Čtvrtek 19. června 2025, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr Havelka

23. 10. 2006 18:43
Bych brzdil

S rušením minimální mzdy bych brzdil. Páč volný trh nevyřeší vše. To by taky našinec mohl dělat za pár kaček, jak hákujou za pár centů na hodinu v Asii.

0 0
možnosti

jezevec

23. 10. 2006 23:09
Re: Bych brzdil

kdy už konečně pochopíte, že zaměstnanec, který si na minimální mzdu nevydělá - jí nedostane,. ale zaměstnavatel ho vyrazí a nedá mu nic. ani tu práci, a už vůbec ne peníze.

0 0
možnosti

Yarda

23. 10. 2006 17:59
Podobné úvahy mi připomínají výrok co se připisuje Marii Antoinettě

Když se k ní donesly nářky poddaných že mají hlad protože nemají chleba ani brambory, podivila se, proč se tedy nenajedí máslových koláčků a vanilkových rohlíčků.

Chápu že páni podnikatelé se nemusejí zajímat, jak bude žít uklízečka co je pro ní plat  500Kč zbytečně velký, bydlí v domě s tržním nájemným a stará se o nějaké ty nezletilé děti.

Jak skončila Marie Antoinetta:-(

0 0
možnosti

tris

23. 10. 2006 18:05
Re: Podobné úvahy mi připomínají výrok co se připisuje Marii Antoinettě

Doporučuji nejdřív nastudovat nějakou učebnici ekonomie a zjistit, proč by uklízečka při odstranění min. mzdy nedostávala plat 500Kč....

0 0
možnosti

tris

23. 10. 2006 17:51
Zdeňkovi - ad nároky

Uteklo to na druhou stranu, tak ještě jdnou: problém je v tom, že uklízečka nemá nárok na nějkou mzdu. Uklízečka totiž nemá nárok na to zaměstnání. Když je zaměstnavatel ochoten dát 5000 a uklízečka za to pracovat, tak fajn. Když zavedete minimální mzdu, tak ji zaměstnavatel vyhodí, protože nechce dát 5000 za uklizení podlahy. Vysvětlíte mi, jak minimální mzda podpořila uklízečku v jejím "nároku"? Existuje jediný nárok: dostat to, na čem se dohodnete. To někteří zaměstnavatelé nerespektují, měli by za to být potrestáni. Ale to zatraceně nemá s min. mzdou nic společného.

0 0
možnosti

Standa

23. 10. 2006 16:59
EKONOMIKA: Minimální mzda atd.

Doporučuji založit a udělit cenu za "Nejtragikomičtější výrok roku"

...zaměstnavatelé je buď nahradí prací získanou na černém trhu, kde se obchoduje za její skutečnou hodnotu...

0 0
možnosti

tris

23. 10. 2006 17:15
Re: EKONOMIKA: Minimální mzda atd.

Ono obecně tvrzení, že něco se obchoduje ze "skutečnou hodnotu" není zrovna korektní, ale když to změníte, že se obchoduje za cenu, která je rozhodně bližší rovnovážné tržní ceně, než na "oficiálním" trhu, pak je ten výrok v pořádku...

0 0
možnosti

zdeněk

23. 10. 2006 12:48
Pracovat za minimální mzdu není žádná sranda

B) Minimální mzda od 1. července 2006 činí48,10 Kč za každou hodinu odpracovanou zaměstnancem v rámci stanovené pracovní doby, 7 955 Kč za měsíc pro zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou. Tato částka rozhodně neumožňuje plně uživit rodinu, navíc když je ještě člověk v nájmu...

Jde ale o jinou věc. Je spousta pracovišť kde se opravdu platí pouze tato minimální mzda. Nebo jsou zase firmy kde platí zaměstnance minimální mzdou a zbytek mu dají takříkajíc na ruku, tedy je ošizován důchodový či zdravotní systém. Takže minimální mzda je potřebná alespoň z tohoto hlediska. A co se týče zaměstnávání zahraničních dělníků načerno tak tím se jen zvětšuje počet nezaměstnaných u nás. Protože jeho případný konkurent z čech chce aby měl někdy důchod, aby když spadne ze stavby aby měl nějaké pojištění. A toho se ukrajinec vzdává, navíc zde nemá často ani legální pobyt.    

0 0
možnosti

R

23. 10. 2006 15:44
Re: Pracovat za minimální mzdu není žádná sranda

No já nevím, ale někomu nemusí třeba stačit měsíčně 12 tisíc na vyžití a někomu třeba bude stačit 5 tisíc. Nebo 3 tisíce, pokud je to absolvent bydlící u rodičů.  No a když bude dva roky hákovat za ty tři tisíce, tak získá praxi a potom už bude moci vzít zaměstnaní třeba za normální plat. A až bude další dva roky mít normální plat, který se mu  bude postupně zvyšovat, tak si třeba může dovolit najmout si sám pro sebe nějaký byt. A za 10 let si ho koupit. Pokud se uplatní instituce minimální mzdy, nikdo absolventa nezaměstná a on si užije života na podpoře a už se z něho třeba nedostane.

