Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Slovensko - noční můra Sobotky a Paroubka

Dne 16. 5. 2006 STV ve svém hlavním večerním zpravodajství uveřejnila zprávu GR Daňového úradu SR o daňových výsledcích na Slovensku za rok 2005 a výsledky jsou takové, jaký rozumní ekonomové očekávali.
Dne 16. 5. 2006 STV ve svém hlavním večerním zpravodajství uveřejnila zprávu GR Daňového úradu SR o daňových výsledcích na Slovensku za rok 2005 a výsledky jsou takové, jaký rozumní ekonomové očekávali: jednoznačně pozitivní, a to i přes skutečnost, že SR přešla díky rázné reformě na systém jednotné daňové sazby u rozhodujících daní z příjmů a především DPH 19%, přičemž zrušila takové anachronismy nepostrádající prvky lupu, jakými jsou daně dědická a především daň z převodu nemovitostí. Tak tedy:

- daň z příjmu fyzických osob - nárůst výběru o 35%
- daň z příjmu právnických osob - nárůst výběru o 39%
- daň z přidané hodnoty - nárůst o 10%.

První dva údaje jsou naprosto pochopitelné a osvědčují jedno jediné: při rozumné výši zdanění končí daňové subjekty s daňovou kreativitou, resp. velmi ji omezují, přičemž tento systém díky své daleko větší průhlednosti a naprostému zjednodušení díky omezení odpočítatelných položek a různých výjimek a výjimek z výjimek významně zlevňuje výběr daní, protože jej zjednodušuje. Snížení administrativy daňových úřadu přináší i pak i úlevu státnímu rozpočtu. Pokud jde o DPH, tak i přes přesun velkého množství položek z 5% na 19%, doprovázený nezanedbatelným snížením řady položek z 23% na 19% ukazuje, že strašení socialistů a komunistů o nárůstu cen základních potravin ve výši celého rozdílu se ukazuje jako populismus a malá podlost.

Je dobré si také přečíst celkovou zprávu o veřejných financích na serveru MF SR, což je mnohastránkový přehledný rozbor, z něhož za zmínku stojí tyto údaje:
- vláda zavedla během posledních roků do veřejných financí pořádek a výrazně snížila rozpočtový deficit - z 5,6% v r. 2002 (před tvrdou reformou) na 2,4% DPH s predikcí pro rok 2006 o další snížení cca 0,4%
- vláda snížila zadlužení budoucích generací - zatímco objem dluhu vyjádřený v Sk se sice v letech 1998 až 2005 zvyšoval, ale součastně rostla velikost ekonomiky, takže poměr dluhu a velikosti (DPH) začal klesat
- vláda zvolila cestu odpovědné hospodářské politiky, která je podstatně spravedlivější vůči budoucím generacím, i když je podstatně náročnější, jako politika zbyšování veřejného dluhu, a to i s přihlédnutím ke skutečnosti, že od r. 2010 se i na Slovensku začně projevovat nepříznivý demografický vývoj; tím Slovensko zvolilo jinou cestu, než mnohé evropské státy, čítaje v to ČR, jak se ve zprávě uvádí.

Jsem opravdu zvědat na reakci ministra financi ČR a premiéra, kteří si s sebou vodí jako cvičeného medvěda R. Fico, muže, který se rozhodl že až volby vyhraje, vsadí zpět na koně zadlužování a deptání daňových subjektů ve jménu nesmyslného rozhazování a nezodpovědné ničím nevyvolané "solidarity". Mantrou našich vládních "ekonomů" - ty úvozovky tam prostě být musí, protože činy těchto lidí nemají s ekonomikou nic společného, je zvyšování HDP a tvrzení, že v ČR roste jako na Slovensku, to i bez drsných reforem. Inu, pokud někdo považuje HDP, jehož zásadním motorem jsou zakázky veřejného sektoru, tj. zase živená vysokým zdaněním (kolik z těch rozhazovačů kdy vydělal korunu jinak než jako gážista) a dále nezodpovědnou spotřebou domácnosti za zboží krátkodobé spotřeby hnané soukolím spotřebních úvěrů namísto spotřeby domácností do hodnot a služeb s vyšší přidanou hodnotou, za zásadní ukazatel vývoje, pak opticky má pravdu. Ve sktutečnosti tomu tak není, protože kupování si hlasů voličů nesmyslnými a drahými sociálními polštáři bude za několik let deptat děti těch, co těmto zhůvěřilostem tak rádi naslouchají. Tak jako tak jednou v budoucnosti někdo bude muset provést drsný řez, jen to bude více bolet. Je třeba také vidět, že na Slovensku prudce klesá nezaměstnanost (na rozdíl od ČR), protože celkové reformy zlevnily pracovní sílu, posílily apetit zaměstnavatelů angažovat nové síly a zvýšily poptávku po nových investičních příležitostech. Zároveň přenesly logicky více odpovědnosti na jednotlivce za svůj osud, což bolí a je trapné používat tento přechodný stav pro vlastní politickou propagaci, jak to dělají Paroubek a Fico tlapu v tlapě. Rovněž brzdění slovenské vlády s rozsahem investičních pobídek, které nabyly jak na Slovensku, tak i u nás absurdního rozsahu, je třeba ocenit jako rozumné a odpovědné vůči veřejným rozpočtům (u nás naopak Paroubek se prsí cenou za pozemky u Mostu pro mexického investora, jako by nám tím prokazoval nějakou službu).

Naši ekonomičtí vládní výtečníci pokud nebudou tyto údaje ignorovat, je budou všemožně bagatelizovat, nikdo však jim nevezme noční můru: sousední země s obdobnými makroekonomickými parametry a společnou historií zavedla reformu (a rovnou daň jako její podstatnou součástí) a ta prostě funguje, i když to není bezbolestné. To se bude špatně překrucovat a kdo má rozum na správném místě, měl by si z tohoto vývoje na Slovensku vzít ponaučení při rozhodování koho volit. A že takové reformy bolí? Bolí, ale vždy vše, co zpočátku bolí, nese ovoce: to platí v sadaření, sportu, umění a kupodivu i v ekonomice. Kdo slibuje ráj bez nasazení a občasné bolesti, lže a tedy i tak trochu krade.

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Jiří Polanský
14. 7. 2024

Ministerstvo spravedlnosti opět v dobrém úmyslu vypracovalo novelu trestního zákoníku, v níž...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Sobotní etapa nadělala rozdíly, nedělní ukáže, jak největší favorité regenerují. Cyklisty na Tour...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Nizozemská atletka Femke Bolová jako druhá žena v historii zaběhla 400 metrů překážek pod 51...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz