Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKONOMIKA: Spotřebitelé i firmy začínají utrácet

V debatě o měnové politice, naší i třeba kolegů ve Fedu, BoE či ECB, se stále opakuje pochybnost o tom, zda spotřebitelé i firmy skutečně v podmínkách cenového poklesu a velmi nízkých či nulových úrokových měr odkládají či zdržují spotřebu a investice.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LN

L. Novák 475

20. 6. 2014 16:32
ČNB okrádá inflací a devalvací občany ČR o hodnotu měny

Hájí zájmy zadlužující se vlády, okrádá občany o majetek uložený v české měně. ČNB zrušit, není žádnou ochránkyní pevné měny, ale jen nástrojem v rukou zájmů vlivných klientů a státních ouřadů.

0 0
možnosti
BR

20. 6. 2014 18:14
Re: ČNB okrádá inflací a devalvací občany ČR o hodnotu měny

Mohl by jste se laskavě podívat, jak je ta inflace vysoká (či spíše nízká). Roční míra inflace v prvních 5 měsících tohoto roku činí (v %):0,2; 0,2; 0,2; 0,1; 0,4. (nižší byla jen v r. 2003 (to ale prudce rostlo naše zadlužení)

"Úspěšná" vláda bankovního "génia" Tošovského měla v těchto měsících inflaci: 13,1; 13,4; 13,4; 13,1; 13,0 (%)

0 0
možnosti
JV

20. 6. 2014 16:13
Tolik chytráků

A každý "ví", že intervence ČNB byla chyba a přitom se napříč EU šíří varování před deflací a k tomu jsou úrokové sazby centrálních bank na nule. K tomu jižní země kritizují Německo pro přílišnou konkurenceschopnost německé produkce. Jinými slovy v rámci evropského kvantitativního uvolňování je tlak na pokles přirozeného kurzu eura, ale pro udržení konkurenceschopnosti s německou produktivitou musíme mít kurz pod průměrem eurozóny, abychom nepadli do deflační pasti, ke které euro táhnou vnitřní rozdíly eurozóny.

0 0
možnosti
BR

20. 6. 2014 17:32
Re: Tolik chytráků

Ano. Od ČNB to byl vynucený správný krok (který samozřejmě nedostal potřebnou (EU-)mediální podporu, která by jeho efekt zesílila). ECB teď dokonce ve snaze rozhýbat "zamrzlé peníze", ukládá peníze ostatních bank na záporný úrok (banky jí za u ní uložené peníze musí platit úrok)!

0 0
možnosti
JC

20. 6. 2014 11:10
Včera v LN byl článek o tom, že Češi stále šetří a neutrácí.

Tak kdo má pravdu? Soudě podle naší rodiny a známých spíše LN. Cvalda Singr jen hájí svoje hloupé rozhodnutí.

0 0
možnosti
Foto
Re: Včera v LN byl článek o tom, že Češi stále šetří a neutrácí.

mám vyhlídnuté jedny boty (když už se pan singer zmiňuje), který jsem rozhodnut koupit až zlevní (cena se už několik let nemění) nebo až mi reálně vzroste mzda. takže letos zase nic ...

0 0
možnosti

20. 6. 2014 9:56
Pane Singere

opakuji dotaz, který jsem onehdá poslal do Vaší ČNB a jehož smysl se dál vašim odporníkům nejasný.

Dokázal byste ho Vy pochopit a odpovědět?:

Kde bych se mohl dozvědět, jaké celkové náklady /objem cenných papírů - a deviz/ si dosud vyžádala loňská devalvace Kč vůči €?

0 0
možnosti
JC

20. 6. 2014 11:12
To se asi nedozvíme, tak jako se asi nikdy nedovíme,

kolik Tošovský vydělal na tom, že prodal naše zásoby zlata v době, kdy byly za hubičku. Asi ví, proč zmizel ve Švajcu.

0 0
možnosti
DK

20. 6. 2014 9:21
Toto uvažování je známé jako "šrotovné"

Teď zatlačíme na spotřebu a vydojíme co se dá, i kdybychom měli zítra chcípnout hlady.

