27.5.2022 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč je máslo tak drahé?

Sehnat máslo pod padesát korun je dnes prakticky nemožné, pokud se tedy člověk nespokojí s menším balením nebo s různými náhražkami. Máslo patří k nejčastěji používaným potravinám, nejde tedy o bezvýznamnou věc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Švejnoch 17.7.2017 8:39

Re: No, v článku už chybí

Máte nějakou jinou? Třeba zřídit "Úřad pro kontrolu cen másla"?

P. Zinga 17.7.2017 13:18

Re: No, v článku už chybí

Co takhle zapojit protikartelový úřad?

Jinak je cena másla v souladu s tím, co jsem na Psu psal na jaře: bohatí budou jíst maso a chudí trávu. Pro záchranu Zeměkoule. Nějak to začít musí.

P. Švejnoch 17.7.2017 16:11

Re: No, v článku už chybí

To by předpokládalo, že nějaká kartelová dohoda existuje. Podle mého názoru ale existuje pouze v autorově (a zřejmě Vaší) fantazii - protože jak se lze dočíst i v této diskuzi, cena másla ja takto vysoká nejen v ČR.

Takže: Pokud se Vám zdá máslo (a maso) drahé, ani jednu z těchto komodit nekupujte. Ušetříte, a ještě budete neobyčejně zdráv. A pokud Vás takových bude víc - tedy krom Vás a pana Holuba - cena se jistě záhy přizpůsobí poptávce. ;-)

P. Maleček 17.7.2017 6:27

Tak tohle jsou opravdoví Lidovci!

Tak prý podpora rodin, sociálně slabých, venkova či ochrana vodozádržné funkce krajiny a zamědělské půdy. Prdlajs - podlézání globál byznysu, tj. i Babišovi v očekávání štědrých darů na nejen volební kampaň.

Však i na řadu čelných Lidovců samozřejmě zbyde. teď za mlžení kryjící kartel s předraženým máslem.

Nevolte tu Lidoveckou prolhanou a nenažranou verbež! Ke všemu v kožichu se štěnicemi, lživě trdícími, že je podporují všichni starostové.

B. Brousková 17.7.2017 8:48

Re: Tak tohle jsou opravdoví Lidovci!

Sou a soušky ! Masa bude dost! Stačí ,když se souzi zemeděéélci přičiní! Tak pravil Tonda Novotný řečený Tonda Soustružník, kdysi dávno na letenské tribuně, při prvomájové tradiční veselici. A vidíte! Čas oponou trhnul a masa je dost a dost..A bez front. Stačí tedy jenom jeho zázračnou metodu aplikovat i na máslo. A nebude co řešit.

P. Khail 17.7.2017 13:32

Re: Tak tohle jsou opravdoví Lidovci!

Množství nikdo neřeší, másla je dost.

I. Hendrych 17.7.2017 6:13

Máslo na hlavě....

Někdo má zřejmě máslo na hlavě a producenti mléka to nejsou....

P. Boublíková 17.7.2017 5:45

Údajně se zvedla poptávka po másle

takže obchodníci zvedli jeho cenu. Normální princip volného trhu.

Víc by mě zajímalo, proč se zvedla poptávka. Důvodů může být mnoho - a) cena margarínů šla taky nahoru a kvalita dolů, b) lidé mají více peněz tak si mohou častěji dopřát máslo, c) máslo přestalo být stravovacím nepřítelem a je opět označováno za zdravou potravinu atd. atd.

K. Hinz 17.7.2017 5:27

Odpovědnost ministra zemědělství

Hanebnost s cenou másla je odpovědností ministra zemědělství. Postaru bych řekl: nekecej s dělej! Všichni pamatujeme, jak výrobci másla na začátku roku brečeli, že nemají kam umístnit výrobky, když plní přijaté sankce EU k Rusku. Naši výrobci nutili zemědělce prodávat mléko za cenu nižší než výrobní!!! Kolik mléka bylo vyvezeno do zahraničí? Kolik dojnic bylo nutné porazit? Kolik zemědělců přešlo ze živočišné výroby na pěstování řepky? Potřebujeme Ministerstvo zemědělství? Obrazně - na koho má zemědělec vzít bič?

B. Hudzieczek 17.7.2017 8:25

Re: Odpovědnost ministra zemědělství

Zákaz vývozu másla do Ruska není sankcí ze strany EU, nýbrž sankcí ze strany Ruska vůči EU. Sankce EU spočívají v zákazu vyvážet do Ruska moderní technologie, na ktreré Rusko reagovalo zákazem dovozu potravin ze zemí EU.

No a přejít ze živočišné na rostlinnou výrobu není zas tak jednoduché, jak tady pan Hinz předhazuje. Zemědělci orientovaní na živočišnou výrobu spíše přecházejí z produkce mléka a mléčných výrobů na produkci masa, které momentálně je zřejmě v kurzu.

S. Sedlák 17.7.2017 0:19

Další možnost je

to neřešit. Máslo je za pade a před 30 lety za průměrných platů kolem tři a půl bylo máslo za deset. Dnešní průměrné mzdy jsou určitě víc než 5x vyšší stejně jako důchody. Tak to nekupujte a oni zas přilezou.

P. Smatlak 17.7.2017 8:32

Re: Další možnost je

Ale náklady na bydlení a energie jsou zase nejméně desetkrát a i více vyšší a nejen na bydlení a to zaplatit musíme.Takže potraviny jsou relativně levnější než dříve ale to ostatní naopak.Takže když se řekne A tak se také musí říci B.

J. Brožek 17.7.2017 10:01

Re: Další možnost je

Nesmysl. Náklady na bydlení - v bytě 2+1 družstevní celkem byly kolem 1000 Kčs (tedy tzv. nájem, elektřina, plyn, teplo, teplá voda). Nyní v tomtéž kolem 5000 Kč. Zhurba tedy opět 1:5. A to počítám Prahu.

K tomu je ještě potřeba dodat, že tehdy v Praze byl opravdu průměrný plat průměrný, protože podle tabulek měl programátor stejný plat v Praze, Ostravě nebo v Písku. Dnes je půrměrný plat v Praze vyšší než je celostátní průměr, takže ten poměr nákladů na bydlení je ještě nižší než uvedený.

P. Khail 17.7.2017 13:23

Re: Další možnost je

Musíte se rozhodnout - buď nájem nebo družstevní bydlení, srovnávat to je nesmysl. Pokud družstvo, pak musíte srovnávat pořizovací cenu bytu. Pokud nájem, pak tvrzení o 5000 v Praze za 2+1 můžete vyslovit jen po konzumaci cca litru rumu. A voda, jen tak mimochodem, zdražila 100x. Tím co nazýváte tzv. nájem zřejmě myslíte splátku družstevního bytu. V tom případě se podívejte na výši splátky dnešních bytů 2+1, rozhodně se nevejdete i s ostatními náklady do 5000.

S. Donát 17.7.2017 11:13

Re: Další možnost je

Ano, máte pravdu, náklady na bydlení a energie byly výrazně dotované. Takže ty zdražily. Ale vše ostatní naopak, nejen potraviny :).