27.1.2021 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nechť mne odborníci opraví

Ač nejsem ekonom a mám v tomto oboru k dispozici jen selský rozum, dovolil bych si malé ekonomické zamyšlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Pavlis 22.8.2017 16:42

Říká se

tomu KOMPLOT. Horní patro společnosti na stáří šetřit nemusí, protože jsou už dnes za vodou. Na mnohých je vidět, co všechno jsou ochotni udělat, jen aby nepřišli o moc. Je ovšem smutným faktem, že tu dnešní "elitu" generuje současná společnost. Něco jako elementární slušnost je přčpychem, který si mohou dovolit pouze ti bezejmení. Tak, tak.

A. Hrbek 22.8.2017 16:04

Základní rozdíl mezi techniky a ekonomy

je ten, že technici se neustále snaží snižovat reálnou cenu výrobků (tj. kolik minut lidské práce je zapotřebí na jejich výrobu), a to buď u konstantního výrobku snižováním nákladů nebo zvyšováním jeho užitné hodnoty. Snahou ekonomů je naopak ceny konstantních výrobků neustále zvyšovat, neboť tím se zvyšuje zisk řetězce výrobců, nebo při zvyšování užitné hodnoty výrobku jeho cenu neúměrně nadsadit. A to tak dlouho, pokud to spotřebitelé snesou. A nutí je k tomu i psychologicky reklamou, dokonce i vnucováním výrobků, které vlastně nejsou zapotřebí.

Zatímco dříve výživu národa zajišťovala práce 90% obyvatelstva, dnes by výživu národa může zajišťovat práce cca 5% obyvatelstva. Zatímco na zakoupení automobilu bylo nutno pracovat skoro polovinu života, dnes na to stačí i rok práce.

A to nemluvím o tom, kolik ekonomických parazitů se na ceně výrobku podílí, počínaje státem.

Zatímco pokrok vytvořený techniky a v jeho důsledku zvýšení životní úrovně za posledních 100 let jsou jasně patrné, za posledních 100 let ekonomové toho pozitivního pro zvýšení životní úrovně příliš nevytvořili. Naopak v současné době jsme svědky naprostého krachu ekonomie, a to všech jejích "škol".

L. Novák 22.8.2017 17:05

Re: Základní rozdíl mezi techniky a ekonomy

Vy jste jako ekonom zkrachoval? :-)

A. Hrbek 22.8.2017 18:12

Re: Základní rozdíl mezi techniky a ekonomy

Na rozdíl od Vás jsem nikdy ekonomem nebyl. Zato jsem byl, opět od Vás, dlouhá léta podnikovým hospodářem v mezinárodních společnostech s miliardovými obraty.

A. Hrbek 22.8.2017 19:12

Re: Základní rozdíl mezi techniky a ekonomy

A s osobní hmotnou odpovědností.

M. Pivoda 22.8.2017 21:21

Industry 4.0 a české montovny

Článek jsem jen přeletěl, diskusní příspěvky nečetl. Všiml jsem si pouze jejich velkého počtu. Hm. Tolik je zde tedy odborníků ekonomů, dle jejich vlastního úsudku?

Zaujal mne nadpis diskuzního příspěvku A. Hrbka. Byl jsem v mládí poměrně úspěšným technikem (mám i diplomy nejlepšího mladého zlepšovatele), ale pak jsem souhrou okolnosti zabloudil mezi ekonomy. A dosud jsem způsobu jejich myšlení nepřišel zcela na chuť.

Jestliže v Česku rostou především montovny a sklady a nikoliv špičkové technické výrobky či projekty (které pozitivně a nevratně mění naši budoucnost k lepšímu), pak je mi pozitivní ukazatel HDP celkem ukradený. Inflace určitě stimuluje lidi k utrácení za cokoliv, nikoliv ale k tvorbě naší lepší budoucnosti.

Uzavřu svůj omezený diskusní příspěvek mým kritickým, sarkastickým povzdechem: Všiml jsem si, že když ekonom něčemu nerozumí, začne vzývat Neviditelnou ruku, aby to za něj nějak sama vyřešila. Přátelé: No to je ale středověk, nikoliv novověk, natož pak Industry 4.0.

J. Chaloupka 22.8.2017 15:06

Inflace je výhodná pro všechny zadlužené

a jinak udělá v hospodářství pěknou paseku. Mohli jsme to sledovat v 80. letech v bývalé Jugoslávii. V samoobsluhách zaměstnávali lidi jen na přepisování cen, než jste došel od regálu k pokladně, tak věc stála více. Skončilo to válkou. A jak myslíte, že skončí ta celoevropská inflace?

