23.10.2019 | Svátek má Teodor, TheodorDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Práce versus kapitál 0:1Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 17, poslední: 17.12.2014 22:39, přehled diskusí

Potřeba je oboje,:
Autor: J. Řezníček Datum: 15.12.2014 12:43

práce i kapitál, nestavěl bych to proti sobě. Po válce do rozbitého Německa Američani poslali kapitál, ale práci si museli udělat Němci sami. Trosky odklízeli i jednonozí invalidé. A šlo to bez lidských práv a ekologie a socializmu.

U nás jsem viděl po r. 1989 restituenty, kteří zbankrotovali a kapitál rozházeli. Naopak živnostník bez kapitálu poctivou denní prací na pronajatém areálu se velmi ekonomicky pozvedl.

Re: Potřeba je oboje,:
Autor: J. Schwarz Datum: 15.12.2014 16:02

To ale nijak neprotiřečí tvrzení autora, že pokud budu podnikat a v momentě a) pro mne bude stejně výhodné najmout na práci zaměstnance nebo automat a stát mi na jedné straně zvedne odvody na sociální či zdravotní pojistku, přidá administrativu a zvýší minimální mzdu a na straně druhé umožní rychlejší odepisování investic stane se pro mne náhrada zaměstnance automatem jednoznačně výhodou. Co víc, pokud tak neučiním a konkurenti ano, tak zkrachuju.

Re: Potřeba je oboje,:
Autor: M. Pechr Datum: 15.12.2014 22:15

...ta nějak...

Říká se tomu pokrok:
Autor: J. Kavalír Datum: 15.12.2014 11:03

Nahrazování lidské práce stroji je stav trvající již přes 200 let od počátku průmyslové revoluce. Je to normální a říká se tomu pokrok. Autor mi připomněl jeden starý vtip.

Přijde odborářská delegace do automatizované automobilky a majitel ji provádí halami, kde roboty montují auta. Otočí se k odborářům a říká: "Pánové a teď těm strojům zkuste prodat vaše odborářské známky." A odborář mu odpoví: "Zkuste jim vy prodat ta auta".

Dnes není problém vyrobit cokoli prakticky  v jakémkoli množství. Problém je to prodat, protože kupní síla většiny je omezená. Představte si, že by například na nákup a provoz osobního auta, které je dnes prakticky v každé rodině, dosáhla jen desetina populace. Výroba by se snížila o 90% a zaměstnanci i majitelé firem, které by nutně zkrachovaly, by se připojili k těm 90%. A spirála poklesu by se roztočila.

Všechno je to jen o spravednivém přetozdělování. Politici, finančníci a právníci, tedy ti, kteří žádné skutečné hodnoty neprodukují, se již o přerozdělování ve svůj prospěch postarali.

Re: Říká se tomu pokrok:
Autor: o. istvanfy Datum: 15.12.2014 13:47

Ten vtip je prekrásny. Svojho času sa uvažovalo, že pokles pracovných miest spojený s automatizáciou bude kompenzovaný nárastom pracovných miest v nevýrobnej sfére.

Re: Říká se tomu pokrok:
Autor: J. Kavalír Datum: 15.12.2014 16:14

Samozřejmě to řešení je, ovšem v případě, že zaměstnanec ve výrobě bude mít takový příjem, aby mohl uživit zaměstnance ve službách.

Autor předhazuje 21% zdanění ve Švícarsku, ale už mu nedošlo, že tam zaměstnanec ze mzdy zaplatí státu nominálně několikanásobně víc než u nás. Jak proběhlo před nedávnem v tisku, prodavačka v Lidlu by tam měla mít v přepočtu 80 000 Kč, z čehož by daň byla 16800 Kč.

Re: Říká se tomu pokrok:
Autor: J. Schwarz Datum: 15.12.2014 16:09

Vtip je jenom vtip. Z hlediska majitele automobilky, který nevyrábí auta pro své zaměstnance ale třeba pro zaměstnance elektrárny, mlékárny či farmáře je automatizovaná fabrika ve které se nemusí hádat s odboráři výhrou. Problémem se to stane  až si provozy zautomatizují všichni, protože se ukáže že si vystačí třetina populace která zbývající dvě třetiny nebude ke svému štěstí potřebovat. Budou sice mít pouze třetinový trh, ale pokud se mezi sebou neporvou o tržní podíly mohou klidně a bez protestů svoje stroje na 5 dnů v týdnu vypnout.

Re: Říká se tomu pokrok:
Autor: J. Kavalír Datum: 15.12.2014 23:33

Jenže ta třetina koupěschopných bude potřebovat pro sebe zase jen třetinovou výrobu, kterou ovšem zajistí zase jen třetina z nich a dvě třetiny z nich budou zbytečné. A tak dále z kopce dolů.

