6.3.2021 | Svátek má Miroslav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Uvalení cel na ocel a hliník dává smysl

Internacionála moralizátorů a sociálních utopistů se po zvolení Donalda Trumpa s konečnou platností rozhodla, že je to nejenom padouch, ale i hlupák. Uvalení cel na hliník a ocel jim zdánlivě dává za pravdu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 3.6.2018 21:04

Ano. Trumpovo počínání dává smysl. Ale pro koho?

Dává smysl pro lidi s nedostatkovým stavem mysli. Ztráta 800 miliard USD ročně (o kterých hovoří obchodník Donald) je i pro USA sice hodně peněz, ale z pohledu technologického vývoje příštích deseti let je to stále jen prkotina. Hraje se o víc.

Ubiquitous AI, quantum computing, brain-computer interfaces, blockchain technologies, synthetic biology and global gigabit connectivity, to name a few. All these, individually and in convergence, will create more wealth in the next 10 years than in the past century, and transform every industry and every company.

K. Janyška 3.6.2018 21:29

Re: Ano. Trumpovo počínání dává smysl. Ale pro koho?

Pro USA. To stačí. Chovejme se v rámci naší síly a možností podobně. Budujme Českou brepubliku, ne IV.říši německou, tedy EU... Dzp.

M. Pivoda 3.6.2018 21:33

Janyška

Nepleťte do toho EU.

M. Prokop 3.6.2018 23:05

Re: Janyška

Nepleťte do toho svůj nedostatkový stav mysli.

J. Svoboda 3.6.2018 11:59

Myslet vážně, že je 25% rezerva na maržích

exportérů hliníku a oceli do USA ve vřavě konkurenčního boje jasně ukazuje, že Robejšek je salónní tlachal.

R. Chodovsky 3.6.2018 16:58

Re: Myslet vážně, že je 25% rezerva na maržích

Takže, ten co má rezervu menší, brzy odpadne. Že.

K. Janyška 3.6.2018 9:13

Taky mi dává Trumpovo počínání smysl.

Trump se stará o to, aby USA zůstaly nejsilnějšími ze všeščch ve všech směrech. Jsou špičkou civilizace a nesou zodpovědnost za svoji obranu a obranu civilizovaných. Nikdo jiný toho není schopen. Podporujme USA, fungují v našem zájmu... Dzp.

J. Vintr 3.6.2018 8:06

Převádění výroby do zemí levnější pracovní silou

je dlouhodobě neudržitelné. Pokud se nevyrábí, tak se nevydělávají peníze a časem nebude za co nakupovat. Na tohle dojede Evropa, odkud výrobu nevyjádří jen dráha pracovní síla, ale hlavně idiotské byrokratické překážky.

J. Vintr 3.6.2018 10:40

Re: Převádění výroby do zemí levnější pracovní silou

Debilní doplňvač - ... nevyhání jen drahá pracovní síla ...

M. Pivoda 2.6.2018 22:00

Komparativní výhoda

Robejšek: "... Možnost optimalizovat cla promyslel již v 19. století britský ekonom Robert Torrens a zpochybnil tak od Adama Smithe a Davida Ricarda zděděnou víru v nepochybnou výhodnost volného obchodu."

Úplně nejvýhodnější pro USA by bylo, kdyby Donald v USA dokázal posílit americkou komparativní výhodu pomocí technologického pokroku. Jenže to není obor, kterému obchodník Donald dostatečně rozumí. To mně bylo jasné, když po svém zvolení se Donald setkal s řediteli amerických technologických firem. Donald sice tiskl ruku Elonovi Muskovi, ale díval se přitom úplně jinam. To byl od Donalda jen zdvořilostní stisk.

Příjemným překvapením je článek 95letého Henryho Kissingera (historika a politika), který doporučuje zřízení prezidentské komise pro umělou inteligenci. https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2018/06/henry-kissinger-ai-could-mean-the-end-of-human-history/559124/?utm_source=MIT+Technology+Review&utm_campaign=ad1f2db277-EMAIL_CAMPAIGN_2018_05_21&utm_medium=email&utm_term=0_997ed6f472-ad1f2db277-153835093

L. Novák 3.6.2018 13:11

Re: Komparativní výhoda

Děláte si legraci? Na to nikdo žádnou "prezidentskou komisi" nepotřebuje. Ale zeptejte se třeba na Google, pokud vás ještě nedostihli "lovci hlav"... Tam se na umělé inteligenci pracuje už dávno. :-P

M. Pivoda 3.6.2018 14:53

Anonym L. Novák 475 na Henryho Kissingera určitě nemá

Zajímavější pro Čechy by bylo odtajnit anonyma L. Nováka 475. Ten by příště už pak dával více pozor na svou hubu.

