29.9.2022 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Model profesora Fergusona

Moderní člověk věří vědcům, věří jejich počítačovým modelům, věří informačním technologiím. To je samozřejmě pokrok oproti minulým staletím, kdy lidé věřili pověrám a předsudkům nejrůznějšího druhu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Hanyk 22.5.2020 17:15

Odkazy k předchozímu příspěvku:

[0] EKONOMIKA: Model profesora Fergusona, https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/ekonomika-model-profesora-fergusona.A200520_161111_p_ekonomika_wag [1] Neil Ferguson's Imperial model could be the most devastating software mistake of all time, https://www.telegraph.co.uk/technology/2020/05/16/neil-fergusons-imperial-model-could-devastating-software-mistake/ [2] Coronavirus: UK modelling that forced lockdown ‘messy as angel hair pasta’, https://www.theaustralian.com.au/world/coronavirus-uk-modelling-that-forced-lockdown-messy-as-angel-hair-pasta/ [3] Computer code for Prof Lockdown's model which predicted 500,000 would die from Covid-19 and inspired Britain's 'Stay Home' plan is a 'mess which would get you fired in private industry' say data experts, https://www.dailymail.co.uk/news/article-8327641/Coronavirus-modelling-Professor-Neil-Ferguson-branded-mess-experts.html [4] Imperial College London, COVID-19 scientific resources, https://www.imperial.ac.uk/mrc-global-infectious-disease-analysis/covid-19/covid-19-scientific-resources/ [5] The COVID-19 CovidSim microsimulation model, https://github.com/mrc-ide/covid-sim

[F1] History of programming languages, https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_programming_languages [F2] Intel Fortran Compiler, https://software.intel.com/content/www/us/en/develop/tools/compilers/fortran-compilers.html [F3] PGI Compilers & Tools, https://www.pgroup.com/index.htm [F4] The home of GNU Fortran, https://gcc.gnu.org/fortran/ [F5] The Home of Fortran Standards, https://wg5-fortran.org/ [F6] Národní superpočítačové centrum, https://docs.it4i.cz/software/compilers/

F. Houžňák 22.5.2020 22:58

Fergusonův model je pravděpodobně špatný, ale to, co různí odborníci či "odborníci" prohlašují ve vašich odkazech, je sbírka žvástů. Do jaké míry se vyjádřili rozumně a do podoby žvástů to ztransformovali novináři, těžko říct.

L. Hanyk 22.5.2020 17:14

K větě: "Nejde jen o přehlednost kódu a fakt, že je psán v zastaralém jazyce Fortran."

Fortran je sice prastarý programovací jazyk [F1], nikoliv však zastaralý. Je vedle C/C++ součástí soudobých vývojových prostředí firem Intel [F2] a Nvidia [F3], jeho volně přístupný překladač je trvale vyvíjen pod hlavičkou GNU [F4] a ve hře je i několik dalších výrobců. Jako jeden z mála programovacích jazyků má dlouhodobě existující aktivní normotvorné zázemí [F5]. V oblastech, pro které byl určen, tedy High Performance Computing, je trvale oblíben a užíván [F6]. Ano, jinde, v kruzích s potřebou mít nějakého otloukánka, bývá jako takový běžně, leč chybně citován.

Chtěl jsem se tedy podívat na "Fergusonův Fortran" na vlastní oči, a uviděl jsem toto: "Imperial's model appears to be based on a programming language called Fortran, which was old news 20 years ago" [1]. "Analysts have discovered that the modelling upon which Prof Ferguson based his calculations was decades old code similar to the programming language Fortran, which was old news 20 years ago" [2]. "John Carmack, an American developer who helped refine the code before the paper was published online, said some parts of the code looked like they were machine translated from Fortran', an old coding language" [3], tedy výroky, ve kterých je slovo Fortran užito jako urážka, nikoliv jako jazyk kritizovaného kódu. Poté už vedla má cesta ke zdroji, tedy přes [4] k [5], kde autoři o svém kódu COVID-19 CovidSim uvádějí: "The model is written in C++ and runs on Windows and Linux-based systems."

V citacích, které jsem výše uvedl, vidím tedy neumělou novinářskou transformaci zlomyslných výroků usilujících o čtivost. Vy jste tyto výroky dále posunul, užil je bez spojení "looked like", a označil je za "fakt". Doufám, že zbytek Vašeho textu není podobně nepřesný.

Odkazy v dalším příspěvku.

J. Stehlik 22.5.2020 15:21

Tak vcelku rozumný článek až na koncovku .