0 0
možnosti

Modrý pták

23. 10. 2006 12:44
ok,

samozřejmě, že vzniká v důsledku byrokratických zásahů. Jestliže zákon nařizuje zvyšování nákladů nad úroveň, kdy se vyplatí zákon dodržovat, tak se dodržovat nebude. Zákon před rokem 1989 přece zakazoval, aby se kupovaly bony, valuty a přesto se kupovaly. Dnes zákon zakazuje uzavření smlouvy pod určitou hranicí. Tak někteří hledají zákonné cesty, někteří nezákonné cesty. Je morální, etické a nevímcoještě, aby někdo třetí omezoval vlastnická práva dvou subjektů, ačkoli se ho to netýká?

0 0
možnosti

Stredocech

23. 10. 2006 13:17
Pozor, sociálního státu se to týká, protože MUSÍ lidem

zajistit životní minimum. A životní minimum musí zajistit proto, aby udržel loajalitu občanů (hodně zjednodušeně).

0 0
možnosti

bruno

23. 10. 2006 12:40
regulace nejsou přínosem ekonomiky

Cena práce je cenou jako u jiného zboží. Směňuje se na trhu podle zákonů nabídky a poptávky. To jsou základní pravidla trhu zjistitelná v každé učebnici. Jestliže je o něco zájem a je toho málo, tak cena vzrůstá, někdo je ochotný koupit za víc, jiný ne, tak si prostě danou komoditu nekoupí. pokud bude nadbytek instalatérů, nebudou mít uplatnění, všichni se neuživí a budou hledat buď jiné uplatnění nebo  soutěžit v rámci konkurence o zákazníka, tj. nabízet lepší služby a nižší ceny. V důsledku mají z volného neregulovaného trhu a volné soutěže užitek všichni. Ve vyspělých zemích to kupodivu funguje, jenom zarytí ideologové to nechtějí vidět.

Regulace, tj. zásah do rovnováhy trhu, je vždy negativním jevem, křiví vztahy na trhu, které se v důsledku regulace projevují nepřiměřenými odchylkami ( viz rozdíl mezi tržním a regulovaným nájemným ). Z hlediska státní moci jde o to zvýhodnit určitou skupinu svých možných voličů na úkor nevoličů nebo o různé lobbystické prvky, uváděná "ochrana" slabšího na trhu je pouhou demagogockou zástěrkou. Jde též o korýtka různých odborových centrál ( tito lidé žijí z peněz těch nejchudších a nechají se jimi balamutit ).

A také tam, kde je možnost státu zasahovat do rozhodování občana o jeho vlastním životě, se vytváří korupční prostředí.  Regulací je potřeba co nejméně.

0 0
možnosti

ok

23. 10. 2006 13:32
Re: regulace nejsou přínosem ekonomiky

Plne s vami souhlasim, jenze kdyz do tohoto rovnovazneho systemu vpustite levne cizince ochotne pracovat pod urovni minimalni mzdy (protoze jsou MIMO SPOLECNOST a jeji standardy!! ), cely ten system rozhodite, a generujete chude i mezi mistni populaci.

0 0
možnosti

qwert

23. 10. 2006 10:52
minimální mzda není nástrojem sociální politiky

minimální mzda není nástrojem sociální politiky, ale je nástrojem naplnění státní kasy.

0 0
možnosti

Vilém

23. 10. 2006 10:43
Školen na VUMLU?

Autor zde předkládá teze o důsledcích regulace přesně tím velemoudrým způsobem, který si jistě zapamatuje každý, kdo někdy četl v komunistických brožurkách o "marné snaze buržoazie zastavit nástup pokrokových sil", "zoufalých pokusech reakce vrátit dějiny zpátky" apod.

Autorova dogmatika by zněla dobře tak v předvědeckém období ekonomie, kdy stačilo scholasticky dedukovat z předem daných předpokladů. Skutečnosti však závěry takových vývodů neodpovídají. Účelem minimální mzdy není povzbuzovat zaměstnanost, nýbrž zajistit, že zaměstnanci nebudou sociálními případy. K tomu pravidelně dochází tam, kde neexistuje.

0 0
možnosti

QEntity

23. 10. 2006 11:01
Re: Školen na VUMLU?

Pokud někdo nedokáže vyprodukovat hodnoty odpovídající jeho platu, tak prostě bude dříve nebo později propuštěn... Rv

A stane se tak sociálním případem tak jako tak.....!!!!!!

Jestli se Vám na tom něco nelibí, běžte se stěžovat do lampárny..:-/

0 0
možnosti

meandr

23. 10. 2006 10:41
tohle jistě platilo před globalizací

komunitární právo  spolu  s  regulací  smluv  je  v   dnešní  společnosti  nutné. to  byste  musel vrátit  dobu,  kdy si  lidé  platili  svého  soudce  a  faráře   desátkem  (desetina  příjmu) přímo.

0 0
možnosti

Brock

23. 10. 2006 14:30
Re: tohle jistě platilo před globalizací

Já bych rád platil ty správní úředníky desátkem - vždať teď je platím "padesátkem" (tedy cca 50%)!!

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz