6.5.2021 | Svátek má Radoslav


EKONOMIKA: Ratingové agentury

12.3.2009

Spoluviník, co dál kibicuje

ČR je jednou z mála zemí, kde vláda – tedy daňoví poplatníci – nemusela v souvislosti s finanční krizí sanovat banky. Banky u nás fungují na jiném principu než ve Spojených státech a navíc podnikaly konzervativně a zřetelně se vyhnuly tzv. toxickým aktivum. Ve výsledku je to ale beztak jedno – Praha se v minulém týdnu stala, a to opakovaně, premiantem pokud jde o pokles cen akcií s bankovními tituly včele. Jen za dva dny minulého týdne ztratila pražská burza neuvěřitelných 10% a od počátku roku 30%. Proč?

Protože „odborníci“ z investičních bank a ratingových agentur nerozlišují země východní Evropy. Maďarsko nebo ČR, to je přece jedno, zkrátka země východního bloku, tečka. Nevadí, že například v Maďarsku dosahují dluhy v cizí měně až 80% a země si již musela půjčit od mezinárodních organizací (25 miliard eur), zatímco v ČR jsou dluhy v cizí měně hluboko pod jedním procentem a půjčovat si rozhodně od nikoho nemusíme. Naopak Poslanecká sněmovna 17. února schválila vydání dluhopisů v objemu 200 milionů eur na pomoc krizí postižené lotyšské ekonomice. Za peníze získané prodejem těchto dluhopisů Česko poskytne Lotyšsku sedmiletou bezúročnou půjčku.

Zkrátka titíž odborníci, kteří tak náramně hodnotili cenné papíry a strukturované dluhopisy vzešlé z oněch hypoték z USA, které rozpoutaly celou krizi, nyní VAROVALI, že mohou snížit rating bank působících ve východní Evropě. Ne v konkrétní zemi, ne konkrétní banku, rovnou celý region. Místo toho, aby se styděli za spolupachatelství dnešního celosvětového finančního a hospodářského běsnění, ještě situaci zhoršují svými absurdními varováními. V tomto případě šlo o ratingové agentury Moody's a Standard & Poor's. Výsledkem byl již zmiňovaný pokles akcií na pražské burze.

A další příklad – analytici investiční banky Merill Lynch, která by bez pomoci sama nepřežila (koupila ji Bank of America), zase mudrují, že globální ekonomická krize postihne nejvíce země střední a východní Evropy. A protože je i přes všechno stále někdo poslouchá, výsledkem byl mimo jiné extrémní a ničím nepodložený pohyb cen akcií Komerční banky dolů a to v ten samý den, kdy oznámila rekordní zisky a jejich meziroční nárůst o 18%! „Akcie Komerční banky by dopadly stejně, i kdyby žádné výsledky nezveřejňovala. České banky jsou na tom lépe než banky na Ukrajině nebo v Maďarsku, investoři to ale nerozlišují,“ řekl HN například Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Stejné hlasy ratingových agentur zase donutily přecenit investiční portfolio strukturovaných dluhopisů ČSOB na nulu. Tím této bance klesl zisk o bezmála 90% na 1,03 miliardy. Tudíž ratingové agentury mohly opět zvednout varovný prst a tvářit se, že je to oprávněně. Je to až komicky začarovaný kruh. Ratingové agentury ocení určité cenné papíry AAA, banky je pak nakoupí a mají v portfoliu a ty samé ratingové agentury jim hrozí, že jim sníží rating, protože mají právě tyto cenné papíry ve svém portfoliu. Zodpovědnost nulová, moc obrovská, svědomí žádné. Otevřeně o tom bankéři asi hovořit nebudou, ale něco již naznačil šéf KBC Bank (vlastník ČSOB) v rozhovoru pro noviny E15: „Jsme vydáni na milost tomu, co ratingová agentura řekne. Ve čtvrtém kvartálu jsem v celém portfoliu CDO neměl žádný problematický případ. A byl jsem přinucen loni odepsat 1,7 miliardy eur,“ řekl generální ředitel KBC Bank André Bergen a dodal „před rokem bylo 92% z našich CDO cenné papíry ohodnocené nejvyššími známkami. A ocenění dělaly tytéž ratingové agentury, které v současné době toto portfolio srážejí.

Analytici ratingových agentur a investičních bank jsou zkrátka v pohodě. O vlastní peníze jim nejde a během krátké chvíle mohou změnit svoje hodnocení o 180 stupňů a jede se dál. A opět nemusíme pro příklad chodit daleko. Analytici Goldman Sachs před časem oznámili, že koruna oslabí k euru až na 32 Kč/euro, což vzbudilo údiv, šok a samozřejmě oslabení měny. Stačilo pár dnů a stejná společnost prohlašuje, že ukončuje spekulace na oslabování středoevropských měn. Tento ekvilibristický kousek jen ukazuje, nakolik „kompetentní“ byl původní údaj. Právě podobná prohlášení přitom vyvolávají nejistotu na trhu a v době finanční krize to má samozřejmě nedozírné následky na vývoj akcií, hospodářství, měn a vůbec celé ekonomiky.

Chybí tu elementární odpovědnost za současný stav. Zkrátka ratingové agentury a investiční banky by se alespoň v této fázi měly radovat z toho, že díky penězům daňových poplatníků mohou dál sedět tam, kde sedí a neradit všem kolem, jak se to má dělat. Jak se ukazuje, i nedělat nic je v této chvíli užitečnější.

provozovatel www.bankovnipoplatky.com
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.