Centrální banky netisknou peníze aby bohatí schudly , ale aby rozběhly ekonomiku. On ten kapitalismus má nemilou vlastnost , že se koncentrují peníze k uzké skupině obyvatel .

A jak se říká bohatý muže mít desetkrát větší výdělek , ale nemá destkrát větší spotřebu . Spotřebu jak dobře ví američané , tak dělají chudí . Proto je amerika postavena na konkurenci a dostupném zboží . Tedy i ten chudý tam má zboží ve své cenové kategorii a tak se točí peníze .

U nás třeba zvedla rukavici ze země Dačie. Nabídla dostupné auto a zájem je nejen na východě , ale i na západě evropy.

A co se týče uspor . Tak pán si to trochu plete. Němci mají celkově nízké majetky . Většinou bydlí v nájmu a logicky si dávají trvale peníze bokem. V zemích kde je spíše vlastnické bydlení , tak lidé investují do svého majetku . To celkově vytváří jinou spotřební kulturu.

B. Rameš 22.5.2020 10:43

No, zaplať Pán Bůh i Matko Přírodo, že modely nefungují. V okamžiku, kdy se objeví skutečně funkční model lidského chování na základě parametrizace vstupů, budeme víte kde...

J. Roškota 22.5.2020 9:10

Moc hezký článek od Fareed Zakaria k tématu vyšel tento týden v Respektu. Píše, že konečná řešení nemohou dělat vědci, třeba i vybavení modelovacím SW. Je to na politicích. A tedy pokud oni odmítnou svou odpovědnost, nejsou osobami na svém místě.

M. Kanda 22.5.2020 7:57

Počítačové modely bývají laickou veřejností často přeceňovány. Avšak tyto modely nemají vůbec žádnou inteligenci, pouze provádějí předem naprogramovaný postup. Jejich síla je v tom, že dokáží provést mnohonásobně více úkonů (operací) než by zvládl tým odborníků.

Nemohou však být "chytřejší" než jejich programátoři. Nedokonalý program prostě nemůže dávat dokonalé výsledky. A dokonalý program dosud nikdo nesestavil.

L. Novák 22.5.2020 8:47

:-) ... a počítač je jenom hloupý stroj, který umí sčítat jedničky a nuly. Obrovskou rychlostí ...

J. Calta 22.5.2020 10:04

Ano, sám jsem programoval několik modelů (samozřejmě neskonale jednodušších), a vím, že malou změnou několika "nevýznamných" parametrů modelu mohu dosáhnout v podstatě jahéhokoliv výsledku, který si budu přát a nikdo to nepozná. Velmi dobře je to vidět na tzv. klimatických modelech.

J. Nevrkla 22.5.2020 7:49

K finančním analytikum nějak nemám úctu.

Před pár měsíci se psalo, že Muskova Tesla je na pokraji bankrotu, čísla o hospodářských výsledcích to docela věrohodně dokladala. Před pár tydny čtu, jaká ji čeká pěkná budoucnost, že akciová hodnota je vyšší než VW. Dělají si srandu, jsou magoři, nebo jde VW ke dnu?

P. Staronový 22.5.2020 11:50

Oboje je pravda.

Tesla zatím od svého vzniku neustále prodělává, prodává jen se státními podporami elektromobilitě a přesto akcionáři stále kupují její akcie, jejich cena je tedy vysoká.

Zářná budoucnost IMHO Teslu nečeká, protože do výroby elektrovozidel se z nutnosti pouští i velké automobilky, s většími zkušenostmi i technickým zázemím. Je otázka, jak dlouho s nimi Tesla udrží krok a za jakou cenu.

J. Moravec 22.5.2020 7:29

Bohužel většina takovýchto simulačních modelů je poplatná představám svých tvůrců a realita dneška sebelépe vyjádřená, již zítra neplatí.

D. Stirsky 22.5.2020 7:26

Problém je v tom, že je nás 7,5 miliard. A každý jsme neopakovatelný jedinec. Tatže matematka v lidském chování a jeho popisu často nefunguje. Zkrátka a dobře: lidé se nechovají podle vzorečků.

P. Victorin 22.5.2020 7:46

Pane Stirsky - zcela určitě se podle "vzorečků" nechovají jednotlivci. Pokud ale jde o "lidské masy", praktická historická skutečnost ukazuje, že jejich jednání, se značnou pravděpodobností předvídat lze /viz Lenin, Stalin, Hitler a pod./

P. Victorin 22.5.2020 7:12

Autor, který, pokud se nemýlím, je sám ekonomem, si poněkud tzv. kálí do vlastních řad. Jako příslušník generace, zvané "Mládež nová - Gottwaldova", ale pamatuji výstižný výrok o národohospodářské situaci Husákovy ČSSR, který zněl - "Nejhloupější kategorie občanů nejsou policajti, nýbrž socialističtí ekonomové".

