25.10.2020 | Svátek má Beáta


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 2.10.2020 19:07

Bylo by fajn, kdyby ty zástupy českých ekonomů, píšících o nedostatcích a hroucení západních finančních systémů, se pokusili pochopit a popsat proč i tak tam jede výroba a služby v míře nebývalé a nesrovnatelné s úrovní zde a ve třetím světě. Jak v množství zboží a služeb, tak v kvalitě. Někdy mi to připadá, že naši ekonomové se pořád na tu ekonomiku dívají jako před 30 lety. Socialisticky. Když je ve finančních potížích stát, tak že to automaticky znamená, že je v potížích i ta sféra, která produkuje výrobu a služby.

V. Církva 2.10.2020 21:26

Tak ty si asi myslíš že Západ je Čína. Výroba a služby v míře nebývalé v Evropě fungovaly za kapitalismu před 40 lety. Je jasné že setrvačností jsou stále na lepší úrovni než u nás.

Ale co takto trendy, fakta a čísla?! Koupilo Volvo čínskou automobilku nabo naopak? Rozvíjí se Moulinex do nebývalé podoby nebo krachnul. Kupuje Řecko čínské přístavy a investuje Itálie v Číně nebo naopak? Jsou Xiamomi, Huawei, PowerOne čínské nebo německé značky?!

Ne, ne, Západ dnes nevyhrává. Žije setrvačností z kdysi dobře rozjeté ekonomiky a demokracie, ale trend je jednoznačně téměř volný pád. Čína je pozadu, ale s vzestupným trendem. V ekonomice už skoro Západ dohnala, v politice bohužel vůbec, což je obrovský problém.

T. Zlesa 2.10.2020 21:30

Rozbory amatéra jako ty ani nemá cenu vyvracet. Čao. :-)

Z. Lapil 2.10.2020 21:50

Ale přesto: vyrábějí se někde v Evropě mobilní telefony? Myslím ve velkém. Kde jezdí nejrychlejší vlaky světa?

A když už jsme u té rychlosti: dokázal někdo v EU opravdu ve velkém nastříhat látku na čtverce a opatřit tkaničkami?

Jsem možná (určitě) ekonomický laik až analfabet, ale ujišťuju vás, že doby, kdy jste mobilně telefonoval skrz technologii Siemens a americké antény Kathreiin jsou už pěkných pár let pryč. Na střechách jsou technologické skříně Huawei a antény, věřte mi nebo ne, Huawei. Abych nelhal - anténa je pasivní prvek, takže ty Kathreiny ze začátku století stále slouží.

V. Církva 2.10.2020 21:58

To je pravda, už jsem ti tu taky psal že nerozumíš psanému textu ani tomu co píšeš sám. Jen jsi to někde tupě opsal.

Na argumentaci nemáš a hraješ si na odborníka. Takže žádný pokrok.

J. Vrabec 2.10.2020 17:35

Ja jsem rad, ze mam vse v €uronech , koruna jde smerem kanal. EU

P. Han 2.10.2020 19:21

Možná jde, ale pomalu. Vy už tam jste.

J. Kraus 2.10.2020 16:24

V roce 1975 vyšla kniha Hlinka-Radoměřský "Peníze, poklady, padělky". Je to průřez dějinami peněžnictví a čtení je to vzrušující. Nikoli mlžné a bludné teorie soupeřících intelektuálů, ale spousta příkladů jak je historie zaznamenala. Klíčovými body jsou období znehodnocování měny, jeho příčiny a následky. Ať byly příčiny jakékoli, dopadlo to vždycky stejně. Hospodářský rozvrat, nepokoje a podle míry civilisovanosti menší, větší či žádné potoky krve. To vše za stavu, kdy země, říše byly hospodářsky víceméně soběstačné, tedy kdy existoval zdravý základ národa, vytvářející materiální hodnoty. Dnes nás pomocí kursových machinací zbytek světa dotuje. Kdyby východní Asie nahradila dolar jinou měnou, Západ do pár týdnů zkolabuje. Peněžní zásoba v české ekonomice vzrostla meziročně o 13 procent (v červnu 2020), v eurozóně o 12,6 procenta, v USA o 30 procent. Co bych asi dělal být čínským vůdcem?

J. Vyskočil 2.10.2020 16:22

Tištění peněz znamená, že ten kdo je dokáže vnutit někomu jinému si koupí něco za nic. A doufá že až to praskne, bude mít dost, bude to mít bezpečně schované a bude hodně daleko.

Z peněz jakožto prostředku pro směnu se stal nástroj na ožebračování těch co něco vytváří.

Nemusíte být studovaný, aby se dalo odhadnout jak to asi dopadne.

V. Církva 2.10.2020 15:22

Paní Šichtařová je pravicová liberálka. Proto (s čímž spíš souhlasím) odmítá "moderní" měnovou teorii ale zároveň Trumpovu obchodní válku (tu protože je zaměřena proti komunistické Číně co dumpinguje trh trh podporuji).

Ještě že nejsem extremista. Pravicoví iberálové mi vadí protože spoléhají na to že každý člověk je inteligentní a rozumný jako ideologové liberalismu, levičáky nesnáším kvůli nepřirozenému progresivismu (multikulti, gender, ), ale vadí mi i kvůli pozitivní diskriminaci a prožírání rozpočtů.

Nicméně tady chybí nějaké optimistické řešení. Jen se říká že blbá jsou obě řešení

Takže poslední články paní Šichtařové jsem si moc neužil. Sorry jako.

B. Lukáš 2.10.2020 14:40

Dnes sice koupíme banány a mnoho dalšího před r. 1990 nedostupného zboží navíc v pohledných velkých obalech, (často s obsahem šmejdů, nebo do poloviny naplněné nebo s prošlou lhůtou), ale pokud nejste boháčem, tak na zubaře nebo kvalitního řemeslného opraváře nedosáhnete. Nemám ekonomické vzdělání a podle našeho bývalého prezidenta je ekonomie mimo jiné i učením, jak bohatnout. Bohatnout se dá dědictvím, výhrou, poctivou a smysluplnou duševní nebo fyzickou práci, ale i podvodnými machinacemi, nesmysluplnou a zbytečnou pseudopráci, „obchodováním s deštěm“, šizením , klamáním, nezřídka i krádežemi a pod. . Bohužel smysluplná poctivá práce je to poslední, z čeho se dá v současnosti bohatnout. Jsem toho názoru, že některé současné ekonomické obory zmutovaly a nejsou již vědou, ale uměním předstírat důležitost a význam vykonávané činnosti, aniž přináší společenský užitek. Přesto, že taková to činnost nese znaky parazitování a je zbytečná, dobře se z ní žije a přitom bohatne.

L. Novák 2.10.2020 15:00

Máte na mysli parazitování na penězích daňových poplatníků? ;-)

B. Lukáš 2.10.2020 15:31

Ano a všech občanů i firem, kterým je tato činnost často vnucována zlóbovanými právními akty.

E. Pribijl 2.10.2020 13:25

Když připustíme možnost že volby by vyhrál Biden (jsou jen dvě alternativy) a Demokrati bude scénář asi následující. Taková Pelosi a ostatní lidé z tohoto klanu který měl jediný program a to jak dostat Trumpa z funkce, již nebudou třeba, odejdou. Biden jako president vydrží pár měsíců, zdravotně půjde dolů, a k veslu příjdou ultralevičáci, OAC,Warren atd. a dosadí do funkcí svoje levicové rabiáty. Ekonomika za těchto levicových neumětelů půjde dolů (viz jejich hospodaření v různých demokratických státech a městech jako Chicago, Portland atd.) a celá Amerika se dostane do limbu a zmatků které se projeví v celém světě. Nepěkná představa.

V. Církva 2.10.2020 15:23

No právě. Proto by paní Šichtařová měla mít jiné doporučení než že obojí je špatně. Já ho mám. Volit politiky jako Trump.

P. Brich 2.10.2020 11:37

Z letadla se skáče na padáku. Ovšem ne všichni to umí a ne všichni ho v EU dostanou.

P. Brich 2.10.2020 12:16

Z letadla před jeho pádem ...:-)

L. Severa 2.10.2020 10:30

Nejsem ekonom, ale že je pyramidová hra naprostý nesmysl, tomu rozumím. Ovšem, že to nechápou ekonomové, je nepochopitelné. Dluh dluhem=klín klínem? Stejně tak tisknutí peněz vedlo vždy k inflaci .

