titíž prorostli do politických stran. Takže přirozená cesta přes parlament je zabetonovaná. Není cesty jak z toho. Jedině volit nějakého lídra pravice, který není jejich. (Babiš? :-))