1.10.2022 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Pohřeb koruny? Omyl!

Poslední analýza banky Morgan Stanley předpovídá na konci roku kurz eura k dolaru na úrovni 0,95 ku 1, tedy „dražší“ dolar nežli euro.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 17.4.2015 1:33

Je to politický problém

Především je v současném západním světě každý ekonomický problém, problémem politickým a tím spíše tedy přijetí Eura, které bylo propagováno jako nástroj čistě ekonomický, ačkoliv bylo svými iniciátory od počátku považováno za nástroj politický a politickým nástrojem, centralizující "ekonomické války", ke škodě většiny těch, kdo ho přijali, skutečně je!

Důvěra občanů v ekonomickou budoucnost (spotřebitelská a podnikatelská nálada) je nejdůležitějším faktorem současné ekonomiky a proto by jí v tak zásadní otázce, jakou je přijetí Eura žádní experti neměli ignorovat.

Experti ale budou přece vždy rozděleni na nesmiřitelné tábory těch, kteří u nás prosazují zájmy "našeho" zahraničního kapitálu a našich teprve vznikajících exportérů (např. zemědělců, tvůrců softwaru...). Takže výběr těch, kteří by to posuzovali, je a vždy bude politický problém! Obávám se, že o tomto problému ve skutečnosti nakonec nebudou rozhodovat ani naši experti, ani náš lid, ale mocné "jádro" EU!

P.S. Autorovi náleží můj dík za přesvědčivý důkaz toho, že Euro pro nás (nyní) výhodné není!

J. Jurax 17.4.2015 0:30

Re: Jímá mne hrůza....

Ad ty prachy to pregnantně vyjádřil pan Prokop. A není daleko doba, kdy budeme čistými plátci.

A bezpečnost v Evropě není díky EU - to je široce rozšířený omyl. Ta je díky NATO. Naopak díky politice EU se bezpečnost v Evropě zhoršuje.

J. Jurax 17.4.2015 0:26

Re: Fakt ne?

I přesto můžeme soudruhy z brusele poslat s eurem do perdele. Tedy pokud je vláda věcí tvách, ó lide český, dosud v tvých rukou. Nebo jsme už vazalská gubernie pro změnu zase brusele?

J. Jurax 17.4.2015 0:21

Re: Pravdou je, že neschopní

Což od té doby platí dodnes. A rotačky tisnoucí další a další eura jsou totéž.

J. Jurax 17.4.2015 0:18

Re: Slíbili jsme přijmout, tak jej

Sliby se plnit mají. To je jistě základní princip - ovšem mezi slušnými lidmi, snad i v byznysu, ale v politice to princip zdaleka není - vzpomeňte jen socanských slibů, o nichž později nynější premiér elegantně prohlásil, že nebyly zasazeny do ekonomického rámce. A bylo, princip neprincip. Hlavně bylo po volbách ...

Blbé sliby se plnit nemají. Tedy ani ten o přijetí eura. Euro budiž přijmuto, až to bude pro nás silně výhodné - ergo až bude vůči němu silná koruna - a až bude rozumná jistota, že přijetí eura nás nebude dlouhodobě poškozovat; a taky jistota, že euro vůbec přežije :-)

A poněvadž je to politika, neplnění slibů lze vždy zdůvodnit a/nebo okecat - viz sliby předvolební.

B. Rybák 17.4.2015 0:15

Re: Slíbili jsme přijmout, tak jej

My jsme přijetí Eura nikomu neslíbili. Pouze nám byl na rozdíl od dříve přijatých členů vstup do EU politickým vydíráním spojen s povinností přijmout Euro (po splnění ekonomických podmínek přijímacího rituálu). Tehdy ovšem nebylo např. možno nutit státy, aby přispívaly na podporu zadlužených států svými penězi, které nakonec skončí v bankách nejbohatších států EU! Eurozóna je nejhorší ekonomické a politické uskupení západního světa. Euro zcela selhalo a proto by se o něm mělo jednat znovu!

D. Polanský 16.4.2015 20:56

Slíbili jsme přijmout, tak jej

přijměme. Jaképak copak, sliby se mají plnit. To je základní princip. V Brně je ukázkou neplničů Strana zelených. Jsou tím až odporní.