Poněkud odlišný způsob, jak potlačit "vražednou deflaci" (protože pokud nepotlačíme "vražednou deflaci", tak bankéři nebudou mít co žrát), by byly cílené investice do průmyslu. Samozřejmě se něco rozkrade, ale větší část skončí na správném místě.

ALE to by mělo jeden vysoce negativní rys - mohlo by dojít k nebezpečnému nastartování ekonomiky! A to přece nechceme nebo snad ano?

0 0
možnosti
JC

20. 6. 2014 11:11
Singr se zásobil, ten hlady neumře.

Jemu by půst jen prospěl.

0 0
možnosti
KJ

20. 6. 2014 9:10
Singere, nevěřím vám. Spíše jsem nakloněn

věřit spiknutí bankéřů. Signály ze světa jsou v tomto smyslu alarmující... Dzp.

0 0
možnosti
PJ

20. 6. 2014 8:53
Ach jo

Už jen ta citace Paula Krugmana, nejznámějšího nohsleda lorda Kyenese a propagátora "tištění" neomezeného množství peněz, hovoří za vše. Dál není co dodat. Ach jo.

0 0
možnosti
KL

20. 6. 2014 8:37
Ale jestli spíše ten problém...

...s „odkládáním spotřeby“ není proto, že se nám bohatství a chudoba tak nějak zkoncetrovaly. Takže bohatí, kteří by nakupovat mohli, nenakupují, protože už všechno mají, takže třeba investují někde na Kajmanských ostrovech, no a ti chudí nenakupují, protože nemají za co nakupovat. Představte si extrém, např. to že úplně každý Čech bere dejme tomu 500.000 Kč ročně, což zajišťuje nějakou spotřebu. No a pak tyto peníze, tj. pěkných 5 biliónů, všem vezměte a dejte je jedinému člověku. A cože nám to udělál s tou naší „spotřebou“  Hádal bych, že podle p. Singera se spotřeba nezmění, protože peněz je v ekonomice stálle stejné množství. Takže bude devalvovat...

0 0
možnosti

20. 6. 2014 9:57
Re: Ale jestli spíše ten problém...

Asi tak.

0 0
možnosti
KL

20. 6. 2014 8:27
Takže si to vezměmě prakticky a ne...

...teoreticky! Dejme tomu, že si chci koupit televizi za cca 14.000,-Kč. Je ale možné (a  tedy ne jisté), že v dúsledku deflace bude příští rok stát o nějaké 1 % méně. Jenomže to je pouhých 140,- Kč. A teď mně řekněte. který blázen by kvůli 140 Kč čekal na televizi celý rok?

0 0
možnosti
JK

J. Kavalír

20. 6. 2014 11:31
Re: Takže si to vezměmě prakticky a ne...

Ono je to jinak - ta televize (jakákoli elektronika) bude stát podstatně méně bez ohledu na nějakou deflaci nebo inflaci - prostě to již bude starší typ a za původní cenu bude typ nový - dokonalejší. A každý další rok se situace bude zase opakovat. Moje rozhodnutí se tedy bude odvíjet od toho, zda na novou televizi budu mít (na tu výběhovou nebo na novou) a zda ta stará mi již skutečně nevyhovuje (pokud stále funguje). Ale to je mimo chápání lidí s platy, se kterými již nemusí o takovýchto věcech přemýšlet a prostě jdou a koupí.

0 0
možnosti

M. Šejna

20. 6. 2014 8:19
nechápající Singer

nechápající Singer si plete poptávku s nabídkou a příčinu s důsledkem. Ceny klesají nikoli samy o sobě, ale jako reakce na mizernou poptávku. Jenže pan Singer je přesvědčen, že je to opačně, tedy že mizerná poptávka je způsobena vysokými cenami zboží.

A už vůbec netuším, co má listopadová devalvace koruny společného se současným oživením poptávky v Česku. Český spotřebitel ryl držkou v zemi od roku 2008, kdy začala krize. Letos je znát oživení, takže to je ten důvod k nákupům - nikoli to, že zboží je prý levné. Až poptávka stoupne na uroveň doby zvané konjunktura, ceny zas porostou, a to bez obav prodejců, že by klineti přestali zboží nakupovat.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz