Sobota 21. června 2025, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Pomatený sen

Ivan Vyskočil
diskuse (70)
Opravdu mne pobavila poznámka komentátora MF Dnes Pavla Párala označující soukromou emisi peněz za pomatený sen teoretizujících ultraliberálů. Naprosto totiž dotyčný zapomněl plivnout na pomatené teoretizující historiky, v jejichž knihách se člověk může dočíst, že soukromá emise peněz byla po drtivou většinu historie, vlastně až donedávna, drtivě převládající.

Než ale abychom zkoumali zaprášenou historii, podívejme se na současnost. Povšimněte si těch článků, které zmiňují vysoké ceny komodit, jako jsou ropa a zlato. Jejich autoři se vážně zabývají komoditami jako investičními příležitostmi. "Objevně" konstatují, že cena zlata je málo závislá na na fázích ekonomického cyklu a na vývoji akciových trhů. Jinými slovy dotyční analytici objevují, co lidé věděli vždycky, a sice že zlato je báječným způsobem, jak uchovávat hodnotu. Překvapí snad někoho, že naši předci po tisíce let používali ponejvíc právě žlutý kov jako peníze?

Emisi zlata se běžně říká těžba a každý majitel dolu tedy byl soukromým emitentem peněz. Protože v zemské kůře je zlata relativně málo, je těžba velmi náročná a pracná. V žádném krátkém období není možné celkový objem vytěženého zlata zdvojnásobit, jak se to může stát například s papírovými penězi. Nedivme se proto, že když náš praděd jednoho dne za svou práci dostal žlutavou minci, že například za deset let měla tatáž mince více méně podobnou cenu. Ani všechny doly světa totiž nedokázaly ze země dostat takové množství zlata, aby to významně ovlivnilo jeho hodnotu. Zato hospodářský pokrok umožnil každým rokem vyrábět více a více, takže si praděda za tutéž minci mohl o deset let později koupit namísto jednoho obleku třeba oblek a novou košili k tomu.

My ale dnes a denně vidíme pravý opak, krok za krokem naše peníze svou hodnotu ztrácejí. Není nijak nepochopitelné, že když nejdůležitější měna světa dolar ztrácí svou hodnotu tak rychle, že analytici zasedají ke klávesnici a píší o komoditách. Ani není nijak zvláštní, že investoři se k věcným hodnotám tak masivně obracejí. Když nevíte, kolik zítra bude stát ten papír nazvaný zákonné platidlo, anebo nevíte, kolik budou stát jiné papíry zvané akcie, utečete pochopitelně k něčemu, co pravděpodobně cenu neztratí. Mohou to být drahé kovy, obecně užitečné suroviny jako ropa, anebo třeba diamanty, známky a tak dále. Všecky tyto komodity jsou emitovány soukromě, anebo alespoň nelze mluvit o monopolu v případě žádné z nich.

Mezi těmito dobře obchodovatelnými komoditami a penězi je jen málo rozdílů. Některé jsou praktického druhu, ovšem jejich překonání je snadné. Můžete uložit komoditu do nějakého důvěryhodného skladiště a směňovat poukázky na tam uloženou komoditu, nikoliv komoditu samotnou (tak vznikly banky a odtud slovo bankovka - původně poukázka na uložené zlato). Všechny opravdu zásadní bariéry jsou však pouze umělé, vystavěné zákonem. Kdokoliv například odmítne přijímat koruny a namísto toho bude žádat platbu v sudech piva, metrech látky anebo (mnohem šikovnější) zlatě, vystaví se nebezpečí trestního stíhání, protože jeho jednání je ohrožováním oběhu tuzemských peněz. Pokud jsou ale státem vydávané peníze tak kvalitní, proč je třeba kriminalizovat akt jejich odmítnutí?

Ten pomatený sen ultraliberálů (a také pomatené bláboly historiků) rozhodně není, jak se často tvrdí, obhajobou podvodníků a nekvalitních peněz. Jde pouze o svobodu volby, svobodu odmítnout papír vydávaný státem, svobodu uzavírat libovolné smlouvy. Je-li státem produkovaná měna tak báječná, nikdo nemá důvod ji přestat používat pouze proto, že už k tomu není dále nucen. Současný úprk investorů od dolaru však ukazuje, že ne vždy tomu tak musí být. Všechny ty články o zlatě, ropě a dalších komoditách jsou de facto obhajobou alternativních peněz (které nejsou penězi pouze de iure), jde o úprk k soukromým penězům. Je to pomatené? Není snad mnohem větším šílenstvím věřit, že jakýsi obarvený papír (výrobní náklady v řádech desítek až stovek tisíc) může mít cenu milionů a miliard pouze proto, že to na něj kdosi napsal?

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Lidovky.cz, ČTK
21. 6. 2025

Tvrzení, že válka na Ukrajině ničí ruskou ekonomiku, je podle ruského prezidenta Vladimira Putina...

Thomas Kulidakis
21. 6. 2025

Během týdne se stalo na politické scéně mnohé, jedna událost ale vyčnívá. Tisková konference po...

Lidovky.cz, ČTK
20. 6. 2025

Evropa nebude schopná pomoci s jednáním mezi Spojenými státy a Íránem o jaderném programu islámské...

ČTK, Lidovky.cz
20. 6. 2025

Tyčkařka Amálie Švábíková obsadila páté místo na mítinku Diamantové ligy v Paříži. Česká...

berr Roman Berežanský
20. 6. 2025

Obrovská čísla, která nevycházejí. Ruský velvyslanec ve Spojeném království Andrej Kelin v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz