6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Úkol pro Rusnoka

Nositel Nobelovy ceny Paul Krugman popsal, jak se evropské země dostaly do ekonomické recese vinou vládní politiky úspor. Dokonce našel souvislost, že pokles hrubého domácího produktu do značné míry odpovídal objemu vládních úspor. V jednom ze svých článků také napsal, že zatím není jasné, jak se ekonomiky postižené úsporami zase zotaví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Rajchl 22.7.2013 0:01

NEGATIVNÍ VLIV MINIMÁLNÍ MZDY

Kalousek zastavil oběh peněz nezvyšováním min. mzdy. Zatížil nás dalším břemenem daní a nechal rozbujet státní aparát.

To není ekonom, to je vrah prosperity. Blb.

 

I. Skolin 14.7.2013 9:36

Arafat

dostal nobelovu cenu míru ...

Z. Rychlý 14.7.2013 4:23

To, že někdo obdržel Nobelovu cenu za

využití mosonů při léčení ekonomických problémů kudlanky nábožné, či obdobné specialitce neznamená, že je neomylný. Nobelovky za mír jsou toho důkazem a u ekonomiky je to podobné.

Jakmile o investicích zachraňujících stát rozhoduje rada moudrých - očekávejte problém s touto investicí nejpozději po uplynutí jejich mandátu. Taková spasitelská investice typu "Hladová zeď" možná zmírní sociální napětí, ale ekonomicky jde o nesmysl. Kanál Labe-O-D je typická ukázka moderní hladové zdi - nývratnost investic v nedohlednu.

J. Chaloupka 13.7.2013 10:30

Na investice vláda najde peníze jako obvykla v našich kapsách.

Už se Rusnok zmínil, že nebude tak striktně hledět na rozpočet s 105 mld. dluhu. Prostě si jen půjčí o pár miliard více. Budeme rádi, že to budou miliardy a ne desítky mld. To jen v případě, že opravdu spustí tu výstavbu Temelína. Ještě budeme se slzami v očích vzpomínat na elektřinu z OZE. Stačí, když Fischer dá ČEZu záruku ceny, jako to udělal za OZE. A budeme víte kde? No, prostě ten pád přijde dříve, než jsme si mysleli.

Autor píše skepticky o úsporné vládě. Já tedy nevím, ale když budu mít dluhů moc, tak si nebudu kupovat novou sedačku, prostě se smířím s tou starou. Stát by měl postupovat stejně. Jinak jednou přijde exekutor. A to bude sekáč, pánové, ten se nezakecá!

J. Vyhnalík 13.7.2013 15:18

Re: Na investice vláda najde peníze jako obvykla v našich kapsách.

Problém s cenami elektřiny primárně způsobilo sociální inženýrství EU s uměle naoktrojovanou podporou OZE. I kdybychom se vyhnuli Bursíkovu solárnímu tunelu, s cenami elektřiny bychom měli problémy, i když o mnoho menší. Zlikvidovaný trh s elektřinou totiž není schopen říct, jaká cena elektřiny je "správná" a proto se vedle dotací pro OZE celou Evropou šíří i dotace pro klasické zdroje, které jsou pro stabilitu soustavy nezbytné, ale jejich ekonomická rentabilita je ohrožena, právě kvůli povinným odběrům z dotovaných OZE.

Co je platné, že naše JE vyrábějí elektřinu za 0,65 Kč/kWh (Dukovany) a za 1 Kč/kWh (Temelín), že nový Temelín by vyráběl elektřinu za 1,75 Kč/kWh, když distribuční firmy musejí ze zákona přednostně odebírat elektřinu z OZE za několikanásobky těchto cen. Přitom OZE samy o sobě fungovat nemohou a potřebují klasické zdroje jako zálohu pro chvíle, kdy zrovna nesvítí slunce a nefouká vítr (nejde jenom o den a noc, ale např. v lednu FVE dosahují sotva 20 % červencové produkce). Tyto klasické zdroje jsou ovšem nuceně provozovány neefektivně, protože musejí být provozovány přerušovaně. Mimochodem to, že využití JE přesahuje 90% a rok od roku roste, jenom dokazuje, že v porovnání s jinými zdroji jsou JE pořád velmi efektivní.

