Neviditelný pes

EKONOMIKA: Neznalost neomlouvá

13.11.2013

Helena Langšádlová je jistě milá osoba, křesťanka (bývala v KDU-ČSL), něco ví o mezinárodních vztazích a přičuchla i k účtařině, ale proč se proboha plete do ekonomie, o níž neví zhola nic, proč opakuje ty úděsné kalouskoviny, kterých jsme se, jak doufám, navždy zbavili? ("Neznalost neomlouvá…", LN, 5.11.2013) Ano, neznalost opravdu političku neomlouvá. Nerad podezírám, ale snad chce být loajální k právem nenáviděnému politikovi, jehož účtařskou logiku vždy tak věrně a tak dlouho podporovala.

Paní Helena obhajuje razantní zvýšení DPH na potraviny, léky a kulturu, poukazuje na pokles inkasa ve vyšší daňové sazbě. Svatá naivita! Samozřejmě, že lidé omezili nákup luxusního a zbytného zboží – nábytek, auto, oprava domu počkají, ale jíst se musí i chce a léky jsou nezbytné. Jinak se to projevit ani nemohlo. Za nákupy v Německu, tvrdí, nelze vidět rozdíl v sazbě DPH. Úplně jistě ne, obchodní marže při vyšším německém obratu jsou nižší, ale sazba na potraviny v bohatém Německu je 5 %, nikoli našich 15 %. Trojnásobný daňový rozdíl v chudé Čechii snad hraje také nějakou roli. Co kdybychom kvůli konkurenci zavedli sazbu nulovou.

Stokrát už bylo řečeno a vypočteno, jaké ztráty (7-8 miliard ročně) způsobila daňová sazba na naftu v průjezdové a exportní zemi, jako je ta naše. Kamióny, turisté i Češi v příhraničních oblastech tankují jinde. Na to snad stačí selský rozum. A co na tom, že to pod dohledem Miroslava Kalouska prosadil pan Janota? Nesnížení sazby vysvětlujete, paní Heleno, elasticitou poptávky a ministerskou analýzou. To by bylo na dlouhé povídání, stačí vědět, že stát na naftě vybral skutečně méně, a ještě poškodil motoristy i zásobování a snížil zisky pumpařů. Zdravý rozum nepotřebuje vaši kruhovou obranu.

Správně jste sice pochopila, že došlo k poklesu spotřebitelské důvěry, bez víry v lepší budoucnost totiž klesá spotřeba i podnikatelské úvěry. Ta ale není závislá na počasí, nýbrž na politice vlády. Tu měla vaše garnitura podpořit právě snížením DPH a ne naopak. To je v útlumu a stagnaci dogma kapitalistické ekonomie. Razantně škrtat jste měli v přebujelé státní správě a neméně razantně snižovat daně. A není pravda, že jste to neslibovali. Viděl jsem to na každém rohu, kde jste měli fotku velkého mystifikátora a "Volte pravou rukou".

Co mě ale u bývalé členky křesťanské partaje překvapuje, je absolutní necitlivost sociální. České důchody jsou chudinské a vy jste jejich kupní sílu snížili a snížili jste i pomoc nejvíce postiženým - a mluvit o tom, že rodičovská dávka "nijak výrazně neklesla a že je délkou vyplácení štědrá", v porovnání se Západem, kde jsou platy 2,5x vyšší, hraničí s nestydatostí volající do nebes. Zkuste živit rodinu s jedním českým platem, hypotékou a třemi dětmi. Není takových rodin bohužel dost, ale často nemají ani na tatranku.

Nedivte se, že lidé volili podnikatele. Ti mívají o základních pravdách ekonomie naprosto jasno. Jinak by nemohli podnikat.

Převzato z Blog.aktualne.cz/Alexander-Tomsky se souhlasem autorazpět na článek