Neviditelný pes

EKONOMIKA: Slabá koruna už nejde udržet

27.3.2017

V lednu nakoupila Česká národní banka celkem 14,5 půl miliardy eur, v únoru to bylo 8,5 miliardy a za březen se bilance podle odhadů dostala přes deset miliard.

Ve jménu svého kurzového závazku, tedy za udržení kurzu eura za nejméně 27 korun utratili centrální bankéři skoro bilion korun a to je opravdu úctyhodná částka. Zároveň je to dokladem, do jakých absurdních rozměrů se může někdy propadnout hospodářská politika státu.

Pozoruhodný je samotný mechanismus udržování měnového kurzu, který spočívá v tom, že národní banka - obrazně řečeno - tiskne koruny, aby měla na nákup eur. To v zásadě neznamená, že se Česko zadlužuje, prostě jen zvětšuje množství oběživa, když je o něj zájem mezi zahraničními investory.

Ovšem nutno poznamenat, že investoři nechtějí spojit své finanční zdroje s Českou republikou nadlouho. Drží se pravidel mezinárodních finančních trhů a nakupují měnu, kterou drží Česká národní banka podle odhadů značně pod cenou. Až svůj kurzový závazek zruší – a může k tomu dojít už v dubnu – koruna zřejmě posílí a majitelé mohou na jejím prodeji vydělat. Slovo „zřejmě“ je na místě, protože se najednou budou prodávat obrovské korunové částky, což může hodnotu tuzemské měny oslabovat.

Obskurní je ovšem na kurzovém závazku něco jiného. Je totiž zřejmé, že v rámci tuzemské ekonomiky ho nikdo nepotřebuje, mnozí si dokonce mohou stěžovat, že jim škodí.

Čekání na vichřici

Není třeba připomínat prosté české turisty či spotřebitele nakupující v pohraničních supermarketech, kteří se musí smiřovat s tím, že jejich těžce vydělané koruny mají v Evropě nižší cenu, než je nutné. Ve srovnání s Německem jsou dosud chudší než v roce 2011 a jistě je tedy trápí, že se sbližování úrovní blahobytu na dlouho zastavilo.

Nízký kurz koruny byl zaveden na pomoc ekonomice a zvláště exportérům jako poslední páka na překonání důsledků finanční krize. Obecně vzato, z krize jsme už snad venku, tak snad můžeme zrušit nepotřebnou hospodářskou stimulaci.

Nízký kurz koruny měl spolu s nulovými úrokovými sazbami další účel. Česká národní banka chtěla zabránit deflaci a k tomu jistě přispívá snižování ceny peněz i jejich tisk. Teď ovšem hrozí pravý opak, že se totiž vymkne inflace a ceny půjdou příliš rychle vzhůru. Dokud bude národní banka držet kurzový závazek, tak nemá žádný nástroj, aby proti inflaci zasáhla.

Tuzemská ekonomika je ve zvláštní situaci. Utrácíme stovky miliard, jen abychom udrželi měnové opatření, které nikomu nepomáhá a možná dokonce překáží. Jako bychom se zapletli do podivné finanční hry, ze které nemůžeme podle daných pravidel jen tak vystoupit. To je přesně ten moment, před kterým varovali odpůrci kurzových intervencí národní banky.

Opuštění kurzového závazku povede k otřesům, třeba už jen prudkým změnám kurzu, což pro exportní ekonomiku není nejlepší předpoklad. Dalšími riziky jsou zpomalení ekonomického růstu a nekontrolovaný pohyb cen. Je to jako čekání na vichřici, která něco zničí, něco přinese, co to ale bude, to dopředu nikdo neví.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/pluszpět na článek