EKONOMIKA: Silná koruna ekonomiku nedusí
A vidí, že výkon ekonomiky neklesá, ceny se po novoročním šoku začínají vracet k normálnímu vývoji a koruna přes neuvěřitelně rychlé posilování rozhodně exportní firmy nepopravuje, jak by leckdo čekal.
Přesvědčivě to dokládá statistika.
Lidé nakupují vesele dál, reformy nereformy. Prodej automobilů roste nepřetržitě už neuvěřitelných 26 měsíců v kuse, a právě auta jsou v českých podmínkách významným signálem o kondici ekonomiky. Navíc po lednovém propadu začaly opět citelně růst i prodeje potravin, oblečení, elektroniky. Vypadá to, že těch pár stokorun navíc, které našli lidé v únoru ve svém výplatním sáčku díky snížení daní z příjmu, docela zafungovalo.
Nákupnímu optimismu nahrává i to, že se ceny umravňují, byť je to zřetelně vidět jen u některých položek, například u mléčných výrobků. Milovníci statistiky však minulý týden našli ještě jednu povzbudivou informaci. Ceny v potravinářském průmyslu, tedy ty, za něž obchody nakupují zboží od výrobců, klesly. Sice jen o 0,3 procenta, ale je to první pokles po jedenáctiměsíčním růstu.
Chuť utrácet samozřejmě nemusí tak moc vypovídat o zdraví celé ekonomiky. Z tohoto pohledu jsou zajímavější údaje o zahraničním obchodu. Vývoz narostl letos v únoru oproti loňsku o 11,4 procenta a dovoz o 11,5 procenta. Obchodní bilance skončila přebytkem více než 14 miliard korun, což je o jednu a půl miliardy více než loni. Takhle exportní firmy zdevastované nepřiměřeným posilováním měny opravdu nevypadají.
Vysvětlit, jak je to možné, lze obtížně. Důležité je, že firmy s posilováním koruny počítají dopředu, zajišťují se u bank a s ohledem na zpevnění koruny i kalkulují své ceny. Navíc na světových trzích je asi nyní snadnější vyjednávat zvýšení cen z důvodu pohybu kurzu, protože neobvyklým způsobem neposiluje jen koruna, ale i euro proti dolaru. Evropské firmy si musely zvyknout na cenová jednání se zeměmi, kde se platí dolarem, a tak mají i větší pochopení pro český problém.
A že by se situace mohla změnit a náhle propadnout, pokud by se koruna stala cílem útoku finančních spekulantů? Těžko, protože váha investic do cenných papírů, které jsou nástrojem takového útoku, podle údajů ČNB v platební bilanci již delší dobu klesá. Mimo jiné i proto, že úroky v Česku jsou po švýcarských nejnižší v Evropě. A především spekulanti nemají důvod útočit na ekonomiku, která vykazuje takovou stabilitu jako ta česká.
Změnit trend rychlého posilování tak není záležitostí pro spekulanty, ale nejspíše jen věcí uzdravení ekonomiky USA a návratu finančních toků do řečišť, z nichž je vyhnala americká recese a nejistota na finančních trzích. A to přijde dříve nebo později. Na těch rekordních 23 korun za euro jako na běžný kurz si budeme muset nejspíše nějaký rok počkat. Za 27 korun však už euro asi nikdo neprodá. Pokud samozřejmě nedojde k vážným politickým otřesům a nástupu vlády, která bude opravdu zavádět porodné ve výši 120 tisíc korun a další populistické absurdity rozvracející veřejné finance, či dokonce znárodňovat soukromý majetek.
MfD, 21.4.2008