26.6.2022 | Svátek má Adriana


EKONOMIKA: Roubini o nezaměstnanosti a o riziku druhého poklesu

14.9.2010

Přední americký profesor ekonomie a autor knihy „Crisis Economics: A Crash Course in the Future of Finance“ Nouriel Roubini působící na Sternově fakultě obchodu Newyorské univerzity, který získal vysoké renomé svou úspěšnou předpovědí krize, se vyjádřil skepticky k současnému hospodářskému vývoji v USA ve vztahu k počtu nově vytvářených pracovních míst.

Podle Roubiniho je pro návrat na předkrizovou úroveň nutný předpoklad generování téměř půlmilionu nových pracovních míst měsíčně po dobu tří let. Jen pro samotnou stagnaci počtu nezaměstnaných je potřeba vzniku 150 000 pracovních příležitostí měsíčně. Americká ekonomika momentálně dokáže sotva plnit druhý zmíněný předpoklad.

Ve vztahu k ekonomickému vývoji profesor ekonomie již v červenci tohoto roku predikoval prudké zpomalení po vypršení umělého růstu na základě podpory ve formě fiskálních stimulů uskutečňované v posledních dvou letech. Zmiňuje dále státy Eurozóny, konkrétně Británii a Španělsko, ve kterých má dojít k silnému poklesu spotřeby domácností. Roubini neopomíjí ani zmínit předchozí politiku šrotovného, kterou se nebojí označit jako „krádež budoucí poptávky“. Podobně jako německé či evropské šrotovné má zapůsobit na pokles poptávky vypršení daňového zvýhodnění na koupi nového domu v USA.

Zpomalení ekonomického růstu se má naplno projevit s přicházejícím koncem roku. Podle Roubinini dojde k poklesu amerického růstu pod 1 %, což označuje za „růstovou recesi“. V těchto souvislostech předpovídá nový pokles trhů a vybízí investory k držení hotovosti. Ve vztahu k nové expanzivní politice či k tzv. kvantitativnímu uvolňování je skeptický a považuje je jen za zvýšení bankovních rezerv.

Po veškerých růstových stimulech podle Roubiniho zůstávají nevyřešeny samotné příčiny vzniku finanční a hospodářské krize, kterou jsou především nadměrné dluhy. Řešení hospodářských problémů a především nezaměstnanosti tkví podle ekonoma ve snížení nákladů na práci formou snížení daní ze mzdy. Pak by mohla konečně začít americká a v návaznosti s ní propojená evropská ekonomika vytvářet potřebná pracovní místa. Recept na poražení krize prací a vytvářením reálných hodnot zní logicky.

Zdroje: www.patria.cz, www.investicniweb.cz

miroslavuhlir@centrum.cz