22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Luddité, vzor CZ2019

Politické strany mívají občas podivuhodné nápady a v oblasti ekonomické to bývá taková trochu lidová umělecká tvořivost. Ta mívá smutnou vlastnost. Nejvíc potěší autory, nejméně ty, kteří se na to z nějakých důvodů musejí koukat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 26.10.2019 0:58

"Minimální mzda prý nutí podnikatele nahrazovat lidskou práci stroji."

A co je na tom divného? Minimální mzda zdražuje lidskou práci. Jakmile cena lidské práce překročí jistou hranici, vyplatí se stroj, neboť se stane levnějším než člověk. A to i stroj sofistikovaný. A lidská práce je vytěsněna.

M. Rozbořil 25.10.2019 21:43

A důvod Vašeho tvrzení?

J. Krynický 25.10.2019 15:20

V důsledku ovšem bojovali proti zvyšování i své životní úrovně. Jen by jaksi museli změnit své zaměstnání.

Zrcátka jsou naprosto jiný případ, tam by bylo záhodno vzít kladiva někam úplně jinam.

J. Krynický 25.10.2019 15:18

Řekl bych, že se autor zbláznil.

M. Pivoda 25.10.2019 15:11

Samozřejmě že budoucí robotizaci (tj. umělá inteligence opatřená i jakýmsi hmotným tělem) se určitě nevyhnete. Luddité jsou dnes zcela mimo mísu, historií nepoučeni. Asi nedávali ve škole pozor, když se to tam probíralo.

Zajímavější je trend, jak získávat konkurenční výhodu na přecpaném trhu. A to je starost jak firem (pro jejich jednotlivé byzysy), tak i jejich států. To dnes velmi dobře ví komunistické vedení v Číně. Dostali "do čumáku", ale byli schopni se z toho nezdaru poučit.

Dnes se ale některé státy snaží nejen strefovat se do technologických trendů (oproti typickému českému klopýtání za vyvojem), ale i ty trendy předbíhat. Tzn. dotovat nějakou technologii v jejím nižším vývojovém stádiu, kdy je ta technologie ještě drahá. Spekuluje se ale, že ta tehnologie postupně zlevní. Lidé-uživatelé dostanou patřičný předstih v použití té nové technologie. To je podnikatelský styl uvažování.

Zvyšování minimální mzdy pracovníků je vstřícný krok k nevyhnutelné robotizované budoucnosti, ale odvětvově nespecififický. Zvýšená minimální mzda platí totiž pro všechna odvětví státu, přestože k tempo robotizace je v různých odvětvícch různé.

M. Prokop 25.10.2019 15:08

Minimální mzda je umělé opatření. Rozhodnutí o zavedení nebo nezavedení automatizace by mělo být čistě ekonomické, vyplatí se mi více Franta nebo robot Emil?

Pan Smrčka zřejmě nepochopil, že nutit k tomu podnikatele umělými opatřeními je špatně.

J. Hajský 25.10.2019 14:59

Ti původní angličtí Luddité tedy bojovali - řečeno dnešním termínem - proti snižování své životní úrovně. Vlivem práce strojů se zvyšovali zisky továrníků a Luddité byli bez práce tedy v chudobě.

Mám tip pro dnešní Luddity.

Všichni odběratelé elektřiny musí platit i určitou částku, která je určena k tomu, že proud je z elektrovoltajických panelů (slunečníků). Není to částka, která by odběratele zrujnovala, ale objektivně snižuje jejich životní úroveň. A zároveň se zvyšují zisky majitelů těchto slunečníků. Což takhle vzít po vzoru Ludditů kladiva a palice a tyto slunečníky rozbít?

P.S. I Mašínové, pro velkou část občanů hrdinové. svou odbojovou činnost začali podpalováním stohů JZD, které viděli jako zdroj ožebračování tradičních sedláků.

P. Burda 25.10.2019 14:37

Při dnešní míře nezaměstnanosti šel na pracák jen tehdy, když se mu nechtělo dělat. Nebo pán využíval invalidu - ale to by byla jiná kapitola.

