28.2.2020 | Svátek má Lumír


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Trumpovo „vnější ochranářství“...

Řada ekonomických komentátorů nervózně komentuje kroky Donalda Trumpa v otázkách mezinárodního obchodu, padají slova jako protekcionismus, ochranářství apod. Je ale tato Trumpova politika v amerických hospodářských dějinách něco zcela ojedinělého? Jistá míra protekcionismu není v USA ničím novým.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 52, poslední: 8.2. 2017 21:43, přehled diskusí

P. Rudolf 8.2.2017 9:34

Vážený pane "ekonome"

nejspíš jste si nevšiml, že svět je zglobalizovaný a trh zvlášť. Jakékoliv lokální bariéry buď hravě překoná, nebo takovou zemi uvalí do silné stagnace. To se pak onen bílý americký muž, trumpův volič, tomuto velikánu světového byznysu upřímně poděkuje.

Ale na Centrum českého žvástu IVK málo úderné.

P. Lenc 8.2.2017 10:31

Re: Vážený pane "ekonome"

Ale božínku Timure Rudolfoviči, jak bolševicky úderné.Po tvém výlevu dostane IVK zajisté přinejmenším průjem.Mimochodem, ty jsi cikán, nebo úplně černý?

J. Šimek 8.2.2017 18:14

Re: Vážený pane "ekonome"

A vy jste marod nebo jen blbej?

J. Vlček 8.2.2017 19:33

Re: Vážený pane "ekonome"

Pane Šimku, vy budite dojem, že jste obojí.

J. Šimek 8.2.2017 21:17

Re: Vážený pane "ekonome"

Nedejte na dojmy, školy mám a jsem zdráv - tedy duševně jistě :o)

V. Vaclavik 8.2.2017 4:54

Kdyz vyjmu sebe

tak kde autor vidi nejake zastance kapitalismu?? Zrejme si plete pravicaky, konzervativce, se zastanci kapitalismu.

"kde byli všichni zastánci kapitalismu, kterí dnes tak bedlive a kriticky sledují Trumpovy ekonomické kroky, když predchozí administrativy uvalovaly na americké hospodárství vetší a vetší regulatorní zátež."

Kazda volna ekonomika muze a mela by prosperovat do znacne miry na zaklade sveho vnitrniho trhu a to i male zeme jako ta nase. Amerika je dostatecne velka, aby si mohla dovolit mit slusnou prosperitu pro vsechny zalozenou jen na vnitrnim trhu.

Dnesni problem Ameriky, proc tolik ztratila otevrenim se svetu, je vnitrni socialismus, regulace trhu, regulace skolstvi, regulace vseho co povazuje za dulezite. Tim se stalo, ze po stoleti socialistickych experimentu je velka cast obyvatel nejvyspelejsi zeme na svete tak primitivni, ze je lehce dokazali nahradit obyvatele tretiho sveta (kterym Cina byla v dobe sveho prevzeti statutu 'montovny USA').

Vskutku pokud nejakou praci, vyrobu zvladnou v zaostalem svete, nebo v komunisticke Cine, mela by jim byt postoupena a Americane by meli vykonavat jen praci natolik kvalifikovanou, ze by se vyplatilo ji provozovat doma u nich. Jenze socialisticke skolstvi a socialisticke davky umoznily spodni vrstve Americanu hacat a na skolu kalet a proto je Amerika tam, kde se prave nachazi. Nemuze si dovolit otevrit se svetu.

Vidim to tak, ze Trumpovo ochranarska celni, tarifni politika, bude mit uspech, jestlize ji tedy zavede. Sice to pro Americany bude znamenat drazsi vyrobky doma vyrobene, namisto levne vyrobene treba v te Cine a do Ameriky dovezene, ovsem kdo bude hlavne bit bude vesmes vrstva ktera rozhodne neni chuda, a to zdrazeni ktere zasahne i chudsi vrstvy se jim vrati v tom, ze budou mit praci a slusne vydelky, takze chudi, nezamestnani by z toho meli vyjit ve znacnem plusu. A jak jsem uvedl, ti kdo z toho vyjdou se zapornym znamenkem, budou ti, kteri to mohou snest. Napriklad ta cla na autovyrobu v Mexiku - to nejso

V. Vaclavik 8.2.2017 4:55

Re: Kdyz vyjmu sebe

... Napriklad ta cla na autovyrobu v Mexiku - to nejsou chudsi, nezamestnani v Americe, kdo ta nova auta z Mexika kupuje. A kdo si kupuje nove auto, jiste si muze priplatit, kdyz cena za ten priplatek bude, ze dolni vrstva Americanu bude zase mit praci. To same pro mobilni telefony a prakticky vse ostatni. A kdyz se dolni chudsi vrstve zdrazi umelohmotne vesaky a podobny sunt z Ciny, s tim se taky vyrovnaji, kdyz budou mit praci. Bingo.