Anonymita na Neviditelném Psovi dovoluje kecat a beztrestně manipulovat diskuzi.

L. Novák 3.6.2018 19:53

Re: Anonym L. Novák 475 na Henryho Kissingera určitě nemá

Přesně tak. Jinak byste tady nemohl blábolit o technologickém pokroku a umělé inteligenci jako o státem řízeném procesu...

M. Pivoda 3.6.2018 19:59

Pro anonyma L. Novák 475

Nikde jsem neřekl, že vývoj umělé inteligence by měl být řízen státem. Fakt ale je, že toto požaduje i podnikatel Elon Musk z bezpečnostních důvodů. Asi toho ví více než vy soudruhu.

Odtajněte se anonyme, abyste mohl nést zodpovědnost za vaše tlachy.

F. Žůrek 2.6.2018 19:16

Velmi rozumný text, pane Robejšku

Dnes kdyby Tomáš Baťa přišel do Zlína, tak by zíral: Nidko zde již nedokáže vyrobit botu. Je zde "baťova prodejna" a zde "oprava obuvi", ale sehnat opráváře obuvi, tak to je problém. Ševčovské řemeslo nám zaniklo i ve Zlíně. Boty se dnes vyrábějí v Číně a ne ve Zlíně. Nevíte náhodou, proč?

J. Jurax 3.6.2018 22:16

Re: Velmi rozumný text, pane Robejšku

No proč - je to tam levnější až natolik, že se ty škrpále vyplatí vozit přes půl světa ...

J. Rechnovský 2.6.2018 16:07

Opravdu?

Cla dávají smysl pouze v jediném případě. Totiž, že se prokazatelně jedná o dlouhodobý prodej pod úrovní výrobních nákladů. Tedy o dumping.

Vše ostatní vede k odvetným clům, tedy k obchodní válce. Ta je obhajitelná, pokud je důsledkem sankcí proti magorům typu Írán či Severní Korea.

Mezi přáteli se ale nevede. Navíc se prokázalo, že u soupeřů stejné váhové kategorie dlouhodobě nikdo nevydělá, naopak poškozuje to oba. Proto dnes existuje spolek jménem WTO (World Trade Organisation), jehož hlavním posláním je odstraňování překážek volného obchodu ve světě vč. cel.

Petr Robejšek mne opět nepříjemně překvapil...

Z. Rychlý 2.6.2018 12:56

S panem Robejškem souhlasím.

Mám dvě drobné poznámky. První - mezinárodní obchod je VÁLKA vedená bez klasických zbraní. Nejlíp to popsal jakýsi Japonec v knížce, jejíž jméno jsem zapomněl (i autorovo). Cla jsou její součástí. Je to válka, a WTO je jako OSN k ničemu, případně je WTO její součástí a jedná v něčím zájmu. I měna, v níž se obchodní transakce provádějí, je válečný prostředek. Mnohým je dolar coby fiat měna trnem v oku, ale mírové cíle ti mnozí nesledují, jsou jim ukradené. Trump se v této válce nehodlá chovat jako holubice a zřejmě si je probíhající války vědom a chce v ní v souladu se svým slibem America first taky zvítězit. Je to racionální úvaha. Smířlivé a holubičí chování USA se ukázalo jako cesta k úpadku.

Druhá - celní bariéry. A.Smithovo "Bohatství .." se čte hrozně blbě, horší na čtení je snad jenom Kapitál. Proto je nejrozšířenější náhled na celní bariéry náhled F.Bastiata. Ten perfektně a srozumitelně odhaluje celní válku jako škodlivou. Jenže - v jeho době něco jako sociální stát a globalizace neexistovalo. Celní válka jistě povede ke zvednutí některých cen, ale proti tomu působí globalizace, které způsobuje pokles některých komodit až neuvěřitelně. Trochu se omezí spotřeba, což v době přebytků všeho podstatného nebude žádná hrůza. Němci zdraží Američanům auta, no to bude děs běs pro obyčejné Američany. Bastiat si určitě nedokázal představit míru dumpingu, která je v Číně. Laciná ocel z Číny jistě byla hlavní příčinou zániku mnoha míst v ocelářském odvětví v USA. Kdyby nebylo sociálního státu, nic zvláštního by se nedělo, oceláři by se MUSELI přizpůsobit, nebo živořit. Ale je třeba vzít na vědomí, že sociální stát existuje a zřejmě bude existovat i nadále. Ti oceláři NEMUSEJÍ, ti můžou zůstat na sociální podpoře a zatěžovat ekonomiku sociálními náklady. Jen hlupák pokrčí rameny a řekne: Nedá se nic dělat, táhněte do háje! Trump využil frustrace lidí, kterým bez náhrady mizí za oceánem jejich méně kvalifikované pozice, místo kterých by měli dělat finanční poradce. Tůdle.

