2.4.2020 | Svátek má Erika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 188, poslední: 3.1. 2006 15:40, přehled diskusí

13.12.2005 6:34

Vzpomínáte na ministra Gregra ( Zemanova vláda),

který tvrdil, že tato země bude potřebovat minimálně ještě jednu elektrárnu vykonosti Temelína a že je nejvyšší čas (před asi 6 lety) začít s výběrem lokality.  Tehdy vrcholilo úsilí  zelených, jihočeských paňmám a nevím koho ještě, aby se Temelín zakonservoval nebo ještě raději zboural. A Gregr byl v tisku vysmíván, jaký je to blb.
A nedávno proběhla tiskem zpráva, že ČEZ musí v lednu a dále někdy na jaře znova zvednout ceny elektřiny, aby se mu vyplatilo investovat do nových zdrojů. Kdyby se tehdy alespoň rozumně uvážily argumenty Gregra, tak dneska možná byla lokalita vybraná a možná by byly i vyčleněny prostředky na stavbu .
13.12.2005 9:20

Re: Vzpomínáte na ministra Gregra ( Zemanova vláda),

Jen dodatek ... Pro zacatek by se mel dostavet Temelin, ktery byl puvodne projektovan na 4 reaktory a postaveny jsou jen dva ...
13.12.2005 9:29

Re: Re: Vzpomínáte na ministra Gregra ( Zemanova vláda),

Naprostý souhlas, když tam ty projektované kapacity jsou, tak by se toho mělo využít. A to také Gregr prosazoval.
13.12.2005 12:17

Re: Re: Vzpomínáte na ministra Gregra ( Zemanova vláda),

Temelin se dostavi, take tento clanek je soucasti kampane, ktera ma pripravit verejnost. Ale musi pockat, az se odstavi jine elektrarny, protoze exportni linky jsou celkem plne.
13.12.2005 9:22

Re: Vzpomínáte na ministra Gregra ( Zemanova vláda),

co může být jiného, když je socdemák.
13.12.2005 9:33

Re: Vzpomínáte na ministra Gregra ( Zemanova vláda),

S těmi cenami je to trošku jinak, byť ve výsledku stejně. Ceny jsou dlouhodobě nízké, tedy se v Evropě málo investovalo do zdrojů, protože se nevyplácely. Staré zdroje dosluhují, nových je málo (my jsme díky Temelínu na tom ještě celkem slušně) a spotřeba roste. Ergo klesá, nabídka, poptávka roste a TAHLE křivka v ekonomice funguje. Roste cena. A poroste tak dlouho, až se vyplatí do elektráren investovat. A až bude zainvestováno, postaveno, do provozu uvedeno.
Přitom evropský trh elektřinou je hojně liberalizovaný, omezený v podstatě jen kapacitou přenosových soustav. Takže si dost dobře nemůžeme říct a ČETZu naoktrojovat, že nebude prodávat do ciziny za cizácké ceny. Ono by se už našlo dost obchodníků, kteří by za nařízenou nízkou cenu nakoupili a do Německa, které stabilní zdroje nutně potřebuje, za vysokou německou cenu vyvezli.
Takže prvotní je nedostatek zdrojů, ne potřeba zvednout cenu. A to nedostatek zdrojů v CELÉ Evropě, ne jen v kotlince a úvalech. Ovšem výsledek je stejný - cena (po)roste.
13.12.2005 9:41

Re: Re: Vzpomínáte na ministra Gregra ( Zemanova vláda),

To máte pravdu, já jsem jenom upozorňoval na to, že když před lety tady podobná diskuze běžela v souvislosti s náběhem Temelína, tak to všechno válcoval názor, že zdrojů je dost, a spustit Temelín je blbost, natož jej postavit v původní kapacitě. Kdyby se tehdy dostavěl Temelím v původní kapacitě, tak by to možná ceny elektřiny neovlivnilo nebo jen málo, ale Česko by mělo výborný vývozní artikl.
13.12.2005 9:36