K. Pavlik 22.8.2017 17:24

Re: Inflace je výhodná pro všechny zadlužené

No v te Jugoslavii to neskoncilo valkou ale umrtim Tita a to je trosku rozdil.

Inflace neudela vubec zadnou paseku - lide si na to zvyknou.

Napriklad v Argentine se kazda drazsi vec kupuje a prodava v americkych dolarech.Kamarad tam prodava dum - cena je v US dolarech, pronajima pole - cena je vazana na cenu sojovych bobu na burze. V inflacnim state se penize nepouzivaji na dlouhodobe setreni.Kdyz se dari v Mexiku tak si chudi lide koupi pytel kukuricne mouky, bohatsi pristavi neco k vlastnimu domu - proto je tam videt hodne rozestavenych baraku.

J. Řezníček 22.8.2017 12:56

Vždy se bavím,

když dobře naobědvaní ouřadové z ČNB nám tvrdí, že "inflace je dobrá a nutná". Ano, ale pro koho ? Pro dlužníky, největší dlužník je stát, který je platí. A ty kecy o měnové stabilitě ? Také k smíchu. Pokud jde o ČSÚ a jeho údaje o inflaci, tak asi přímo nelže, ale upraví( zohýbá - nakloní) se metodika, aby to lidi nelekalo a vláda byla spokojena. Ale ti lidé to vidí v obchodech ! Inflace je jako falšování hodnoty peněz, byla už v dávnověku a stále přetrvává. Dnes se to zahaluje barevnými grafy, tabulkami a pseudoodbornými termíny.

J. Kulheim 22.8.2017 14:09

Re: Vždy se bavím,

Inflace je dobrá pro dlužníky a pro banky. Nejvíc poškozuje lidi, kteří si spoří na horší časy. Nejpostiženější jsou důchodci, kteří si už nemohou přividělat a jsou závislí na důchodu a na úsporách z minulosti. V současností náhradový poměr důchodů je cca 40%. Vroce 1990 byl téměř 50%. Důchodci jsou na tom hůř než za komunistů.

Říkají, že na stáří si musí spořit od 30 let. Při 2% inflaci mu z uspořené částky seberou cca 70% hodnoty peněz.

Důchodci, kteří žijí jenom z důchodu, jsou chudáci. Mají sotva na přežití.

Tak se stará sociální stát v podání socialistů o důchodce. Pro socialisty je normání žití ze dne na den. Nestarat se co bude zítra, prožrat všechno dnes. Však si na živobytí půjčíme. Nech si půjčí, ale nech si to i zaplatí. Řeší problémy do kterých by se lidé nedostali, kdyby je neobrali o peníze. Je normální, aby 50% lidí pobíralo nějaké sociální dávky?

L. Novák 22.8.2017 15:05

Re: Vždy se bavím,

Bingo! Potíž je, že voliči je budou volit dál. Jenomže "nutnost" inflace obhajují i tzv. "pravicové" partaje tím, že když je inflační i euro a dolar, tak by docházelo ke zpevňování české koruny a tím i kurzu vůči těmto měnám, což by mohlo vést ke zdražování českého vývozu. No, tak se zavede inflace a nízký kurz i u nás, přesně jak to provedla ČNB, zdraží se občanům jídlo a spotřební zboží a politici si můžou plácat s guvernérem ČNB po zádech, jak lze z ničeho jenom kliknutím v počítači ČNB vyrobit peníze pro stát s prakticky nulovými náklady. Občan je ekonomicky negramotný, nepochopí, co se děje, socani to svedou na živnostníky a podnikatelskou sféru. A je to!

:-/

J. Kulheim 22.8.2017 15:59

Re: Vždy se bavím,

Natisknou peníze, banky mají dost likvidity a nedávají střadatelům žádné úroky. Pokud by si stát půjčil peníze od střadatelů, nemusel by platit bankám úroky. Stačilo by dávat úroky ve výši inflace. Ostrouhá ten, kdo si střádá na stáří

K. Pavlik 22.8.2017 17:26

Re: Vždy se bavím,

Ziji uplne jinak a jinde nez moje mama. Ale stale mne strasi jeji slova: Kajo pamatuj si ze duchodove pripojisteni je jenom lepsi vyraz pro neuveritelnou zlodejnu.

L. Novák 22.8.2017 17:43

Re: Vždy se bavím,

Myslím, že na tomhle vědomí zkrachovalo připojištění v Česku. Malý zájem. A ti, co uvěřili a připojistili se, byli odstaveni politickým rozhodnutím.