Národohospodářskou tragédií našeho polistopadového státu pak pochopitelně bylo, když marx-leninsky vzdělaný ctižádostivý ekonom, sám sebe prohlásil za nejpřednějšího konzervativního ekonoma, za tzv. tchacheristu, protože patrně ani nezaznamenal, že tehdy v Británii vládnoucí Železná lady, vystudovala chemii a právo, nikoliv ekonomii, a který svou skutečnou tržní ekonomickou odbornost prokázal tím, že byl tak naivní a chabě uvažující, že při transformaci majetku zaniklého socialistického státu si jej doslova "vykouřil" tehdy třicetiletý mezinárodní finanční podvodník, kterého náš nejmenovaný hrdina spoluobčanům představil, jako "motor privatizace"...

R. Gramblička 22.5.2020 11:32

kritizovat kolegy z branže není nic špatného, naopak, pokud je kritika opodstatněná, je potřebná jako sůl.

Potíž s posametovým vývojem byl v tom, že celý národ byl vychován v komunizmu (až na nejstarší generaci) a postrádal tudíž zkušenosti s volnotržním uspořádáním. Díky Havlovu krédu - nejsme jako oni - nebyly zparchantělé komunistické kádre odstavené od moci a dostali se do všech partají a do všech ouřadů. Podle toho to pak vypadalo. Ale nemáme si co vyčítat. Nezapomínejme, že se stejnými problémy se pasovali od Bulharska až po Estonsko, někde lépe, někde hůře.

K. Salajka 22.5.2020 7:05

Mě vyšlo, že je nakažených v UK 5 x víc než u nás. Víc mě ale překvapilo že mrtvých vykazují 17x víc než my. Nedovedu si to vysvětlit.

Myslím, že některé státy roušky odmítly jednoduše proto, že je nebyly schopny vůči svým etnikům vynucovat a samozřejmě je nebyly schopné zajistit.

L. Novák 22.5.2020 5:40

Samozřejmě, že je nutno vyměnit národ! :-D Co si to dovoluje, nechovat se podle počítačových modelů, a ignorovat sociální inženýrství centrálních bankéřů...

Mimochodem, programovací jazyky ALGOL, ForTran a COBOL už byly na odpis snad někdy v 80. letech 20. století. :-P

R. Gramblička 22.5.2020 6:23

Už na tom léta intenzivně pracují. V celé západní Evropě

J. Pavel 22.5.2020 10:23

Taky mě to zaráží, že ten model má ve Fortranu. Ten se používal na sálových počítačích v 70 letech. A pokud to dává různé výsledky, podle použitého harware, tak to znamená jen tolik, že už asi nežije nikdo, kdo by tomu kódu kloudně rozuměl a uměl ho portovat.

K ekonomickým modelům jen mohu dodat juen tolik. Manželka se rozhodla si po čtyřicítce doplnit vzdělání o další VŠ titul a studuje dálkově ekonomiku na UTB. A na makroekonomii se dál vesele vyučuje jako nosná teorie pana Keynese. Takže se není čemu divit, že politici podporovaní svými ekomonickými poradci neznají nic jiného než tisk peněz a podporu ekonomiky utrácením v časech dobrých i zlých.

F. Houžňák 22.5.2020 11:19

Fortran žije a vede se mu dobře. Ostatně programovací jazyk je zcela lhostejný, podstatná je náplň programu. Různé výsledky může dávat tak leda používáním různých generátorů náhodných čísel nebo různou délkou slova, to je ovšem neschopnost programátora, že si to neošetřil. Za to žádný hardware nemůže.

P. Brich 22.5.2020 14:22

Předběhl jste mě. Je to jako by jazyk český mohl za to, že meteorologické předpovědi v ČT nevycházejí.

F. Houžňák 22.5.2020 11:16

A jak jsem teď nedavínko čtl, americké nebo jaké banky zoufale hledají programátory, co umějí COBOL, protože všechny jejich programy jsou v tom napsány a odladěny a chyby vychytány. V Algolu nikdy nikdo nic pořádného neprogramoval, to byla chcíplotina už hned po vytvoření, ale COBOL a Fortran žijí a vede se jim dobře.