Neviditelný pes

EKONOMIKA: Ronald Reagan a EET

19.12.2016

V poslední době si velice často vzpomenu na R. Reagana, presidenta USA v letech 1981-1989.

Nejenom proto, že výrazně přispěl ke konci „říše zla“ a přinesl nám svobodu, ale i kvůli dění okolo jeho zvolení. Tehdy ho totiž každý „pokrokový novinář“ tábora míru a socialismu vykresloval nejhorších barvách, popisoval jeho naprostou nekompetentnost a hrůzné důsledky jeho případného presidentství. Dnes se opět děje něco podobného. To ale není předmětem tohoto příspěvku.

R. Reagan proslul i řadou velice přesných postřehů, které jsou stále platné. Například s tvrzením „Vláda je jako batole. Žravý systém s velkou chutí na straně jedné a s nulovou odpovědností na straně druhé“ bude nejspíš souhlasit každý.

Ale k té elektronické evidenci tržeb - na ní je krásně vidět pravdivost dalšího výroku: „Pohled vlády na ekonomiku lze shrnout do několika krátkých frází: Pokud se to hýbe, zdaňte to. Pokud se to hýbe dál, regulujte to. A pokud se to dál nehýbe, dotujte to.“

Pokud to přeneseme do problematiky tradičních hospod v malých sídlech, lze jednotlivé kroky vysledovat naprosto přesně.

1) Daně
Celkové daňové zatížení je v ČR vysoké a snahou vlády je stále ho zvyšovat, zvláště pak pro OSVČ, které ČSSD pokládá za „parazity“. Ale i přes to se vesnické hospody ještě „hýbaly“.

2) Regulace
Protože i přes toto vysoké zdanění řada malých restaurací stále přežívala, nastal krok druhý - regulace pod jménem EET a zákaz kouření. Zde se vládní strany vzácně shodly - ČSSD bojuje proti parazitům, snahou ministra financí je, aby byl každý zaměstnancem pod vedením šéfa firmy (státu) a manažera Babiše. Takže každý na něm nezávislý je nekalá „konkurence“ a o té se mimo jiné hodí mít i co nejvíc (zne)užitelných informací. I zdánlivě pravicová TOP 09 nelenila „přiložit polínko“.To už se řada hospod „hýbat“ přestala.

3) Takže na řadě jsou, nijak překvapivě, dotace
Tento krok je už ve fázi vývoje. Ministr financí již teď nabízí starostům, že když se stanou hospodskými, nebudou platit daně (hezká forma dotace, že). Představa, že na malé obci bude zastupitelstvo navíc ještě hospodským, zedníkem, ševcem, prodavačem potravin a podobně, je nepochybně zcela absurdní a jsem zvědav, zda se takový blázen najde a hlavně jak skončí.

Nicméně protože likvidace malých hospod v malých sídlech vesele pokračuje, nepochybně se dočkáme nějakého řešení. Třeba nápadu, že nově otevřené hospody budou pět let zbaveny daní i EET. Schválně, kolik těch „nových“ bude patřit přímo či nepřímo Agrofertu?
Že přeháním? Rozhodně ne, před volbami se od vládních stran dočkáme ještě podivnějších veletočů.

Časem se nepochybně ukáže, že Reagan, táborem míru a socialismu nenáviděný president USA, měl pravdu. A z jeho výroků bychom se měli poučit. Uvedu zde již jen dva, dle mého názoru velice vhodné do dnešní doby:

„Svoboda není nikdy dál od zániku než jednu generaci.“
„Nemáme na výběr mezi mírem a válkou, pouze mezi bojem a kapitulací.“

www.vanektomas.czzpět na článek