J. Tachovský 22.8.2017 11:33

Ja bych to jen poopravil

Inflace je dobra nejen pro stat, ale pro vsechny dluzniky. Jen si predstavte, ze jste letos refinancoval hypoteku za 2% urok a pristi rok vyskoci inflace na 10%. To s sebou ponese i rust platu, sice se zpozdenim a ne o celych 10%, ale ponese. Takze se dostanete do situace, kdy mate dluh na 2%, plat vam stoupne treba o 5%, takze Vam zbyde vic penez, ktere si muzete ulozit na terminak, ktery bude mit take vetsi urok nez zminovana 2%.

P. Zinga 22.8.2017 10:59

Podle §2

Zákona o ČNB je jejím hlavním cílem péče o cenovou stabilitu. Jak je s tím v souladu její snaha (a v tom není mezinárodně sama) o vyvolání inflace? Ne o udržení, to jest minimalizaci, ale o dosažení. Řízená inflace při minimálním či dokonce záporném úroku je vyvlastňováním občanů - znárodnění ve prospěch elit, komunisti by napsali "buržujů". A měli by pravdu.

J. Chaloupka 22.8.2017 15:10

V ČNB si hrají s ohněm. Ten se snadno "utrhne ze řetězu".

Stejně jako inflace a udělá pěknou paseku. Pěkná inflace byla ve 30. letech v Německu a v 80. letech v bývalé Jugoslávii. Obě skončily válkou. Itálie se zachránila jen tím, že dodnes refinancuji jejich banky němečtí daňoví poplatníci.

M. Šejna 22.8.2017 10:36

růst nominální a reálné mzdy

pokud by to autora zajímalo, tak níže uvádím nominální a reálný růst hrubé mzdy. Přitom pojem "růst reálné mzdy" je růst po odečtení inflace:

První kvartál 2013: průměrná mzda 24.060,- Kč. První kvartál 2017: průměrná mzda 27.900,- Kč. Nominální růst mezd za 4 roky byl tedy 16% (tj. v průměru 3,77% ročně).

Reálná mzda (tedy po odečtení inflace) za uvedenou dobu vzrostla o 12,5% (tj. v průměru 2,99% ročně).

J. Kulheim 22.8.2017 14:13

Re: růst nominální a reálné mzdy

Nákupní koš důchodců je jiný než u lidí, kteří pracují. Můžou si nakoupit pouze nebytné potraviny a tak je inflace většinou vyšší. Musí chodit do stejných obchodů jako např. Špidla, který má důchod přes 100 000Kč.

M. Šejna 22.8.2017 14:57

pane Kulheme

průměrný starobní důchod v roce 2013 byl 10.962,- Kč. Letos je to 11.745,- Kč. Zvýšení důchodů za poslední 4 roky tedy činí 7,14%. To je sotva poloviční růst oproti mzdám.

Problém je, že důchody se platí ze státního rozpočtu a že tedy se nedají zvyšovat neomezeně. Navíc platí zákon, podle kterého se počítá zvyšování důchodů, kdy se vychází z růstu inflace a růstu mezd.

L. Novák 22.8.2017 15:07

Re: pane Kulheme

Potraviny a další spotřební zboží rostou rychleji. A slyšel jste o pojmu "vnímaná inflace", která je výrazně vyšší, než ta oficiálně udávaná ČSÚ?

J. Kulheim 22.8.2017 16:07

Re: pane Kulheme

Musíme myslet na lidi, kteří mají nejnižší příjmy. I ti musí jíst, topit, svítit, platit poplatky, tak jak ti, kteří mají příjmy vysoké. Je potřebné srovnávat ceny u potravin, vody a výrobků nezbytných pro současný život.

I důchodce platí solárníkům, daně z nemovitých věci, místní poplatky. atd.

Když jim odejde lednička tak se musí zadlužit, když chtějí koupi novou. Potom je tolik důchodců zadlužených. Není to tím, že by si vypůjčili na dovolenou, jak to říkají v televizi.

M. Šejna 22.8.2017 16:39

Re: pane Kulheme

Důchody jsou mandatorní výdaje. Jste tedy pro zvýšení mandatorních výdajů?

L. Novák 22.8.2017 17:46

Re: pane Kulheme

Klasická Šejnova a socialistická demagogie. Díky za ukázku!

J. Jurax 23.8.2017 0:58

Re: pane Kulheme

Hm ... jenže důchody JSOU mandatorní výdaje. A důchodový účet je každoročně v desetimiliardových schodcích. A chcete-li důchody v průběžném systému zvýšit, musíte holt povýšit ty mandatorní výdaje.