P. Vaňura 16.4.2015 20:09

Re: No jo, ale ČNB nechce připustit

A není jedno, jak to nazvete???? Výsledek je STEJNÝ!

Š. Hašek 16.4.2015 19:27

Re: V podstatě souhlas

Euro jest skutečně socialistický politický papírek. Pokud kývli Němci, tak jen z toho důvodu, že z toho budou něco mít.

O ECB raději mlčet.

Š. Hašek 16.4.2015 19:25

Re: Přijetí profláknutého eura bych považoval za potupu !

Asi tak.

Š. Hašek 16.4.2015 19:25

Re: Na jednu "drobnost" autor zapomněl

Asi tak.

J. Švaříček 16.4.2015 18:22

Re: No jo, ale ČNB nechce připustit

Mě také intervence páně Singra příliš nepotěšila, byť předpokládám , že z jiných důvodů než vás. Zatim bych se však zdržel soudů. Koneckonců jestli nižší kurz koruny bude mít vliv na českou ekonomiku bude zřejmé z vývoje makroekonomických dat. To co dělá ECB je ale daleko horší, již spuštěné kvantitativní uvolňování je skutečná pandořina skříňka. Když k tomu přidám nestálé a velmi rizikové jižní křídlo eurozóny, tak skutečně není s přijetím eura kam spěchat. A propos, termín devalvace se používá v systému pevných kurzů, což není náš případ. V našem případě hovoříme o depreciaci.

L. David 16.4.2015 17:51

Přijetí profláknutého eura bych považoval za potupu !

Potupou je ovšem také to, když nějaký Singer s nějakým Hamplem nakupují toto profláknuté euro jako aktivum ČNB a poškozují tak naši měnu.

To, co udělal rada ČNB před rokem a půl považuji za bezbřehou krádež provedenou sedmi členy bankovní rady ČNB ve zločinném spolčení.

P. Vaňura 16.4.2015 16:57

Díky za informaci, já jsem

doposud nevěděl, kdo ten nesmysl vymyslel...

P. Vaňura 16.4.2015 16:52

No jo, ale ČNB nechce připustit

levnější euro, než za 27 Kč, i kdyby mělo euro proti jiným měnám devalvovat na polovinu. Takže VŽDYCKY to bude horší, než s eurem. NEMUSELO by tomu tak být, ale to bychom museli rozehnat Radu ČNB, třeba cestou ústavního zákona!

S. Donát 16.4.2015 14:59

Re: Jímá mne hrůza....

S tím běžte víte kam... kdyby Vás nic nenapadlo, tak třeba do Brusele.

J. Švaříček 16.4.2015 14:44

Re: To, co autor schvaluje je

Žádná devalvace neproběhla. A euro bych si v tomto kontextu příliš neidealizoval, neboť ECB v současné době pracuje ještě intenzivněji na znehodnocení úspor.

V. Mlich 16.4.2015 14:41

Mne zase jímá hrůza ze slova "čerpat"

Český ouřada je možná přihlouplý, ale kdo tleská čerpání, ten je hloupý úplně. Jsou to naše vlastní peníze, i když jsme "čistý příjemce" tak to do posledního centu budeme muset vrátit, t.j. skrytá forma zadlužování. Dotace jsou jen způsob, jak dostat peníze na rozkradení do mandatorní složky rozpočtu "platby do fondů EU", o které se nediskutuje, protože na ty nemandatorní je příliš vidět.

V. Mlich 16.4.2015 14:32

Na jednu "drobnost" autor zapomněl

Je to jedno, jakou máme měnu, když ČNB korunu přivázala na euro. Jenže dnem vstupu do eurozóny bychom museli nacálovat 350 mld do eurovalu - to sice odsune kolaps eurozóny jen od 2 dny, ale i 2 dny odkladu v tom celosvětovém pádu mohou znamenat, že EU nebude naspodku té hromady. Jenže Česko tam bez těch 350 mld bude. Otázka je, jestli se chceme obětovat pro Brusel.

P. Vaňura 16.4.2015 13:56

Pravdou je, že neschopní

či všehoschopní panovníci už v dobách starého Říma kazili minci snižováním obsahu drahého kovu.

P. Vaňura 16.4.2015 13:55

Toto jsem si myslel také, ale

Singer mě vyvedl z omylu. Nejenže ECB devalvuje Euro, ale ČNB se snaží devalvovat korunu i proti tomu devalvovanému euru.