Re: Vzpomínáte na ministra Gregra ( Zemanova vláda),

Lokality jsou vybrané již desítky let. V ČR měly stát původně 4 jaderné elektrárny:
Dukovany - 4x VVER440 - stojí a jedou
Temelín - 4x VVER1000 - stojí jen půlka
Blahutovice (u Lipníka nad Bečvou) - 2x VVER1000 (stejné jako současný Temelín)
Tetov (elektrárna Chlumec) - kousek od Kladrub nad Labem, mezi Chlumcem nad Cidlinou a Týnem na Labem - 2x VVER1000. Stavba měla původně začít někdy v roce 1991.
 
Ono moc jiných lokalit výbrat nejde. Při výběru je třeba řídit se geologickými hledisky, dostatkem vody, dostatkem (resp. nedostatkem) jiných zdrojů v dané lokalitě, sociálním hlediskem a další řadou...
Dnes samotná stavba může trvat tak 7 let + lokalita, vyvlastňování a celý schvalovací proces nejméně 5 let, spíše ale více... Čili dříve jak v roce 2020 tu další JE stát nebude...
13.12.2005 8:46

Můžeme mít klidně 75% elektřiny z jádra jako Francie

a nebudeme muset bourat další vesnice. Obnovitelné zdroje, s vyjímkou hydroelektráren, jejichž potenciál je již u nás téměř vyčerpán, jsou dnes jen ideologicky motivovaným nesmyslem. Má je smysl vyvíjet, ale nejsou  a ještě dost dlouhou dobu nebudou vhodné pro masové nasazení.
 
13.12.2005 10:33

Re: Můžeme mít klidně 75% elektřiny z jádra jako Francie

A tam, kde není potenciál hydroelektráren vyčerpán, tam ho nedovolí vyčerpat zelení.
13.12.2005 9:01

Navíc bychom měli naši rozvodnou soustavu

připravit na "radosti", které nám "vyexportuje" Německo či Rakousko svými zběsile stavěnými větrnými elektrárnami - viz nedávná zpráva ČEPSu. Připadá mi, že už celá Evropa má nyní zaděláno na pěkný průšvih. (Francie to sama nevytrhne.)
13.12.2005 10:06

Re: Navíc bychom měli naši rozvodnou soustavu

Ano, zajímavostí je, že Německo přenáší elektřinu ze 16 tisíc MW ve větrnících na severu země přes Polsko, ČR, popřípadě dokonce přes Polsko, Slovensko a Maďarsko na jih, protože jejich přenosová soustava na to nestačí. A ČEPS z toho má těžkou hlavu. Stejně jako mají odpovědní těžkou hlavu z toho, kdo bude regulovat soustavu v případě, že se podíl takto nejistě vyrábějících zdrojů zvýší.
13.12.2005 9:46

Počasí ovlivňující energetiku

V článku se píše, že v letních měsících mělo Rakousko problémy s energetikou.
Pro objektivnost je třeba dodat, že podobná situace je každý rok i ve Francii s JE. Totiž ve Francii má řada JE průtočné chlazení přímo z řeky. Pravděpodobně z ekonomických důvodů (nemusí se stavět chladící věže) a z estetických - elektrárnu mnohdy ani nepoznáte, ikdyž jste téměř u ní.
Toto chlazení vyžaduje mnohem vyšší průtoky vody než u chladící věže a při malých průtocích se voda v řece nadměrně ohřívá a hynou ryby, proto i letos v létě docházelo k odstávkám reaktorů. Francii to však nemusí tolik trápit, ta má nadbytek zdrojů. Jako první to postihlo Německo, kterému Francie jako první předstala dodávat el.en. (následně Španělsku), a to bylo nuceno zapnout svoje mnoho let zavřené tepelné elektrárny a díky tomu letos zcela jistě nesplní požadavky Kyotského protokolu...
13.12.2005 10:02

Máte pravdu

Když bylo suché léto, měly problémy německé jaderné elektrárny na Rýně, protože nebyl dostatečný průtok. To je holt riziko elektráren bez věží, které jsou odkázány chladit do řeky.
13.12.2005 10:41

Re: Máte pravdu

pokud vím, tak snížit výkon musely i elektrárny na Rhone a dalsi.
Nedavno jsem slysel, ze pred nekolika lety bylo katastrofalni sucho i na rece Jihlave a hladina Dalesicke prehrady klesla na minimum a ohrožovalo to i zásobování Dukovan. Ale o tom byste měl více vědět Vy?
Každopádně katastrofální sucha jsou ekonomický i ekologický problém mnohem větší, než katastrofální záplavy.
13.12.2005 10:02

Re: Počasí ovlivňující energetiku

To, co píštete je zajímavé, a to si to Francie mohla, jako zakládající člen EU dovolit? Když Francie, proč ne my?
Jinak souhlas, dobudování Temelínu musí mít prioritu.
Mimochodem, v Kalifornii nastal analogický problém jako měla Itálie, Německo apod., president Bush musel nutit okolní státy Unie, aby Kalifornii proud dodaly, jeho ochota tak činit byla ale omezená. Podrobnosti však neznám.
 
13.12.2005 10:36

Re: Re: Počasí ovlivňující energetiku

A proč by si to nemohla Francie dovolit? A proč by si to nemohlo dovolit Česko? Jenomže rozdíl mezi českou a německou cenou za elektřinu je takový, že se vyplatí ji vyvážet co to dá.
13.12.2005 10:47

Re: Re: Počasí ovlivňující energetiku

Proč by si to nemohla dovolit? Nikdo snad nemůže nutit Francii, aby si způsobila ekologickou katastrofu (vymření ryb ve Rhone), jen proto, že Německo je neschopné.
Platí snad krizové scénáře (sucho), a to nastalo.
Francii zajisté nijak netěší, že nemohlo el.en. vyrábět a dodávat do Německa, protože zajisté tímto přišla o hodně peněz.
Stejně jako když před pár lety vyořela rozvodna u Tušimic s Prunéřovem? A my jsme v létě museli omezit vývoz do Německa, což ČEZ stálo též stamilióny v ušlém zisku...
13.12.2005 11:54

Re: Re: Počasí ovlivňující energetiku

Myslite, jak si mohla Francie dovolit prestat dodavat? V pripade ohrozeni site prebira kontrolu systemovy operator. Pokud ten zastavi vyvoz elektriny, tak exporter vyhlasi "Forece Majeure" a je to vsechno legalni.
 
Je take mozne, ze uz samotne odstaveni JE v dusledku nedostatku vody mohlo dat EdF v kontraktu pravo prerusit vyvoz do Nemecka. Zalezi na tom, jaky kontrakt podepsali. Nebo jednoduse koupili tu elektrinu zpet v Nemecku. Vyhnali cenu, ale elektrina tect nemusela. System to vydrzel a cena v Nemecku byla stejne vicemene stejna jako ve Francii.
13.12.2005 10:11

Ano je potřeba si neustále uvědomovat, že tzv obnovitelné zdroje jsou více či méně jen doplňkové.

Žádný jiný zdroj energie než jaderný,nemá takové možnosti a účinnost. Nikde jsem ale zatím nečetl pojednání z hlediska ekonomiky, životnosti, účinnosti a bezpečnosti reaktorů "kapesních". Co autore, nebylo by tam něco pro zvýšení vědomostí čtenářů z tohoto pohledu?
13.12.2005 11:55

Re: Ano je potřeba si neustále uvědomovat, že tzv obnovitelné zdroje jsou více či méně jen doplňkové.

