23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Peníze bez ceny a růst bez obsahu

Ve svém vizionářském článku Globalization of Markets upozornil v roce 1983 Theodor Lewitt na to, že trhy západních společností vykazují příznaky nasycenosti. Firmám proto doporučil hledat nové trhy a nabízet globálně standardizované a co nejlevněji vyráběné zboží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Hrbek 6.1.2014 10:43

Pan Peter Robejsek

přešel z politologie na ekonomii a je vidět, že to není jeho parketa.

1. Ekonomický růst je imanentním požadavkem západního hospodářství, které pracuje s úrokovými sazbami vyšší než nula. Aby se zaplatil úrok, musí se vytvořit více hodnot, než na uhrazení půjčené částky. Islámské hospodářství pracuje s nulovým úrokem a podílem na zisku. 2. Pokud by jako pan Robejšek uvažovalo lidstvo před tisíci lety, tak bychom žili v ve středověku, kdy 80% obyvatelstva byla zaměstnána výrobou potravin. Dnes jsou to cca 4%. 3. Ve společnosti, která je zaměřena na zisk, je dobré vše, a tak pokud není poptávka, tak se prostřednictvím zakoupených médií vytvoří. Tomu nelze zabránit. 4. Panu Robejškovy doporučuji základní kurz ekonomie, aby napříště nepsal takové blbosti jako je "výroba zboží bez hodnoty". Každé zboží má hodnotu, jinak by se nerealizovalo jako zboží, ale zůstalo by pouze výrobkem. Hodnota zboží se uznává trhem. 5. Pravdu má pan Robejšek v tom, že modlou vládnoucích ekonomů se stal ekonomický růst a ne například růst životní úrovně nebo dokonce růst netržních hodnot. Ale to není nový objev. 6. Novým objevem také není, že na to, aby veškeré obyvatelstvo světa dosáhlo životní úrovně obyvatelstva západního světa nestačí zdroje. Západní svět při tom neúměrně čerpá zdroje na úkor světa ostatního. Takže západní svět bude muset dobrovolně nebo dokonce nuceně zpomalit a umožnit ostatním, aby jeho životní úroveň doháněly. Musíme jen věřit, že se to obejde bez násilí, ať již ze strany západního světa (který tento trend a la long nemůže zastavit) či světa ostatního. Příklad Číny je totiž pro mnohé početné národy inspirující.

M. Pivoda 6.1.2014 11:47

Kdo jen chvíli stál, dnes už stojí opodál

Pane Hrbku, není důvod v Západním světě zastavovat, aby se rozvojové země mohly dostat na vyšší životní úroveň. Spíše naopak, na západě je třeba zrychlit - zdroje k tomu existují. Ovšem k urychlení vývoje je třeba změnit ekonomické myšlení. Ekonomické teorie neodráží současný svět.

Tzv. elitní ekonom, Pavel Kohout, napsal dnes toto:

" ...Nikdy jsem nějak přehnaně nevěřil ekonometrii a prognostickým modelům, ale nedávná zjištění mě vedla k tomu, že nyní tyto věci kategoricky odmítám. Ekonomika se nedá předpovídat ani na rok dopředu.... "

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Elitni-ekonom-Kez-by-skoncil-polistopadovy-rezim-Bankeri-uskodili-hospodarstvi-A-Babis-298933

A nějaká ta sociálně-ekonomická revoluce by také nebyla na škodu ke zrychlení vývoje. Všimli jste si, jak v největší firmě světa, Apple Inc., přistupoval ředitel Steve Jobs k lidem, kteří jsou schopni produkovat vysokou hodnotu? Navštěvoval designéry, nikoliv účetní ve svém podniku.

J. Schwarz 6.1.2014 19:15

Re: Kdo jen chvíli stál, dnes už stojí opodál

A proč dnes design vytváří vysokou hodnotu? No protože základní potřeby většiny lidí jsou saturovány a oni mohou víc věnovat zábavě a odlišení se či naopak identifikaci s určitým životním stylem... kdyby všichni zchudli, oceňovali by design tak lokální náčelníci a jejich družiny - stejně jako středověká šlechta oceňovala trubadůry, kejklíře, stavitele a jiné kumštýře...