28.1.2022 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nejsou lidi, a co z toho plyne

Zdražuje se nejvíc za tři roky, i když je to vlastně nelogické. Hospodářský výkon v celé Evropě roste stále pomaleji, proto by měly zpomalit také ceny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novak 2.1.2020 11:26

Ceny i platy rostou, protože ČNB vytvořila víc než bilion korun a koupila za ně zahraniční měnu, aby udržela slabou korunu.

A proč nejsou lidi? Protože ČNB devalvovala korunu a snižovala cenu české práce vůči zahraničí. K tomu připočítejte investiční pobídky a výsledkem je, že pracujeme pro německo za nízkou mzdu.

P. Staronový 1.1.2020 21:19

"Lidí je dost, ale není jim umožněno změnit profesi."

To už zase někdo zavedl umístěnky? :-P

Na změnu profese potřebujete ÚP?

P. Staronový 1.1.2020 21:17

Urychlit, třeba Lisabonskou deklarací? :-P

Vyhubením ekonomů jenom dříve zkrachujete. Což je zřejmě váš životní program, zkrachovat všude, kam vlezete.

H. Kotaz 1.1.2020 20:46

Lidí je, jenomže většina hledá zaměstnání, ne práci.

M. Pivoda 1.1.2020 19:42

Petr Holub píše. "... Otázka zkrátka zní, jak mohlo po třiceti letech opět dojít k tomu, že nejsou lidi. ... "

A ještě důležitější otázka je, jak z toho ven (bez ohledu na to, jak jsme se do toho dostali).

Odpověď: Bude potřeba podstatně urychlit technologický pokrok. A abychom podstatně urychlili technologický pokrok, budeme muset vyhubit ekonomy 19. století. Podstatně!

L. Novák 1.1.2020 17:40

Ti, co na to budou mít, si ten drahý okap pořídí. A kdo ne, bude si to muset udělat sám. Pokud mu to ovšem tento zlodějský stát nezakáže proto, že nemá potřebný "certifikát" ke stavebním pracem na vlastní nemovitosti. :-/

P. Čížek 1.1.2020 16:59

Nevím, jak se vyučovalo kominické řemeslo, ale my maturanti jsme měli v šestidenním pracovním týdnu jeden den školy (nauku o materiálu, technologii a pod.) a zbytek zabíraly cvičné práce v dílně.

Dnes, kdy už nemáme opraváře ale výměnkáře se ukázalo, že tvrzení jednoho z prezidentů, že je normální, když člověk vystřídá během pracovního života deset různých profesí, je ve skutečnosti nenormální, už nejsou lidi, kteří by mohli dělat mistry výrobního výcviku. Všichni dorostenci i ti přiblblí, jsou manažeři, politologové a sociální lékárníci (magistři).

Nic proti tomu, když si vydělají sto tisíc měsíčně. Ale ať se nediví, až jim žádný ze dvou set zbylých klempířů nepůjde spravit okap za míň než tři čtvrtě milionu.

M. Malovec 1.1.2020 11:34

Omyl, lidi jsou a je jich dost, jenom nemají zájem opustit dávky a jít za podobnou výši platu pracovat. Je něco špatně, když vedoucí recepční jedněch lázní má s bídou tři tisíce víc než flákač na dávkách. Dělá totiž za tři tisícovky a kdo by se do takové hovadiny hrnul?

J. Stehlik 1.1.2020 11:05

Já tedy nevím , ale 30 let je nám tvrzeno , že se mají lidé vzdělávat . Tudíž na ty práce kde manuelně makáte , tak nějak logicky nejsou lidé (zedníci , obkladači , instalatéři atd.)

Prostě dělat rukama dnes není v módě . Přece lepší je dělat manageééra a řídit ty pohunky co dělaj ;-) .

