17.10.2019 | Svátek má Hedvika


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Peněžní bombardování

Pravděpodobně znáte příběh padělatelské dílny, kterou nacisté založili v koncentračním táboře Sachsenhausen. Pro osvěžení paměti: v roce 1942 již dávno padly plány na invazi do Británie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 27.1.2015 23:18

Autor předvedl fungování normálního,

selského rozumu. Nic ovšem není vzdálenějšího většině "ekonomů".

J. Schwarz 27.1.2015 18:37

Re: Autor stale zije v socializmu

Hlavně když to bude fungovat dokud budu živ - pak ať to všechno vezme Certik.

V. Vaclavik 27.1.2015 18:02

Re: Dovolte citaci z macekvbotach.cz

"nejvyšší představitelé EU tvrdili, že jestli je něco jistého, tak že ECB v žádném případě nezaplaví trh nově vytištěnými eury"

Vsak oni dobre vi, ze tisteni penez je zlo, ale jsou k tomu dotlaceni a maji k tomu podporu pocetnych uzitecnych idiotu mezi nami obcany.

V. Vaclavik 27.1.2015 17:57

Helicopter Ben

Tak se rikalo byvalemu predsedovi americkeho FEDu, ktery v posledni financni krizi 2007/8 citoval jako reseni deflace Friedmanovo rozhazovani penez nad mesty z helikopter, aby se penize dostaly primo ke spotrebitelum.

Pan Kohout se bud zacina neco ucit, nebo je nazorove nekonsistentni, hadal bych tak trochu oboji. S tim dopadem inflacniho naredovani meny na splaceni statnich dluhu ma sice pravdu, ale je v hodnoceni jejiho dopadu moc mirny, cte se to jako kdyz si je nejisty, ze to bude ctenarum presvedcive. Stala inflace, byt mirna, dela divy v horiznotu dekad a statni dluhy jsou na mnohem delsi obdobi, de fakto jsou 'vecne', protoze jsou splaceny dalsim pujcovanim. Jsou to divy druhu 'kdybyste si zacal pri narozeni pravidelne sporit par korun, v duchodu byste byl mnohonasobny milionar'.

Argumenty pro nasi dnesni menovou politiku jsou neprustrelne, protoze jak se narod jednou vyda spatnou cestou, musi se ji pak drzet volky nevolky, az do horkeho konce, tedy az do uplneho krachu. Jedinou alternativou je nejaky dejinny zvrat v zivote naroda charakteru revolucni zmeny, kdy se jeste da neco zachranit a kdy ten konec muze byt aspon nejak rizeny, pod kontrolou. Jinak hrozi nebezpeci, skoro jistota, ze prijde-li krach bez takoveho revolucniho povstani, protoze se doslo na konec slepe ulicky, vysledek bude nejaky jeste zlocinnejsi rezim. Zalezi na lidech, jestli vezmou revolucni oprate do rukou drive, nez uvizneme v bazinach znicene meny samovolnym zpusobem a vylizeme si to na generace dopredu.

27.1.2015 17:08

Re: Autor stale zije v socializmu

Ještě větší vtip je v tom, že donekonečna nemůže fungovat ale vůbec nic. A to nezávisle na tom, co vám říká váš dohlížející stranický tajemník

R. Langer 27.1.2015 15:38

Re: Autor stale zije v socializmu

No vtip je v tom že to rozhodně nemůže fungovat do nekonečna...

J. Kanioková 27.1.2015 14:39

Ach jo, jak takoví lidi v současnosti Evropě scházejí..

Skvělá ženská, a ještě její jiné citace -

"Já budu socialismus nadále kritizovat a oponovat mu, protože pro Británii je špatný. Británie a socialismus nejsou totéž. Je to labouristická vláda, která nám přinesla rekordní daně. Má typickou nemoc socialistů – utratili už i peníze všech ostatních."

"Socialisté křičí: "Moc do rukou lidí!" a zdvihají u toho zaťatou pěst. My všichni víme, co tím myslí doopravdy – moc nad lidmi, moc do rukou státu."

"Nesnáším extrémy jakéhokoliv druhu. Komunisté a Národní fronta obě upřednostňují dominanci státu nad jednotlivcem. Oba porušují práva jednotlivce. Pro mě jsou proto stranami stejného druhu. Celý život jsem se bránila zakazování komunismu nebo jiných extrémistických organizací, protože když tohle uděláte, půjdou do ilegality a dá jim to přesně to nadšení, které nemají, když mohou své názory prezentovat otevřeně. Umlátíme je argumenty. Národní fronta je Socialistická fronta."