K. Pavlik 2.10.2020 14:11

Proc by byla pyramidova hra nesmysl? Je jen potreba vcas vyskocit a nebo ji zacit (pokud vas pak nezavrou)? Momentalne to funguje se spolecnostmi ktere vyrabi anti viry,

L. Novák 2.10.2020 15:20

Fungujících podfuků existuje nepřeberné množství. Pyramidy všeho druhu měly v postkomunistické ČSR boom od začátku 90. let. Všelijaké ty "GWC", "Amway" a spousta dalších. Na konci 90. let už byly pyramidy tak provařené, že si na nich nikdo ani neškrtnul. A "Amway" jsem několikrát viděl na značkách zboží nabízeného řetězcem LIDL v "amerických" týdnech. :-P

S. Pavuk 2.10.2020 10:22

Žiadna politická strana v demokratickom svete ktorá bude presadzovať znižovanie výdavkov štátu nedostane podporu voličov. Systém je nastavený tak, že nemá iné riešenie ako krach. Je to len otázka času.

J. Jirka 2.10.2020 11:31

"Demokracie má vždy dočasný charakter; jednoduše nemůže existovat jako permanentní forma vlády. Demokracie může trvat pouze tak dlouho, nežli voliči zjistí, že si mohou odhlasovat velkorysé výhody na účet státní pokladny. Od této chvíle hlasuje většina vždy pro ty kandidáty, kteří jí slibují nejvíce požitků z veřejných financí, s tím výsledkem, že každá demokracie vždy zkolabuje kvůli nedostatku finanční odpovědnosti, následované vždy diktaturou.

L. Novák 2.10.2020 15:02

Řekové si to ověřili už před 2000 let. :-P

V. Církva 2.10.2020 15:26

Tak realita ukazuje, že máte zdá se pravdu. Nicméně demokracie by měla být o odpovědnosti občana, dlouhodobým perspektivám a rozumu.

Ale jinak máte pravdu praxe to moc neukazuje.

R. Benýšek 2.10.2020 8:56

Jak jindy s paní Šichtařovou souhlasím skoro beze zbytku, tak tady myslím, že to, co popisuje jako nesmysl, je realita. Většina státu už dnes je fašistických (obecněji: korporátně socialistických), či k tomu rychle směřuje. Už dlouho tvrdím, že budoucím nebezpečím není zákaz hotovosti (lidé mohou začít směňovat zboží za cokoli jiného, co bude mít pro ně dostatečnou směnnou hodnotu - třeba jen tím, že to bude trvanlivé a skladné), ale příkaz používat stanovenou měnu k obchodování se státem (jehož bude povinně stále více, a v tom bude ten vtip - nebude vyhnutí) formou daní a dalších poplatků - které lidé budou (jako ostatně je tomu již dnes) platit výměnou za to, že za neplacení nepůjdou do vězení či nebude jim zkonfiskován majetek, případně obojí.

P. Milan 2.10.2020 9:30

Píše, že je to ekonomický nesmysl (což je), ale nepopírá, že to někdo začne provozovat.

L. Harvánek 2.10.2020 12:04

A co takhle navázat odpovědnost politiků na ekonomické výsledky státu? Místo záporných úrokových sazeb by politici dostávali záporné platy.

V. Petr 2.10.2020 13:00

R^R^R^R^

R. Benýšek 2.10.2020 14:17

Souhlasím, ale s jedním ale. Nesmysl je to v tržní ekonomice, ale nikoli ve fašistickém státě. Ten sice dříve či později zajde na úbytě, a lidi od bídy zachrání jen tržní ekonomika. Ale ta leckdy nevydrží tak dlouho, jako fašistický stát (pokud ten se nepustí třeba do nevyhratelné války jako Italové, Němci a Japonci za WWII), jak jinými slovy píše pan Jirka výše (později). V Rusku mají takový stát v té či oné formě již celá staletí, a pořád nějak fungujou (nejdřív prodávali zbytku světa kožešiny a kaviár, pak části území, pak ideologii se zbraní v ruce, teď ropu a zbraně, možná vždycky něco najdou, aby aspoň ti nejvýš postavení nepomřeli hlady). My jsme se pokusili o aspoň jakž-takž tržní ekonomiku (po 50 letech fašismu) v devadesátkách, a brzy už na ni budeme jen v dobrém vzpomínat.

K. Salajka 2.10.2020 8:15

Socialismus alespoň předstíral, že naše měna je kryta prací. Můžeme pravda mít pochyby o její kvalitě. Práce byla ovšem vyžadována po každém a to i pod sankcí - (trestný čin příživnictví, jeden čas dokonce přečin proti pracovní kázni). Nová ekonomie nepředpokládá, že podmínkou získání peněz bude práce. Popsal ji KHB v epigramu : Pracuj a kuš, hubu suš! Lelkuj a řvi, dají mzdu dví!