Jinak si myslím, že Temelín by měl dostavovat ČEZ a ten by si na dostavbu měl půjčit, třeba se státní zárukou, ale ve státním rozpočtu by se to projevit nemělo.

M. Prokop 13.7.2013 22:50

Re: Na investice vláda najde peníze jako obvykla v našich kapsách.

Přesně.

M. Prokop 13.7.2013 22:49

Re: Na investice vláda najde peníze jako obvykla v našich kapsách.

Lituji, ale OZE je mnohem větší tunel, než by kdy mohl být Temelín.

Už jenom proto, že dostane-li Tlemelín záruku, bude to pouze kvůli trhu nakurweném (mohutně) právě OZE.

P. Maleček 13.7.2013 6:48

Jen blbý nevidí ...

Kohout i Krugman se evidentně mýlí. Jen blbý nevidí, že za krizí Evropy stojí rozkrádání států zkorumpovanými politiky, vývoz pracovních míst do Asie a návoz necivilizované lůzy s cílem předat jí podřadnou práci a také získat její volební hlasy. Tohle nemůže vydržet žádná společnost. A tak se opět potvrzuje, že ten kdo se nepoučí z historie je odsouzen ji znovu prožít. Třeba z konce prý věčné Římské říše, která dělala úplně stejné kopance jako dnešní Evropa.

J. Vyhnalík 13.7.2013 15:19

Re: Jen blbý nevidí ...

Ti politici státy zadlužují, aby získali hlasy voličů zvyklých na růst životní úrovně.

A. Reček 14.7.2013 11:54

Re: Jen blbý nevidí ...

Přesně tak. Socialisté samozřejmě včetně komunistů, zvláště před volbami, dovedli a dovedou občanům naslibovat tolik sociálních výhod, že třeba v EU na toto země v jeji  jižní části už krachujou. Výhody byly založeny na dluzích a ne na výrobní produkci. Krátce řečeno, utrácelo se aniž by se na utrácení vydělalo.  Nejvíc se takovému hospodaření pak chechtají ziskuchtiví bankéři.  U nás nutno k tomuto připočíst i řadu obcí a měst, jejichž zastupitelé hospodařili obdobně a nyní mají v zástavě zablokovány budovy a pozemky.

J. Vyhnalík 13.7.2013 2:32

Chucpe

Pozastavovat se nad tím, že spolehlivý zdroj, pracující ve dne, v noci, v létě, v zimě, bude produkovat elektřinu za 1,75 Kč/kWh, když nám peníze z kapes tahají dotované OZE, které produkují elektřinu za 15,2 Kč/kWh, 12 Kč/kWh, 6,5 Kč/kWh, to podle roku uvedení do provozu a přitom elektřinu prodražují i distribučními poplatky, které zahrnují náklady na provoz záložních zdrojů pro jejich nespolehlivou produkci, na to je snad i ten výraz chucpe málo.

M. Prokop 13.7.2013 22:52

Re: Chucpe

Holub je meloun původem z Respektu.

P. Pavlovský 13.7.2013 0:05

Jiří Zlatuška: Důvěryhodnost ministra financí

Jan Fischer mi způsobem, kterým "vyřešil" své dluhy, připomněl dětská léta, když rodiče koupili první automaticku pračku s předním plněním, na jejíž chod byl nějakou chvíli zajímavější pohled, než na televizi.

Prožívám pocit déjà vu, když vidím ministra financí české vlády používat transparentní účet své prezidentské kampaně jako pračku na špinavé peníze, přitom bez sebemenších skrupulí z toho, co je v jejím okénku vidět.

Ministr Fischer jako jeden ze svých záměrů uvedl, že bude více dohlížet na výběr daní. Jeho otevřené porušování zákonů zaměřených proti praní špinavých peněz ho však předurčuje k opačnému cíli. V každém daňovém deliktu by měl být obhajobou provinilců zván jako hlavní svědek dosvědčující, že je možné v takových případech v souladu s principem rovnosti před zákonem prominout vše.