P. Lenc 27.1.2015 14:24

Re: Neselhává ekonomická teorie.

Tak, tak.

K. Pavlik 27.1.2015 13:55

Re: Autor stale zije v socializmu

Dost lidi tomu nerika tisknuti penez ale kupovani vlastnich dluhu -  a asi v pripade USA maji pravdu. Jak se ukazalo v USA tak to kupodivu v  USA  pracovalo.

Cas ukaze jestli to byl neuveritelny zazrak nebo to byl zazrak v tom ze ekonomove vymysleli neco co fungovalo.

J. Kavalír 27.1.2015 13:32

Re: Co tak obyčejný občan může dělat? Moje žena kupuje rum a

A má pravdu, pouští peníze zpět do ekonomiky, která může vyrobit a nabídnou další láhev rumu.  Jinak by zůstaly v bance a kdo by je chtěl utratit, musel by si je půjčit.

R. Langer 27.1.2015 13:27

Re: Autor stale zije v socializmu

Tisknutí ničím nekrytých peněz NEMÁ nic polečného se socialismem? A s čím, nebo kým to tedy má něco společného, prosím?

J. Mrázek 27.1.2015 13:25

Singer studoval v USA

Teď to splácí celá Čr za něj ....

J. Mrázek 27.1.2015 13:24

Dovolte citaci z macekvbotach.cz

Před několika lety, když se eurozóna ( a my chtě nechtě s ní) začala propadat do hluboké krize, nejvyšší představitelé EU tvrdili, že jestli je něco jistého, tak že ECB v žádném případě nezaplaví trh nově vytištěnými eury, a že Řekové určitě nejsou takoví hazardéři, aby zvolili krajní levici. Jak s britskou důkladností správně připomíná komentátor BBC.

Margaret Thatcherová v roce 2002: Sjednocená Evropa je klasickým utopickým projektem, pomníkem marnivosti intelektuálů, programem, jehož nevyhnutelným údělem je krach.

R. Langer 27.1.2015 13:23

Re: Neselhává ekonomická teorie.

Přesně.

I. Schlägel 27.1.2015 11:34

Neselhává ekonomická teorie.

Selhává socialistická teorie ve střetu s ekonomickou praxí/realitou.

J. Chaloupka 27.1.2015 10:58

Co tak obyčejný občan může dělat? Moje žena kupuje rum a

tvrdí, že je lepší rum ve sklepě, než peníze v bance. Asi že není studovaný ekonom.

J. Kavalír 27.1.2015 9:44

Ja dostat peníze mezi lidi.

Asi jediný skutečně účinný způsob by bylo to peněžní bombardování, kdy by sme je chodili sbírat do lesa jako houby. a trhu je totiž nadbytek jakéhokoli zboží, pouze chybí koupěschopná poptávka. Pokud se peníze dostanou do bank, pak jedinou  cestou, jak je dostat dál, je někomu je půjčit. To se u nás děje již od sametu. Jsme stále přesvědčováni, jak je výhodné si půjčit, ale nikdo už nás neupozorní, že si tím do budoucna omezíme svou kupní sílu, v horším případě, když to přeženeme, že přijdeme o majetek. Firmy jsou na tom obdobně. Pokud nejde o nějaký zbrusu nový produkt se zajištěným odbytem, nemají příliš důvodů k investování, protože dokáží zvýšit výrobu na stávajícím zařízení, k jehož obnově a modernizaci by jim měly stačit odpisy. Dalším zájemcem o půjčky je stát, který pak peníze dostane mezi lidi buď přímo prostřednictvím platů zaměstnanců nebo nákupem zboží a služeb (výstavba infrastruktury). Jako poslední mě napadají spekulanti, kteří si půjčují na nákupy akcií, opcí... a doufají, že vydělají. Některým se to povede, jiní prodělají, ale rozhodně vydělají banky.

K. Luboš 27.1.2015 9:23

Není problém,...

...dejte část peněz mně a já vám zaručuji, že okamžitě půjdou do oběhu!