Samozrejme ze celni, tarifni ochranarstvi neni idealni svet, ale je to cena, ktera se plati za ty socialisticke experimenty minuleho cirka stoleti (vse zacalo uz ve dvacatych letech pri sachovani s menou a naslednym krachem na burze a velkou krizi tricatych let, pak odlouceni meny od zlata, inflacni sedmdesata a osmdesata leta, doprovazna regulaci vseho v Evropskem stylu...).

Takze jako zastance kapitalismu, kterym se sam nebojim nazvat, fandim Trumpovi, at tomu preshranicnimu obchodu pekne slapne na krk. Co se Ciny tyka, ta si svuj trh chrani pred Americkym podnikanim, drzi svou menu umele podhodnocenou, aby tam plynula ta vyroba Americkych firem, proste je to pro Ameriku spatny deal, protoze na tom vydelavaji hlavne ti, kteri maji v Zapadnim svete dobre placenou praci, o bohatsich lidech nemluve. Zapadni socialismus jako kazdy jiny, proste vzdy nejvic zasahne ty nejnizsi vrstvy obyvatel, a na obrazku dnesnich USA to vidime jako uplne zarny priklad.

J. Šimek 8.2.2017 4:32

Až Trump donutí stáhnout výrobu

zpět do USA, kde je cena práce řádově větší než v Asii, při porovnatelné nebo lepší produktivitě práce, tak začne mít "rozněvaný bílý muž" teprve hluboko do kapsy skrze "drobnou ztrátu ekonomické efektivity".

Jediné, čím podnikatel bude moci kompenzovat cenu práce je robotizace a automatizace. To bude panečku "rozhněvaných bílých mužů" na dlažbě ...

V. Vaclavik 8.2.2017 5:01

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Kdyz nepanuje socialismus, kdyz panuji volne, smluvni platy, tak volny trh pro lidi vzdy najde praci a to pro vsechny, kteri pracovat chteji.

Videl jsem v Mexiko city na stavbe nosit beton v kyblech nahoru do pater snurou maniku v sandalech, a tam samozrejme maji tu techniku na injektaz betonu do pater v trubkach, kdy vse ovlada jeden ridic nakladaku par packami, ovsem kdyz je lidska prace levnejsi, nez ta strojova, da stavitel praci lidem. To same s robotikou. A vzdy je lepsi i spatne placena prace, nez prace zadna.

J. Šimek 8.2.2017 9:30

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

"Rozhněvaný bílý muž" čeká na spuštění stavby hladových zdí :o)

Nezlobte se, ale píšete kraviny ...

R. Sorge 8.2.2017 6:24

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Na dlažbě už jsou, moudrý muži, takže horší už to nebude.

Lépe si připlatit za kvalitní domácí výrobek, než kupovat levný šmejd z Asie.

M. Prokop 8.2.2017 9:13

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Ano, ale rád bych si rozhodl sám, co koupím.

J. Šimek 8.2.2017 9:28

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

1/ Za co, když jsou na dlažbě ?

2/ Nemyslím asijské šmejdy, ale americké výrobky, které si tam nechá amerika vyrábět kvůli levné ceně práce.

P. Rudolf 8.2.2017 9:42

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Stáhnout firmy zpátky domů může požadovat jen naprostý diletant. Ty firmy moc dobře vědí, že když se přesunou do ekonomicky daleko nevýhodnějších podmínek, tak okamžitě ve světě (ale i doma) ztratí konkurenceschopnost a Číňané a mnozí další jejich místo na výsluní okamžitě a velmi ochotně zaujmou. Konec "amerického zázraku" by pak přišel velmi ryčhle.

J. Fridrich 8.2.2017 9:51

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

O Ameriku se není třeba "strachovat".....

J. Šimek 8.2.2017 10:07

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Umíte to vyvrátit i jinak, než emotivním plkem?

P. Lenc 8.2.2017 10:33

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Tak taková výtka od IQ066 opravdu sedí.

J. Šimek 8.2.2017 10:53

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Jste blbej nebo je to váš infantilní humor?

P. Lenc 8.2.2017 11:10

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Jejda IQ066, vy jste ještě ke všemu srandista?

J. Šimek 8.2.2017 13:42

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Aha, takže blbej :o)

J. Schwarz 8.2.2017 20:02

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Proč stahovat firmy zpátky? jen svoje výrobky vyrobené v Číně a Mexiku nebudou bezcelně prodávat v USA. I kdyby to clo mělo jít na sociální podpory.

J. Šimek 8.2.2017 21:19

Re: Až Trump donutí stáhnout výrobu

Trump neslibuje sociální podpory, máte to zmotané s Obamou :o)