Chce to zlatý standard!

P. Vaňura 16.4.2015 13:50

To, co autor schvaluje je

argument PRO přijetí Eura. Euro by nedovolilo ČNB OKRÁDAT občany o jejich úspory úmyslnou devalvací, která je legitimním důvodem proto, aby byla Rada ČNB rozvěšena na lucernách!

J. Švaříček 16.4.2015 13:43

Re: Ne Euru

Manipulace s měnou (dle libovůle měnových plánovačů) se standardně nazývá monetární politika. Je to stará vesta a můžete si být jist že pan Singer jí rozhodně nevymyslel. Stejnou intervenci prováděli švýcaři a nyní nově, světe div se, i ECB.

J. Švaříček 16.4.2015 13:39

Re: Jímá mne hrůza....

Nejen to. Dokonce pár chytrých hlav určilo na co se smí čerpat.

V. Vaclavik 16.4.2015 12:30

Ne Euru

jeste nemusi znamenat ano Korune manipulovane dle libovule nasich statnich socialistickych menovych planovacu, sedicich v te nasi Narodni bance.

To ceho si autor clanku na Korune ceni (moznost manipulace s ni), je stejny menovy socialismus, jako ten eurovy. 

Jedine co nam polistopadove obdobi prineslo je castecne vykazani socialismu z podnikani, do ktereho se ale mocnymi kroky vratil v podobe jeho regulaci. Skolstvi, zdravotnictvi a vselijake statni podniky nam zustaly v temer nezmenene podobe a korunu tomu vse nasazuje nase socialisticka mena, vlastne de-fakto dnes mena plne fasisticka. A autor clanku je ideologii, co se meny tyka, cisty fasista.

K. Luboš 16.4.2015 12:08

ČNB svojí devalvací vlastně způsobila,...

...že český dělník je nyní placen zhruba stejně jako ten čínský. Ale co ti chudáci naši manažeři , kteří jsou na tom ještě ekonomicky hůře než jejich čínské protějšky. Takže, přátelé, vzhůru do třetího světa!

J. Kratochvíl 16.4.2015 11:23

Euro přijmout co nejdříve

autor textu to nechtěně vyjádřil také. Devalvací koruny zaplatíli naši daňoví poplatníci a zvětšené zisky nadnárodních firem plynou ze země a zde chybějí. A o to zřejmě šlo i našim tzv ekonomům v ČNB. Je to sprostá bezohlednost k občanům této země !!!

J. Kratochvíl 16.4.2015 11:17

Nesouhlasím s autorem, euro co nejdřive

"..intervence České národní banky a tak zvanou „devalvaci“ koruny, pak se jeví jako velmi správný krok, který významným způsobem pomohl národnímu hospodářství k nastartování růstu. Přinesl stabilitu pro exportéry a opravdu významné výnosy státu i ekonomice...."

Tento tzv růst české ekonomiky, ale zaplatili občané svými znehodnocenými úspory a tak podpořili nadnárodní koncerny, které zde mají významné výnosy a odčerpávají naše finance ještě ve větší míře a mnozí zde neplatí ani daně. To vše zaplatí občané a daňový poplatníci. Děkuji nechci, přeji si co nejdříve příjetí eura. Článek svými argumenty to nechtěně vyjádřil také.

J. Chaloupka 16.4.2015 10:37

Dotace jsou zlo, které nutí lidi učit se psát žádosti,

(pardon ponížené supliky), zatímco by se měli snažit o nejlepší výrobky a služby.

Zkusil jste si např. ten slavný Benefit, za který jsme zaplatili bez výběrového řízení firmě, kterou vlastní bratr bývalého socdem primátora Olomouce, miliardy?

J. Chaloupka 16.4.2015 10:33

Co je ekonomického na tom, že mi Singer jedním

rozhodnutím snížil cenu úspor o cca 10%? Já si přeji, aby trh zůstal trhem a žádní Singerové neměli moc do něj zasahovat. Ostatně soudím, že páni v ČNB měli pocit, že se na ně zapomíná a tak na celkem klidnou hladinu hodili dlažební kostku. Kolik z těch exportérů, co si libují, platí daně v ČR?