25.5.2020 | Svátek má Viola


Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 1, poslední: 22.5. 2020 22:58, přehled diskusí

L. Hanyk 22.5.2020 17:14

K větě: "Nejde jen o přehlednost kódu a fakt, že je psán v zastaralém jazyce Fortran."

Fortran je sice prastarý programovací jazyk [F1], nikoliv však zastaralý. Je vedle C/C++ součástí soudobých vývojových prostředí firem Intel [F2] a Nvidia [F3], jeho volně přístupný překladač je trvale vyvíjen pod hlavičkou GNU [F4] a ve hře je i několik dalších výrobců. Jako jeden z mála programovacích jazyků má dlouhodobě existující aktivní normotvorné zázemí [F5]. V oblastech, pro které byl určen, tedy High Performance Computing, je trvale oblíben a užíván [F6]. Ano, jinde, v kruzích s potřebou mít nějakého otloukánka, bývá jako takový běžně, leč chybně citován.

Chtěl jsem se tedy podívat na "Fergusonův Fortran" na vlastní oči, a uviděl jsem toto: "Imperial's model appears to be based on a programming language called Fortran, which was old news 20 years ago" [1]. "Analysts have discovered that the modelling upon which Prof Ferguson based his calculations was decades old code similar to the programming language Fortran, which was old news 20 years ago" [2]. "John Carmack, an American developer who helped refine the code before the paper was published online, said some parts of the code looked like they were machine translated from Fortran', an old coding language" [3], tedy výroky, ve kterých je slovo Fortran užito jako urážka, nikoliv jako jazyk kritizovaného kódu. Poté už vedla má cesta ke zdroji, tedy přes [4] k [5], kde autoři o svém kódu COVID-19 CovidSim uvádějí: "The model is written in C++ and runs on Windows and Linux-based systems."

V citacích, které jsem výše uvedl, vidím tedy neumělou novinářskou transformaci zlomyslných výroků usilujících o čtivost. Vy jste tyto výroky dále posunul, užil je bez spojení "looked like", a označil je za "fakt". Doufám, že zbytek Vašeho textu není podobně nepřesný.

Odkazy v dalším příspěvku.