P. Burda 25.10.2019 14:35

Minimální mzda bere práci jen v případě, kdy si zaměstnavatel volí mezi jedním šikovným a snaživým na straně jedné, a třemi lemply (omlouvám se panu Lempelovi, co má "na svědomí" kompresní algoritmus).

Za minimální mzdu chci jednoho šikovného. Když by ho museli nahradit tři (nebo více) špatných, tak raději nikoho.

P. Burda 25.10.2019 14:32

To, čemu říkáme pokrok jde dál. Robotizace patrně bude pokračovat až k nejvyššímu monému podílu - a ten podíl se bude časem zvyšovat.

Potřebujeme více robotů je správně.

Šikovné obyvatelstvo potřebujeme proto, že časem si budeme moci vybrat:

- buď budeme ti, co ty roboty vyrábějí, oživují, seřizují...

- a nebo budeme ti, co těm robotům vozí "krmení", tedy materiál na zpracování.

To první je "high-tech", to druhé je pro ty, co umí jezdit s trakařem. Nechci být v zemi trakařistů, chci roboty vyvíjet (tedy chci, já už jsem se do toho před léty namočil a automatizací se živím) - takže v tom chci jen pokračovat.

P. Kubáč 25.10.2019 13:36

V Evropě funguje určitý zkrat v myšlení. "My jsme ta vzdělanostní společnost" " My budeme dělat tu speciální výrobu" "Proto potřebujeme tu spoustu robotů"

To je ale omyl, protože spoustu robotů potřebuje velkosériová výroba "jako baťa cvičky".

Z tohoto omylu pak vzniká mylný tlak státu na "robotizaci", místo aby byl tlak státu na výchovu šikovného obyvatelstva použitelnějšího pro "vyspělé technologie" než roboti.

P. Lenc 25.10.2019 10:39

Ano.R^

P. Lenc 25.10.2019 10:38

To nic, to je jenom Szewczyk...

R. Langer 25.10.2019 10:09

"Nelišili se v mnoha ohledech příliš od těch našich současníků, kteří chtějí zrušit institut minimální mzdy, protože její zvyšování vezme lidem práci."

Hm, až na to, že v tomto případě se jedná přesně o pravý opak. Minimální mzda totiž lidem opravdu práci bere, nikoliv dává, stejně jako si to luditté mysleli o těch strojích, přičemž se v tom ale mýlili, ty stroje totiž práci poskytovali. Autor se mýlí úplně stejně, jako ti luditté. A s nějakou automatizací a robotizací to navíc vůbec nijak nesouvisí. :-P

R. Langer 25.10.2019 10:04

A jak víte,že ten maník nešel na pracák? A tím se dostaneme kam?

R. Szewczyk 25.10.2019 8:19

no a v té chvíli maník odchází do dalekého Mošnova montovat hnujdaje , tedy si alespoń finančně polepší, neb předtím tam nechtěl jít , bo by musel být někde na ubytovně, a podnik, tedy parkoviště je zrušeno, neb si na sebe nevydělá, a tady pozor, podnik kterej brečí za levnou otrockou práci, tedy jinak řečeno vyrábí věci které nejsou konkurence schopné, ať spadne do toi-toi, hm, kupte parkovací automat a hlídací kamery , tím se dostanete ze středověku do 21.stol

J. Lukavsky 25.10.2019 7:38

"zrušit institut minimální mzdy, protože její zvyšování vezme lidem práci." No kamarád provozuje malé hlídané parkoviště pod hradem. Zaměstnával jednoho maníka za "pár šupů". Po uzákonění minimální mzdy ho propustil a parkoviště zrušil, bylo na jeho zahradě. Důvod: musel by mu do té minimální mzdy dosazovat ze svého a šel by do mínusu. Čili je to jako zavést, že rohlík smí stát pouze 1 Kč když výrobní náklady jsou 2 Kč. Pekař je prostě zruší. Mysleli jsme to dobře- dopadlo to jako vždy! Probatum est. J.L.