"Schodek důchodového účtu se loni proti předchozím letům snížil. Činil 16,3 miliardy korun. Proti roku 2015 byl tak zhruba poloviční, proti roku 2012 a 2013 pak třetinový. Výdaje na penze dlouhodobě převyšují příjmy z důchodových odvodů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)." Viz https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/schodek-duchodoveho-uctu-se-snizil-na-16-miliard-pomaha-rost/r~f32d610e08c411e794440025900fea04/

J. Kulheim 22.8.2017 18:14

Re: pane Kulheme

Jsem pr reformu důchodového systému. Na jednoho důchodce pracuje 1,7 pracujícího. Je otázka jestli má cenu, aby se o zabezpečení na stáří staral stát. Ten by měl pomáhat těm, kteří to nemůžou.

Přirozená mezigenerační solidarita je pevně zakotvena v tří-generační rodině.Tradiční rodinu ohrožují především neustále rostoucí daně, neustále se zmenšující mzdy, neustále více zadlužující se státy, které jsou čím dál méně schopné se postarat o své občany. a především růst nákladů na financování sociálního státu, který vytváří tlak na jeho veřejné rozpočty.

Skokový růst mandatorních výdajů v souvislosti s novými sociálními dávkami (např. porodné a rodičovský příspěvek), které byly schváleny před parlamentními volbami v roce 2006, katapultoval podíly mandatorních výdajů na hranici tří pětin výdajů rozpočtu. Mandatorní výdaje byly nastaveny za Klausových vlád a každým rokem klesaly.

Prodlužování délky života u nás spočívá ve zvyšování počtu let prožitých v nemoci. Dálka života ve zdraví se od roku 1962 nezvýšila.S věkem stále narůstá podíl osob, které nejsou soběstačné. V populaci osob starších 80 let bylo zjištěno téměř 30 % osob závislých na péči okolí. O kvalitě prožitého života nejvíce vypovídá ukazatel délky života prožitého ve zdraví, který byl v ČR roce 2010 stejný jako v roce 1962, tedy 62 let

Současné odvody jsou tak u nás značně vysoké. Pracující, kteří odcházejí do důchodu, odevzdají do systému podle ČSOB 3–4× více peněz, než poté budou čerpat. Stát dotuje důchodový účet 30 až 50 miliardami korun ročně. V roce 2015 příjmy z pojistného v ČR dosahovaly téměř 332,66 miliardy korun, výdaje činily 382,77 miliardy korun. -Náhradový poměr mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem klesl od r. 1991 z 58 %, na pouhých 44 % v r. 2011 a rychle se přibližuje k hranici 40 %. Průběžný důchodový systém není schopen zajistit slušné zabezpečení na stáří. Vláda P. Nečase začala reformu, ale tato vláda zrušila třetí pilíř. Na to má právo, ale nenabídla nic nového.

J. Horský 22.8.2017 19:45

Řešení není složité, ...

bohužel politicky neprůchodné:

Stanovit starobní důchod jako sumu celoživotních ZDANĚNÝCH příjmů krát počet vychovaných dětí krát koeficient (samoživitelé ještě krát 2). Kde vychovávají oba rodiče, byly by zdaněné příjmy počítané jako při (dřívějším) společném zdanění manželů.

Zjednodušeně: Bezdětní by nedostali nic (nevyprodukovali nové přispěvatele do systému), plodní flákači také nic.

Takový systém je navěky stabilní a spravedlivý. Chcete vyhynout? Proč ne, ale za svoje.

M. Prokop 22.8.2017 10:11

Jistěže je inflace dodatečným zdaněním.

.

L. Písařík 22.8.2017 10:04

Vidím to taky tak

A vypadá to, že nemá cenu spořit peníze, ohryzává je inflace, lépe je investovat - půda, nemovitosti, možná zlato, drahé kameny ne, ty se dají dnes docela úspěšně falšovat, možná obrazy. Otázka zní: dají se prodat, když budu potřebovat a za kolik.

Skoro bych řekl, že pro stát je prospěšnější ten, kdo všechny peníze prožere - vtip.

Co ale kdyby moudrý státník vydal takové dluhopisy, na které by dosáhli jenom prostí občané, ne banky a trochu dobře je zúročil, aspoň 2% nad inflací. Myslím, že by měl peněz i na projekty, na které dnes nemá. A nemusel by sem nahánět číňany, ti zatím skupují zaběhlé a jedoucí podniky, žádnou velkou investici jsem dosud neviděl>.

M. Šejna 22.8.2017 10:41

pane Pisaříku

platí pravidlo, že pokud si půjčíte peníze v bance, pak je úrok vždy vyšší, než inflace. A naproti tomu, pokud si střádáte peníze v bance, tak úrok je vždy nižší, než inflace.

Takto to vždy bylo a nejspíš se to nezmění. Ale jinak máte pravdu, že investovat do nemovitostí je obvykle vždy ziskovější, než mít peníze v bance.