Neviditelný pes

EKONOMIKA: Nechť mne odborníci opraví

22.8.2017

Ač nejsem ekonom a mám v tomto oboru k dispozici jen selský rozum, dovolil bych si malé ekonomické zamyšlení.

Zprávy z rána 16. 8. mne přivítaly skvělou informací, že meziroční růst HDP činí 4,5 % a naše ekonomika roste (1). Můj čerstvě nabytý optimismus byl však trochu chlazen informací jen o několik dnů starší, že inflace za stejné období činí 2,5 % (2). Pokud na to můj obyčejný rozum stačí, skutečný růst HDP byl pouze 2 % a jen se to obyvatelstvu pro jistotu sděluje po částech.

Jelikož mne otázka inflace celkem zajímá, přečetl jsem na toto téma mnoho různých populárních článků. Tím pádem nemám ve věci moc jasno, neboť ten tvrdí to a jiný zas ono. Pro jednoho ekonoma je inflace nezbytná, pro jiného ne, pro jednoho ekonoma je deflace konec světa, pro jiného přirozený vývoj. Zkusil jsem se tedy na věc podívat trochu s odstupem.

Různé vlády mají různé cíle, ale všechny do jedné mají za cíl růst HDP, růst platů a tím i všeobecného blahobytu. Inflace je jim k tomu vítaným nástrojem.

Myslím, že inflace primárně devalvuje úspory a výdělky obyvatel, ale vyhovuje státu, který je již tradičně až po krk v dluzích a navíc je monopolním výrobcem peněz. Díky takto uměle navyšovanému růstu HDP, vůči kterému se státní dluh obvykle vztahuje, stát naopak inflací svůj dluh na úkor všech ostatních umořuje. Přidáme-li ještě fakt, že té nezbytně potřebné inflace je namnoze dosahováno emisí nově vytvořených peněz centrální bankou (dnes už ani netřeba je tisknout), jedná se o další zdroj pro stát a opět na úkor těch, kteří vlastní jeho měnu, tedy převážně jeho obyvatel. Mimochodem vzpomínáte si ještě na kurzové intervence?

Míra inflace za Sobotkovy vlády (ano, vím, na začátku vymezeného období tam chvíli seděl ještě Rusnok) byla mezi červencem 2014 a červencem 2017 dohromady 4 % (3x po sobě 0,5 % a za poslední rok již zmíněných 2,5 %) (2). Nárůst průměrné mzdy mezi roky 2014 (25.686 Kč) a 2016 (27.589 Kč) je 6,9 % (3). Pokud tomu správně rozumím, reálný růst mezd za konjunktury a za minimální nezaměstnanosti je ve skutečnosti 2,9 % tedy 0,72 % ročně. Vezmeme-li v úvahu, že obvyklý inflační cíl národních bank je okolo 2-3 % (4), pak mohla být míra inflace za zmíněné období i mnohem vyšší a růst reálného HDP, potažmo mezd ještě nižší.

Takto viděno připadá mi inflace jako další nástroj státních příjmů, umně skrytý očím jeho obyvatel. Zejména jsou-li dnes a denně masírováni, jak je užitečná. Navíc si tak stát jako bonus uměle vylepšuje svůj mediální obraz. A nebo tomu jen nerozumím. Proto prosím, nechť mne ekonomové opraví.

1. https://www.irozhlas.cz/ekonomika/ekonomika-zrychlila-rust-na-45-procenta-vyvoj-ovlivnila-domaci-poptavka_1708160921_haf
2. http://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/
3. http://www.kurzy.cz/makroekonomika/mzdy/
4. https://cs.wikipedia.org/wiki/Inflacezpět na článek