25.9.2022 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Neposkvrněné početí italské liry

Tento blog jsem si nechával nějakou dobu uležet. Jaksi podvědomě jsem nechtěl reagovat na zprávu, že italský vicepremiér Matteo Salvini zvažuje zavedení nové paralelní měny. Připadalo mi to příliš šílené.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 28.7.2019 17:48

Re: No

Ještě tak koruna a "tuzexová poukázka" by se dalo brát jako dvojí měna. Proto taky "bonům" komouši říkali "poukázky".

J. Jurax 28.7.2019 11:58

Ehm ... asi si nerozumíme.

Já se, souhlasiv s tvrzením Kajanovým, jen otázal, čím jsou podloženy měny jiné; těžko z toho můžete soudit, že mám bitcoin za měnu podloženou, ať už to znamená cokoliv ... :-)

M. Mikulec 28.7.2019 8:07

Re: No

I Kuba ma dvojí pesos.

Z. Rychlý 28.7.2019 7:33

Re: Vážený pane Smrčko!

Za tím vším skutečně vězí EU v pozadí se svou snahou o federaci s jednou měnou a jedním daňovým systémem, který nemůže být optimální pro všechny státy s různými podmínkami, a který EU národním státům vnucuje. To je skutečně vina ideologii EU, kterážto ovšem není popsána jediným předpisem někde vpravo dole.

Vinno je euro. Přijetí společné měny byl mazaný a těžko vratný krok provedený konstruktéry federace. Líbivá cesta do pekel federace. Návrat k národním měnám je nyní těžko proveditelný - mini-BOT je možná cesta, kterou ECB (tedy EU) brzy zakáže, na to vemte jed. Prohlašování, že mini-BOT není fiat měna je jenom chlácholením trhů a zuřivců v ECB.

Přijetím Eura si Itálie zakázala devalvaci své měny a tím také řešení své ekonomické slabosti vůči Německu a Francii. Itálii to umožňovalo, aby výše jmenovaní své těžce vydřené háky ve fabrikách (ve svých zemích) jezdili utrácet do Itálie. Tak to fungovalo několik století. Němci dřeli a Italové devalvovali - připisovali nuly. Naprostá spokojenost, jednou za čas vydali nové bankovky s méně nulami. Co mají teď? Rostoucí dluhy, které nejde bez drastického snížení životní úrovně splatit. A to všechno proč? Bylo to nutné? Bylo nutné změnit zažitý funkční systém?

Kvůli federaci jsou nutné oběti, žeáno. Itala prostě dřít ve fabrice nedonutíte, tak jako Němce, i kdybyste se rozkrájel. Totéž platí s odchylkami pro Řeky a Španěly. Frantíci budou následovat. Itálie nikdy nevyrobila dostatek materiálního zboží ke směně za světovou měnu, ale vždy byla schopna poskytnout služby na úrovni k získání této měny pomocí turistů, kteří světovou měnu v Itálii utráceli. Inflace byla vždy cestou k udržení výhody. Itálie byla pro cizince lacinou zemí s žádoucími službami. S eurem tuto výhodu udržet nelze a z Itálie strojírenského giganta neuděláte.

Před podobným vlivem zavedení eura již varoval Václav Klaus, což je pro vás určitě ekonom nulové kategorie, takže proč se vlastně namáhám.

R. Langer 28.7.2019 6:39

Re:

Že je to podle vás podložená měna... :-D

Tenhle vtip mě už baví dlouho.

V. Braun 28.7.2019 6:08

Re: Vážený pane Smrčko!

V podstatě píšete to samé co pan Smrčka s tím rozdílem, že dle vás je Itálie čistá jako lilie a za vše může EU. Zajímavý názor. Tak dle vás si Italská vláda nemůže rozhodovat o svém vlastním rozpočtu v tom smyslu, že nebude utrácet nad poměry? A který předpis EU vyrovnaný rozpočet ZAKAZUJE? Když je vše dle vás vina EU jistě daný předpis dokážete citovat. Děkuji.

V. Braun 28.7.2019 6:04

Re: No

Tam mezi starým a novým frankem byl pevný kurz, takže si troufám tvrdit, že to byla jiná situace než popsaná v článku.

J. Jurax 28.7.2019 0:01

Ehm ... z čeho tak soudíte?

V. Pavelka 27.7.2019 20:53

Re:

Vy chcete dostávat plat Bitcoinech.

V. Pavelka 27.7.2019 20:48

No

Nesmíte být tak pyšný ,na ten svůj bonmot o početí,pane, pak vás to svádí k nepřesnostem,dvojí měna fungovala v šedesátých létech ,Fr.Frank starý a nový ,Jugoslávie, Starý a Nový dinár.Je to jen oběživo , ale kontrolované státem, tedy Itálií.Ital podnikající v česku ,říká že EURO je politický projekt.Jak známo.

J. Jurax 27.7.2019 18:24

Jistě.

A čím je podložena jakákoliv jiná měna?

Z. Rychlý 27.7.2019 14:20

Vážený pane Smrčko!

Proč EU pomáhá Itálii ? No přece protože EU je futrál samé dobroty. EU banky to dozajista dělají zcela nezištně, vykazují ztráty a akcionáři uznale pokyvují hlavou. Konec ironie.

Abyste se nakonec nespletl v těch italských (mini)dluhopisech. Vláda určitě bude vytrubovat, že nechce paralelní měnu, aby se na ně vrhli různí Sorošové. Ale až bude mít Itálie vlastní měnu, přetaví dluhy v eurech do dluhu ve státních papírcích, bude mít možnost jejich devalvace a tím se vymanit z dluhové spirály, ve které se díky moudré EU aktuálně nachází.

Že na to doplatí obyčejní Italové - držitelé papírků? Inu, byli to nakonec oni sami, kdo je do zapeklité situace dostal.

Itálie se vrátí k praxi připisování nul ve své měně. Nicméně byl to systém, který v prostředí státu, žijícího ze spotřeby placené turisty FUNGOVAL po desetiletí. Inflace zajišťovala láci pro bohaté turisty. S eurem můžou ovlivňovat suchý prd na dně mořském.

M. Prokop 27.7.2019 9:29

Eurozona

prostě není optimální měnová oblast.Bylo o ní politicky rozhodnuto a ekonomické následky nutně následují a budou i politické, jen jiné, než soudruzi zakladatelé zamýšleli.

K. Janyška 27.7.2019 9:14

Re: Paralelní měny už existují.

Ano, je to dětinská hloupost nepodložená ničím... Dzp.

K. Janyška 27.7.2019 9:13

Itálie je po VB velkou nadějí na rozbití zločinecké

nadnárodní EU, teedy IV říše německé, aniž by možná chtěla. To však samo... Dzp.

B. Volarik 27.7.2019 5:24

Paralelní měny už existují.

Bitcoin.