Neviditelný pes

EKONOMIKA: Největší hrozba pro USA

19.2.2020

Kdo ovládnetrh 5G, ovládne nervový systém světa

Americký ministr spravedlnosti William Barr během svého projevu v Centru pro strategické a mezinárodní studie bil na poplach před největší hrozbou, které Spojené státy čelí, a uvedl, že jen málokdo si je vědom důsledků rychlého pokroku Číny ve snaze ovládnout trh 5G a příští generace internetu, „průmyslový internet“.

Barr upozornil, že před pěti lety Čína zahájila svůj plán „Made in China 2025“ - dlouhodobý strategický plán vytlačení Spojených států z pozice dominantní technologické supervelmoci, který komunistická čínská vláda podporuje stovkami miliard dolarů. „Pro Spojené státy nemůže být v sázce nic většího. Od 19. století jsou Spojené státy světovým lídrem v oblasti inovací a technologií,“ řekl Barr. „V minulosti byly předchozí vlády a mnozí v soukromém sektoru příliš často ochotni tolerovat tvrdou čínskou taktiku. Právě tato vláda se konečně rozhodla čínskému scénáři čelit a vzepřít se mu.“

Barr poznamenal, že Číňané používají při svých agresivních snahách ovládnout 5G trh korupci a přímé krádeže duševního vlastnictví a že ekonomická agrese a krádeže duševního vlastnictví komunistickou Čínou stojí americkou ekonomiku až 600 miliard dolarů ročně.

„Technologie 5G jsou těžištěm technologického a průmyslového světa, který se právě formuje. Komunikační sítě zde v podstatě již nejsou pouze pro komunikaci,“ řekl Barr. „Stává se z nich centrální nervový systém příští generace internetu, nazvaného „průmyslový internet“, a další generace průmyslových systémů, které budou záviset na této infrastruktuře. Čína si vybudovala náskok v 5G a získala 40 procent globálního trhu s 5G infrastrukturou. Spojené státy poprvé v historii nejsou v čele další technologické éry.“

„Diskuse o nebezpečích možného dominantního postavení Číny v sítích 5G byla většinou zaměřena na bezprostřední bezpečnostní rizika spojená s používáním komunikačních sítí, které může Čína sledovat a kontrolovat,“ pokračoval Barr. „To je skutečně obrovské nebezpečí. Už jen z tohoto důvodu bychom měli mobilizovat, abychom překonali snahu Číny ovládnout 5G. Ale v sázce je dnes mnohem víc než jen tohle. Odhaduje se, že průmyslový internet postavený na 5G by mohl do roku 2025 vygenerovat nové ekonomické příležitosti ve výši 23 bilionů dolarů,“ pokračoval Barr. „Pokud Čína získá výhradní dominanci nad 5G, bude schopna ovládnout příležitosti plynoucí z ohromující škály nově vznikajících technologií, které budou záviset na platformě 5G a budou ji provázet.“

„Z hlediska národní bezpečnosti, pokud by se průmyslový internet stal závislým na čínské technologii, Čína by měla možnost odstavit země od technologie a zařízení, na nichž závisí jejich spotřebitelé a průmysl,“ varuje Barr dále. „Síla, kterou dnes mohou Spojené státy využívat k ekonomickým sankcím, by byla ničím ve srovnání s bezprecedentní ekonomickou pákou, kterou bychom předali do rukou Číny.“

„Je důležité pochopit, jakou revoluci umožní 5G v průmyslových procesech,“ pokračoval Barr, když zdůrazňoval, že tento skok se nedá srovnávat s přechodem ze 3G na 4G. „Nyní mluvíme o rychlostech v řádu mnoha gigabitů za sekundu pro stahování i nahrávání. Tyto rychlosti spolu s rozmístěním datových serverů blíže k uživatelům znamenají, že 5G je schopno extrémně nízké latence - pod 10 milisekund. Tato kapacita umožňuje nejmenším zařízením prakticky okamžité propojení a přístup k nekonečnému výpočetnímu výkonu. Díky těmto vlastnostem se 5G stává v reálném čase přesným příkazovým a řídicím systémem.“

„Jak se svět 5G rozvíjí, uvidíme nejen inteligentní domy, ale inteligentní farmy, inteligentní továrny, inteligentní výstavbu, inteligentní dopravní systémy atd.,“ pokračoval Barr. „A řada nových vznikajících technologií se kromě AI bude prolínat a bude záviset na 5G a průmyslovém internetu, například: robotika, internet věcí, autonomní vozidla, 3D tisk, nanotechnologie, biotechnologie, věda o materiálech, skladování energie a kvantové počítače.“

„Během příštích pěti let bude vymezeno globální teritorium a dominance ve využití 5G,“ dodal Barr později. „Otázkou je, zda v tomto okně mohou Spojené státy a naši spojenci vytvořit dostatečnou konkurenci k Huawei, abychom si udrželi a zajistili dostatečný podíl na trhu a nepodlehli dominanci Číňanů. To rozhodnutí nesnese odklad. Musíme se rozhodnout dnes.“

Podle Daily Wire



zpět na článek