J. Sinnreich 2.6.2018 11:41

Americka ocel

Levna dovazena ocel (krome jinych komodit) zlikvidovala v USA ocelarsky prumysl. Ze strategickeho hlediska je pro Ameriku naprosto nutne zbytky zachovat, nebo nove kapacity vybudovat. Zatim zadny z americkych prezidentu nemet dost rozhledu a odvahy se timto problemem zabyvat. Otazkou je, zda na to nyni neni jiz pozde.

J. Rechnovský 2.6.2018 16:41

Re: Americka ocel

Zbytečná starost. Investičně i provozně nákladná a ekologicky náročná výroba s nízkou přidanou hodnotou, nemůže přežít v konkurenci třeba z Indie. Situace se však mění. Plná automatizace výrobního procesu postupně povede ke srovnávání provozních nákladů. Asie tedy ztratí zásadní komparativní výhodu. Význam naberou náklady na logistiku a dodací lhůty. Lze tedy brzy očekávat počátek návratu (nejen) ocelářství zpět do USA. Říká se tomu průmysl 4.0.

JInými slovy. Trump podlehl tlaku lobby. Je to krátkozraké a cena bude myslím vysoká.

P. Zinga 2.6.2018 11:16

Trump pravděpodobně končí

se systémem , kterou řecký ekonom Y. Varoufakis nazval "globálním Minotaurem":USA i za cenu obrovského záporného salda sály výrobky světa a tím si zajistily loajalitu (někdy vynucenou, viz různé sankce) vlád exportujících zemí. Konec-konců, většina výdělku stejně skončila na Wall Streetu.

Systém je zamozřejmě založen na monopolu dolaru ve světovém obchodu,především se strategickými surovinami. To je jeden z důvodů pádu Kaddáfiho a pokusu o svržení Assáda a Íránské vlády: udělali chybu, že zveřejnili záměr opustit dolar a přejít na jinou měnu, např. EUR.

L. Novák 3.6.2018 13:23

Re: řecký ekonom Janis Varufakis

Jo, ekonom, který kandidoval za komunistickou Syrizu v řeckých volbách a usiloval o prominutí dluhů Řecku věřitelskými bankami jako ministr levicové vlády, to teda musí být "hlava"...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Janis_Varufakis

J. Plíva 2.6.2018 9:32

Na rozdíl od Robejška věřím ve volný trh

Je pravda, že mocenské zásahy do ekonomiky jako jsou cla a dotace někomu prospívají a jiné poškozují. Neprospívají však jistě celé Americe - jen někomu, jen pár lidem, kteří mají dobré vztahy s politiky nebo které si chce politik koupit.

Na rozdíl od toho je svobodný obchod výhodný pro všechny.

P. Lenc 2.6.2018 10:07

Re: Na rozdíl od Robejška věřím ve volný trh

Vidíte to poněkud socialisticky pane Plívo.Pro všechny?Opravdu?

R. Chodovsky 2.6.2018 10:15

Re: Na rozdíl od Robejška věřím ve volný trh

A pro koho není svobodný obchod výhodný?

V. Církva 2.6.2018 14:08

Re: Na rozdíl od Robejška věřím ve volný trh

Tak především je výhodnost svobodného obchodu pro všechny, dogmatismus jako hrom. Stejně jako jediný vědecký názor i jediná víra v jediného Proroka, který může i za to když začneme vraždit. Nejsem takový ekonom, abych Vám vyjmenoval výhody a nevýhody "nevolného" obchodu. Protože vím, že každý extrém a dogmatismus jsou špatné, je mi jasné že jsou. A jak vidět řešili to různí ekonomové...

R. Chodovsky 2.6.2018 14:31

Re: Na rozdíl od Robejška věřím ve volný trh

Shodneme se na tom, že obchod je dohoda dvou stran?

J. Jurax 3.6.2018 22:23

Re: Na rozdíl od Robejška věřím ve volný trh

Třeba pro ty, jimž se svobodně odstěhovala jejich práce do levných zemí. Daný tovar je možná i levnější, ale oni sedí doma na podporách a zatěžují sociální systém své země.

Zjednodušeno ... :-)

P. Zinga 2.6.2018 11:06

Re: Na rozdíl od Robejška věřím ve volný trh

Pane Plívo, už jste v ředitelství MMF?

K. Janyška 2.6.2018 11:07

Re: Na rozdíl od Robejška věřím ve volný trh

Neosobním spontánním a nezvratným produktem vývoje jsou národní státy, ne volný trh... Dzp.