11.4.2021 | Svátek má Izabela


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Mléčný armagedon

S mlékem by to u nás mohlo brzy dopadnout podobně jako s prasaty, které úspěšně válcuje evropská konkurence. Bojí se toho zdejší zemědělci a část mlékařů. Jejich obavy přiživují i prognózy zvenčí, které věští, jak na jednotlivé země Evropské unie dolehne zrušení mléčných kvót na jaře 2015.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 24.9.2012 8:16

Hm,

"Tuzemský potravinářský průmysl má jednu z nejnižších produktivit práce v celé evropské sedmadvacítce." Kde čeští soudruzi během 23 let po revoluci udělali chybu?

P. Lenc 24.9.2012 9:45

Re: Hm,

Před pár lety jsem diskutoval s jedním šéfem velkého kolchozu, pardon Akciovky, který plakal jak je špatný odbyt mléka a vepřového a jak se stát "nestará" atd.Tehdy jsem zeptal, proč zemědělci nezakládají, tak jako jinde v Evropě zpracovatelská, případně prodejní družstva.Díval se na mne jako na blbce a nakonec se mne zeptal proč by to dělali, od toho je přece stát.Socialismus je v hlavách těchto "předsedů" opravdu pevně zakotven.

H. Grúbr 24.9.2012 5:33

Ať se propadnu

jestli se v tom poplašném článku píše něco o narovnání výše zemědělských subvencí v jednotlivých státech, nebo o jejich úplném odstranění - jaksi v rámci spravedlnosti. Jestli se nemýlím, kvóty obecně patří k ochranářským opatřením, mimo jiné i proti subvencovaným potravinám, řekne-li EU A(zrušíme kvóty), musí říci také B - zrušíme zemědělské subvence, alternativou by bylo dotovat všechny zemědělce v EU naprosto stejně. Pokud by subvence byly zrušeny, ceny produktů by se staly tržními a nikdo by nemohl tvrdit, že si z nás velké původní státy EU, udělaly opět toaletní papír.