P. Lenc 1.1.2020 10:44

Přesné pane Krátký.Nakonec, tzv.sociální fakulty tu přece nejsou od toho, aby jejich absolventi pracovali rukama, když mají "ten diplom". A mají přece právo na "přiměřenou práci" vzhledem k jejich "vzdělání".A že těch absolventů je...

R. Szewczyk 1.1.2020 10:37

lidi je vždy tak akurát, jenom firem žijících z dotací je moc, a tam se deformuje trh,

např: dotovane autobusy a vlaky, ty musí někdo udržovat opravovat dodávat paliva řídit je atd, dotovane kotle, dotovane soláry,dotovane byty, dotovani poslanci a municipiality, dotovana pošta, dotovany chujdaj,dotovany sport, dotovane školství, a to zdaleka není fšechno

H. Kotaz 1.1.2020 8:18

A když k tomu připočteme ty v politických neziskovkách, většinou z okecávacích oborů škol, tak se budeme divit, co je lidí na práci.

M. Krátký 1.1.2020 7:52

za t.zv. "sociální služby" jsou schovány statisíce osob, které již ve třetí generaci ( a množí se jak králíci ) žijí ze sociálních dávek společně se statisíci osob "zaměstnaných" v neZiskovkách. Takže lidí je dost ale chybí vůle chtít od nich užitečnou práci !!!!!!

J. Nový 1.1.2020 6:52

V republice je obrovské kvantum pracovní síly, schované v sociálním státě. Školství produkuje další adepty pro státní změstnance. Jednou, a nebude to dlouho trvat, budou státní zaměstnanci všichni. Což je taková varianta vrtulníkových peněz. Jen je otázka, z čeho se to bude financovat. K tomu je bezhotovostní platební styk, protože virtuální peníze se nemusí tisknout a nedojde papír. V okamžiku, kdy se vrátí ukrajinci domů, nastane totální kolaps všeho a začneme zase znovu.

J. Nový 1.1.2020 6:30

Vidím to přesně tak, kominík je něco jako exekutor, prodloužená ruka státu na vybírání peněz

L. Novák 1.1.2020 3:40

Dnes frčí kvalifikace "dělník v .... výrobě". Pokud možno všeuměl, na všechno papíry a schopnost se rychle přizpůsobit změnám ve výrobě... :-) A nebo si musíte najít firmu, u které se vyškolíte a získáte potvrzení o zkouškách a kvalifikaci.

No a co byste jako kominík chtěl dělat? Pevná paliva čeká zákaz, komíny budou čisté a vy budete jenom chodit po povinných revizích a vybírat peníze. ;-D

L. Novák 1.1.2020 3:33

To je zase keců... Zvyšování cen a inflaci způsobuje především ČNB se svým socialistickým guvernérem ze Zemanovy přízně Rusnokem. Množí a množí peníze v oběhu a úrokové sazby drží na minimu.

A že nejsou lidi? Firmy se k zaměstnancům chovají všelijak, mnohé si raději najímají pracovníky přes agentury za podmínek, které by ti kmenoví odmítli. A tak je stále dost těch, kteří práci hledají, ale když vidí, v jakých podmínkách by měli pracovat, včas odejdou jinam. Nakonec se přece jen někde usadí - aby se za nabízený plat moc nepředřeli...

Socialismus nefunguje, ale to už dobře víme... :-P

J. Frček 1.1.2020 1:43

Chytří lidé vědí v čem je zakopaný pes. Neexistují efektivní rekvalifikace. Příklad. Letos mě propustí z elektrárny ( majitel už nezvládá platit 1,5 miliardy Kč emisní povolenky) Chtěl bych od ÚP rekvalifikaci na kominíka. Je to řemeslo a je jich málo. Na kominíka si v mém kraji počkáte třeba půl roku. A ejhle, úředník na ÚP na vás čumí jako kretén, co to po něm chcete. Proto je náš stát v pr...li. Lidí je dost, ale není jim umožněno změnit profesi. A kdo mi nevěří, ať to jde zkusit...