S. Stoklásek 27.1.2015 8:52

Uměle vyvolaná inflace

Svět se zbláznil a jede podle hesla madame duBarry - "Ještě chviličku kate, ještě chvilku". Celá ta taškařice je záchrana tragicky nevýkonných zení jižního křídla jako je Itálie, Francie, Španělsko a dávala by alespoň trochu smysl, kdyby tyto země produkovaly i něco jiného než olivy. Země, která nic nevyrábí, nevytváří a nemá výrobní základnu založenou na malých a středních podnicích je odsouzena k zániku. Pak budeme všichni pracovat ve státní správě (jako jediný zbylý zaměstnavatel) a tvářit se, že si za natištěné papírky žijeme blaze. Bohužel stejný osud čeká i Českou republiku, tedy pokud se něco neudělá s technickým školstvím.

Doporučuji knihu Murray Rothbard - Peníze v rukou státu. Stručné, jasné, výstižné. Jedna z hlavní myšlenek knihy je, že inflace nikdy nic dobrého nepřináší (hlavně z morálního hlediska reprezentované porušením dodržováním principů). Když začínáte penězi prosypávat společenskou pyramidu, děje se to shora přes lidi, kteří mají informace, zdroje a kontakty. Ti jediní na celé operaci vydělávají, protože obdrží peníze, které mají aktuální hodnotu na hladině, která ještě v tom okamžiku platí. Když už tahle finanční tsunami prodifunduje k místnímu traktoristovy (firmě), většinou jsou již reálně znehodnoceny a jeho zisky či ztráty se v lepším případě nulují, v tom horším výrazně prodělává. Vytváří se různé konstrukce proti kumulaci majetku a majetkové nerovnosti (Německo - v některých případech šílená dědická daň 50 %, přičemž se vede diskuze, že to bude platit i při dědění firem), ale tento mechanismus kvantitativního uvolňování, který je extrémně škodlivý, nikdo nekomentuje. Ne všechno co se deklaruje pro dělný lid je pro něj výhodné. Někdo to v nějaké formě zaplatí. Pokud chceme podpořit ekonomiku musí to být cílené na malé a střední firmy, které jediné dokáží ve větším rozsahu zajistit pracovní místa. Ne jak bruselské dotace, které protečou společností a za par let si budeme rvát vlasy, za co všechno jsme je promrhali.

K. Frauknecht 27.1.2015 7:53

Plný souhlas.

Vytisknout je snadné, ale přesvědčit lidi (firmy) k investování (k úvěrům) je věc jiná. Někdo chytřejší v této souvislosti řekl: "Přivést koně k vodě je snadné, ale jak ho donutit aby se napil?" :-)).

I. Teren 27.1.2015 6:55

Re: Peněžní bombardování ?

Uz znamy filosof a vojnovy hrdina (Josef S.) prehlasil:"Pořádek musí bejt !." Na toho ste zabudli.)

27.1.2015 5:08

Re: Peněžní bombardování ?

je to pravda, po středověku se všem strašně stejská.

Dneska je takovej bordel. Větší pořádek byl za Husáka, eště větší za Hitlera, eště mnohem větší za císaře pána, a největší dovopravdovej festovní pořádek byl ve středověku. Teda pokud nepočítáme faraony, ti byli pořádku futrál

I. Teren 27.1.2015 4:41

Peněžní bombardování ?

Nie na to vhodnejsi politicko-nekorektny vyraz ako - falsovanie penazi ? V stredoveku sa za to popravovalo.

Good old times.

27.1.2015 4:11

Re: Autor stale zije v socializmu

dost pochybuju že to fungovalo v USA. USA jsou momentálně v "růstu" ale co to způsobilo to je na několik doktorských prací. Rozhodně skoro všechny peníze které fed tímhle způsobem rozhodil zůstaly trčet na účtech bank ve fedu nebo si našly cestu na akciové trhy, ale že by něco z toho banky rozpůjčovaly podnikatelům, tak o tom se nedá mluvit. A kdoví, třeba je to klika, nebo možná to mělo právě takhle fungovat, kdoví

autor prezentuje vcelku běžný a kvalifikovaný názor, možná že to není úplně správně, ale se socíkem to nemá co dělat

K. Pavlik 27.1.2015 3:53

Autor stale zije v socializmu

Autor stale zije v socializmu vsichni sefove jsou neschopni, mozna by si mel uvedomit ze doba se zmenila. Kupovani dluhopisu fungovalo v USA. Je zvlastnio ze si mysli ze je to uplna blbost v Evrope. Take by se mel zamyslet nad tim zda akce Ceske banky ktera mimochodem snizila zadluzeni pocitane v Euru, jak to pocita vetsina cechu, se snizila o 7%. byla takova blbost.