Re: Říká se tomu pokrok:
Autor: J. Schwarz Datum: 17.12.2014 22:39

To jsem již byl zohlednil v tom vypnutí strojů 5 dní v týdnu, ergo vyrábět jen dva dny.

Re: Říká se tomu pokrok:
Autor: J. Schwarz Datum: 15.12.2014 16:15

K tomu přerozdělování - už vás vidím jak nadšeně souhlasíte s "přerozdělením" svého výdělku k někomu, o kom si myslíte že je jeho kvalifikace i pracovní úsilí mnohem menší než vaše. Pamatuju se na stávku zaměstnanců  pražské MHD, kterou způsobilo to že řidiči autobusů měli mít stejné platy jako řidiči tramvají či co ač byli zvyklí být hodnoceni lépe a tedy si o sobě a své práci víc mysleli. Přerozdělování pouze způsobí, že se dobrý pracovbník, pokud na práci nekašle, začne dřív nebo později cítit jako idiot a buďto se přidá k nějaké klice co víc přerozděluje sobě nebo se začne flákat.

Re: Říká se tomu pokrok:
Autor: J. Kavalír Datum: 15.12.2014 23:27

Ono to přerozdělování je i v tom, že do určité doby pracujete a "živíte" své rodiče a děti a pak vás vystřídá další generace, která zase bude živit vás a své děti. Pokud si někdo myslí, že je nenahraditelný, tak se plete.

Re: Říká se tomu pokrok:
Autor: J. Jurax Datum: 16.12.2014 19:16

Tohle je ale přerozdělování jiného typu - o tom ve Vašem příspěvku o pokroku není ani slovo.

Navíc ne všude je průběžný důchodový systém a je-li, jen velmi výjimečně je tak podstatný jako u nás.

A ještě - on semtam někdo nenahraditelný nebo jen obtížně nahraditelný je. Nemyslím ovšem politiky a pfilozófy, ale vědce ve vědách přírodních a technických, vývojáře tamtéž a vůbec specialisty v technických oborech.

Re: Říká se tomu pokrok:
Autor: J. Jurax Datum: 16.12.2014 19:06

"Všechno je to jen o spravedlivém přerozdělování."

Není. Přerozdělování není nikdy spravedlivé - s výjimkou podpory mentálně, fyzicky nebo věkově handicapovaných - a to vrchností nařízené už vůbec ne. Protože aby bylo co přerozdělit, je třeba něco někomu násilím (zpravidla pomocí daní) sebrat bez náhrady.

Dobrovolné přerozdělování je charita.

hm:
Autor: R. Szewczyk Datum: 15.12.2014 10:30

práce versus kapitál,no to je to špatně,nepochopení původní podstaty oněch pojmů,za kapitál jsou považovány vygenerovaná čísla na bankovních učtech,a práce je jejich prodej,kapitál je fakticky akumulovaná a transformovaná práce,pokud za kapitál budeme považovat vytištěné papirky,dostaneme se tam,kam směřuje jinak výborný článeček,,,,,,,jinak autorovi doporučuji definovat v článcích ony pojmy,v odbornějších článcích použití slova finance predikuje původní význam ,a to vyrovnání dluhu,nikolivěk obecně,obsah peněženky,ačkoliv i ten může být použítý na vyrovnání dluhu,proto prosím o definice

Re: hm:
Autor: J. Schwarz Datum: 15.12.2014 16:22

nakašlete na práci, kapitál a definice a zkuste si představit že máte podnik. a vy dumáte nad tím  jestli najmete člověka nebo pořídíte automat. Dneska se vám jeví že je to fuk ale víte, že vláda připravuje zákon 1) vyšující sociální a zdravotní odvody, 2) umožňující rychlejší odpis pořízeného automatu. Je jasné, že v nových podmínkách bude výhodnější pořídit automat, tak chvíli počkáte a koupíte mašinu. O ničem jiném autor článku nemluví. Pokud najmete zaměstnance, převálcuje vás ten co koupil automaty, protože bude schopen vydělávat i když bude ve srovnání s vámi levnější. A jak poroste nezaměstnanost, vláda bude mít tendenci odvody ještě zvýšit a vy, jestli jste už nezkrachoval, koupíte taky automaty nebo přesunete výrobu do Barmy.

A co spontánní řády ? :
Autor: K. Janyška Datum: 15.12.2014 9:06

Musíte se stát lektorem veřejnosti v této věci, jinak jste zbytečný... Dzp.

Re: A co spontánní řády ? :
Autor: R. Gramblička Datum: 15.12.2014 11:26

Zato vy jste ekonomický guru, Kajane, viďte, všude vás zvou na přednášky, aplaudují vám ve stoje a všichni se jdou přetrhnout, aby tu vaši SŘLI aplikovali u sebe doma... :-P