Neviditelný pes

EKONOMIKA: Na hraně debility

29.8.2012

Premiérův útok na debily, jimž mínil nestranické ekonomy, kteří ne a ne pochopit, že dospějeme k blahobytu vyšším zdaněním, je typickou ukázkou politiky, která má skrytý cíl: udržet zbytnělou státní mašinerii na víceméně stejné úrovni. A proto, pryč s deficitem! A danit! Ekonomové se ale mýlí. Vládě přece nejde o blahobyt společnosti, ale o dobro státu, který se jako pijavice přisál na společnost. Petr Nečas to nepřímo přiznává, když vysvětluje nechápavcům, jaké úžasné (a okamžité) peníze má zvýšená daň přinést v porovnání se zanedbatelnými rozpočty ministerstva zahraničí nebo kultury (kde chcete škrtat?). A pokud finance nepřináší, jde o kalouskovský důkaz jiných faktorů a se zdražováním a snižováním poptávky to nemůže souviset. Ekonomická demagogie čísel je pověstná, ano, jsou tu i jiné faktory, lidé uspořili za půl roku o miliardu víc, ale kam se proboha ztratily ty další neutracené a neuspořené zdaněné i nezdaněné miliardy?

Zdá se, že i český premiér chytil "řeckou nemoc". Razantně zjednodušit a zlikvidovat přebujelou správu nebo alespoň podstatně snížit platy úředníkům prostě nelze. Strukturální reformy jsou bolestivé, trvají dlouho a přinášejí většinou zisky až za hranicí politického života většiny vlád. Z thatcherovských reforem žila Blairova vláda celé desetiletí. Český stát neumí podpořit podnikání, přitáhnout investory, garantovat úvěry, zajistit technické vzdělání, podpořit export – nespolufinancovat s Unií nesmyslné nejen zelené a energeticky chamtivé projekty. A jestliže by mu slušelo v recesi trochu investovat, tak by si ovšem musel umět pohlídat tzv. multiplikátor čili návratnost investic, kterou rekonstrukce ministerského paláce asi nebude. Efektivní stát nebydlí v luxusním. A tak by se dalo pokračovat.

Když tohle všechno nejde, co takhle začít obchodovat s daněmi? Jednoduše snížit daň z hotelů, penzionů a restaurací, na cigarety, alkohol, naftu i benzin, jako jsme to měli v devadesátých letech a dodnes má Švýcarsko a Lucembursko. To by byl frmol a peníze turistů mají ohromnou cenu. Byly vydělány jinde.

Podivné, ale naše bezprizorní vláda raději podpoří státní kasy chytrých sousedů (Rakousko, Polsko, Německo), kteří mají DPH jen v nižší sazbě (5, 7 a 10 procent), a to ještě s výhodou většího obratu. A co na to opozice? Daň na naftu, léky a potraviny by, pokud "to dovolí státní rozpočet", snížila (jak neosobní!), ale celkovou daňovou kvótu hodlá radikálně zvýšit. Zdá se, že obě státostrany mají společnou i korupci myšlení.

LN, 28.8.2012zpět na článek