Díky za reakci, ale nevím, co myslíte "kapesními" reaktory. Jsou známé nejrůznější modulární koncepce, ale o "kapesních" jsem ještě neslyšel. Neberte to jako ironickou poznámku - rád se nechám poučit. Nejsem fanoušek reaktorových bloků velkých výkonů (už kvůli riziku výpadků a následným problémům sítě), ale bohužel se dnes ukazuje, že se z ekonomického pohledu reaktory nižších výkonů příliš nevyplatí.
13.12.2005 12:19

Re: Re: Ano je potřeba si neustále uvědomovat, že tzv obnovitelné zdroje jsou více či méně jen doplňkové.

Jako elektronik ale laik co se týká nukleárních reaktorů, tím myslím např. reaktory ponorek či jiných plavidel. V porovnání s temelínem do kapsy. hezký den.
13.12.2005 12:38

Re: Re: Re: Ano je potřeba si neustále uvědomovat, že tzv obnovitelné zdroje jsou více či méně jen doplňkové.

Co se týče bezpečnosti, ta může podobná jako u velkých reaktoru, účinnost bude nižší (srovnáváme-li třeba VVER u ponorky s VVER1500) a ekonomie provozu ještě nižší díky vysokým fixním nákladům třeba na zabezpečení, ostrahu, proto se u nás rozhodně nevyplatí. Jsou ale oblasti, kde se aplikace malých reaktorů mohou vyplatit - třeba lodní majáky poháněné "jadernou baterií" (což ale nebude klasický reaktor).
13.12.2005 12:39

Re: Re: Re: Ano je potřeba si neustále uvědomovat, že tzv obnovitelné zdroje jsou více či méně jen doplňkové.

Problém je v tom, že malé reaktory potřebují zpravidla více obohacené palivo a obohacování je technologicky složité a finančně náročné. Vojákům ty finance zase tak moc nevadí, ale energetika by to asi cenově neustála.
13.12.2005 14:24

Re: Re: Re: Ano je potřeba si neustále uvědomovat, že tzv obnovitelné zdroje jsou více či méně jen doplňkové.

Aha, tak na základě těhle reaktorů se rusové pokoušeli někdy před 20 lety navrhovat modulární systémy (daly by se dovéz a rychle postavit někde za polárním kruhem, kde potřebujou elektřinu a teplo a stavět se tam moc nedá). Pak to na dlouhou dobu usnulo, ale poslední dobou se o tom zas začíná diskutovat.
13.12.2005 17:35

Re: Re: Re: Re: Ano je potřeba si neustále uvědomovat, že tzv obnovitelné zdroje jsou více či méně jen doplňkové.

Modularni systemy maji velky vyznam pro rozvijejici se zeme. Jejich sit a rust poptavky by se tezko vyrovnavaly s GW skoky v kapacite generace. Take z hlediska objemu investovaneho kapitalu je pro tyto zeme dostupnejsi postupne zvysovat kapacitu.
 
Proti malym JE je problem bezpecnosti jaderneho odpadu (zneuziti na spinave bomby).
13.12.2005 10:29

Myslím si

že to všechno vyřeší zákon, který ekologisti už mají určitě připravený v šuplíku - nebudeme mít z obnovitelných zdrojů pouhých 6% energie, ale rozhodneme se ihned o 20% podílu
13.12.2005 10:51

pokud budeme zesilovat podíl větrných elektráren.

musí být v záloze roztopené horké kotle schopné rychle měnit zátěž. To jsou prakticky jen plynové nebo ropné elektrárny. Takže raději opravdu dostavět ten Temelín a to co nejrychleji. A zastavit podporu větrníkům.
13.12.2005 11:23

Anebo naopak.

Jadernou energetikou  s výrobou vodíku vytvořit podmínky pro místní doplňkové (nyní označované tzv. alternativní)  zdroje. Vodík je vhodným palivem pro pohotové zdroje vyrovnávající nestálý výkon místních větrných elektráren.
13.12.2005 11:40

Re: Anebo naopak.

Ono uz to tak asi funguje. Jen misto vodiku se spicce zapinaji Dlouhe strane...