21.4.2021 | Svátek má Alexandra


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proběhne měnová reforma?

Chcete klepnout přes ruku? Dejte si peníze do banky. Ti, kdo „řídí“ ekonomiku, se totiž rozhodli, že už je načase každý dobrý skutek řádně potrestat a šetřílkům pěkně přistřihnout brčka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 22.8.2016 19:54

DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

Jak funguje bankovnictví dejme tomu v Saudské Arábii? Mají tamní banky podobné zvyky, jako banky evropské, nebo na to jdou rozumněji?

M. Prokop 22.8.2016 21:13

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

jdou na to jinak (úrok je zakázán). Zda rozumněji, těžko říci, každopádně úměrné úroky jsou rozumná věc.

M. Ahmadínežád 22.8.2016 21:38

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

dobrý den pane kolmane, nechci se vás nijak dotknout, osobně nejsem schopnen postavit zed, opravit auto či aplikovat plombu do zuby, ale považujte mne prosím za neco jako profesionálního bankéře a jsem nucen potvrdit vaši dislekcii. kolegyně šichtařová píše něco jako ekonomický blesk (bulvár), zřejmě proto, aby tomu rozumělo co možná nejširší spektrum lidí. záležitost je však poněkud obsáhlejší a nudnější...tahle situace není jen úrocích, je to o celém bankovním systému, finančním systému, který je dle mého názoru již nějaký čas mrtvý a my jeho torzo živíme svou důvěrou, kterou se dnes rozhodneme nemít, ráno se vše zhroutí jako dům z karet.. kolegyně možná měla psát prozaičtěji, stačila by hesla jako "peníze nemají žádnou hodnotu" nebo "čím více lidé chtějí peněz, tím vše bude dražší" apod.. k vaší otázce, i když neznám data ze saudské arábie, myslím, že to není adekvátní srovnání. Dovolím si jen podotknout, že velkým problémem evropských bank je objem úvěrů, kdy nedochází k reálnému snížení úvěrů, ale k pravému opaku, k neustále expanzi. Při sebemenším výkyvu ve splácení (nekde jsem četl, že stačí 0,45% věřitelů) se banky dostanou do velmi vážných problémů z jednoho jednoduchého důvodu, opravné položky k rizikovým úvěrům musí tvořit v hotovosti, čímž krátit svůj zisk, resp. musí je vytvářet z čistého zisku. ČR je v ziskovosti bank naprostou výjimkou, ostatně jak by mohly mít banky zisk, když jsou úroky z úvěrů tak nízké. Ohebností účetnictví bank vás nebudu unavovat, stejně jako úrovní dozoru praktikovanou centrálními bankami jednotlivých států.

M. Ahmadínežád 22.8.2016 21:38

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

Ještě poslední věc, i když je jich pro vyhodnocení zapotřebí zmínit více, aby byl zřejmé souvislosti. Když Evropská centrální banka začala tisknout 60mld euro měsíčně loni tuším v březnu, prý na 12 měsíců (dnes se tiskne vesele dál), páni z bruselu vysvětlovali, že tak činí pro zvýšení agregátní poptávky, tj. aby my obyčejní lidé utráceli více. Jelikož tento objem měsíčně představuje cca 275 euro pro každého občana EU, nemohu se ubránit otázce, proč nám je každému nedají, proč nám je půjčují? Dále byla při evropské centrální bance vytvořena agentura, která vytištěnými penězi ručí do výše 50% za nezajištěné úvěry poskytnuté bankami v celé EU. Takže polopaticky: vy si jako podnikatel půjčíte 1M kč vytištěných peněz, které si banka půjčí od tiskaře peněz, který vytiskne další peníze pro případ, že nebudete mít na splacení a 50% za vás zaplatí bance, aby je mohla vrátit...mohu pokračovat, ale myslím, že mnou napsané vám bude postačovat k opuštění myšlenky srovnávání se bankovním systémem saudské arábie...principově obdobně se jedná na úrovni státních dluhů...to je také úzce propojené...saudská arábie by v takové situaci nemyslela nic moc lepšího, je totiž jediná cesta, snížení reálného zadlužení, kterou bohužel evropa nepraktiuje a dělá pravý opak... politici se v zájmu moci snaží celé to casino udržet co nejdéle to půjde a tak je úvaha kolegyně Šichtařové o měnové reformě relevantní...

M. Prokop 22.8.2016 22:07

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

Jo, to musíte až ke Charlesovi I a počátku frakčního bankovnictví. :-P

J. Vintr 22.8.2016 23:29

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

Zkrátka emitování obrovského množství peněz, které není ani v nejmenším vázáno na nějaké reálné hodnoty. Znamená to, že nás čeká dřív nebo trochu později obrovský průser, který především vygumuje veškeré úspory spořivých lidí. Za tohle by ty, kteří to mají na svědomí, bylo pověsit málo, spíš by byl na místě nějaký rafinovanější středověký způsob zprovození ze světa.

B. Volarik 22.8.2016 23:56

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

Islám zakazuje půjčování peněz na úroky. I hypotéky.

M. Ahmadínežád 23.8.2016 16:05

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

jaký význam tato vaše poznámka?