25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Levice má řešení korony – všem se bude líbit

Lidé už se nebojí jen o životy. Už se bojí i o peníze. Ti ekonomové, kteří ještě nedávno tvrdili, že TAKOVÁ krize jako v roce 2008 nemůže přijít, a že o krizi mluví jen ti, kdo chtějí být zajímaví, se předhánějí s černými výhledy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Vagenknecht 27.3.2020 2:28

Kapital se do ekonomiky muze dostat velmi rychle skrz banky, např. povolení precerpani nebo kredity s nulovymi naklady pro firmy postizene krizi. Vlada by na tyto penize mohla vydat (nebo jen do jiste vyse) statni garanci. Nejsou to navrhy, ktere by byly za normalnich okolnosti spravne, ale pomohou firmam absorbovat krizi a lidem neztratit zamestnani. A navic, kdyby se ekonomika dostala do hlubsi recese, tak by to nakonec mohlo pro statni finance dopadnout jeste hur (ve forme rostoucich uroku statnich dluhopisu) nez navysovat zadluzeni nyni

P. Staronový 26.3.2020 22:50

Stát ji nemá čím zaplnit. Leda tiskem (inflace) nebo dluhem (horší alokace, než nechat peníze lidem).

V. Petr 26.3.2020 22:36

Pletete se. Někdo tady svévolně šíří nákazu a to je TRESTNÉ!

V. Církva 26.3.2020 22:07

Myslel jste to ironicky, že?

J. Kalina 26.3.2020 21:35

co Čína, jak to trvala jí?? A to není v EU!!! Asi právě proto.

S. Kalužík 26.3.2020 20:37

Že vás huba nebolí, ještě napište, že reforma byla spravedlivá! Fuj!

J. Černý 26.3.2020 20:00

Tak je to ve skutečnosti ? Modrý bolševiku? Dochází ti dech :-D

L. Novák 26.3.2020 19:42

Hehe, to jsou žvásty! Černej-rudej provokatér... :-P

Š. Hašek 26.3.2020 18:20

Nevyvracím nic stran (staro)komunistů.

Kam šlápne štrasbrusel, také přestává tráva růst.

K. Pavlik 26.3.2020 17:41

Trump ma a Boris mel podobny nazor. Boris to vzdal, uvidime jestli to Trumpovi vydrzi.

Toz tak

P. Lenc 26.3.2020 16:46

Snažte se pane Hašku, budeme to potřebovat všichni...

J. Jurax 26.3.2020 15:34

I přidal. Dobrovolnost je někdy pozná nutnost.

R. Benýšek 26.3.2020 15:33

Oprava: Tento můj přípěvek správně časově patří až za ten druhý, obecnější (nedomyslel jsem to - měl jsem ho radši strčit do něj).

R. Benýšek 26.3.2020 15:29

Jedná se o kapénkově přenášenou infekci, čili dle mne ji lze srovnat se zákazem kouření (a dle mne nejde o absurdní či demagogické srovnání). I tam lze operovat na jedné straně mírou individuální svobody a na druhé straně mírou bezpečí (zdraví) druhého. Smím kouřit, anebo teď tedy kašlat, kýchat, chodit bez roušky na své zahradě? Na svém balkoně? Na náměstí?, V hospodě se souhlasem přítomných? (zatím to smíme doma v soukromí, ale co až někdo shledá, že ještě bezpečnější by bylo, abychom to nedělali ani tam?).

Proti upozornění, že při COVID-19 takto mohu nezodpovědně ohrozit rizikové skupiny (staré a již jinak vážně nemocné), lze namítnout, že tito lidé ve svém zájmu (a tak k sobě zodpovědně) nikam chodit nemusejí, bojí-li se nákazy (mají své důchody – starobní, invalidní, a mají své příbuzné a přátele, kteří jim mohou posloužit). A nemají-li, mají buď smůlu (měli celý život na to si takové lidi pořídit) anebo si mohou takovou službu zaplatit, či požádat o ni stát. A že i oni ven jít mohou (i s vědomím, že tím riskují), rozhodnou- se k tomu z jakéhokoli důvodu (jsou to totiž dospělí, svéprávní lidé).

A proti námitce, že COVID -19 ohrožuje i mladé a zdravé, protože to říkají čísla či odborníci, lze namítnout, že to statisticky významně není pravda, jak i to lze vyvodit z čísel a promluv odborníků, a v individuálních případech že se jedná o akceptovatelnou míru tzv. přijatelného rizika. S nímž že ve všem ostatním umíme žít (lépe či hůře, ale každý nějak).

Jelikož společnost, která by vážně chtěla zachránit před jedinou nemocí úplně všechny i ty nejslabší a nejzranitelnější (v parafrázi slovy klasika: který živočišný druh, pánové, na to má), zatímco u jiných nemocí to tedy asi až tolik nevadí, je zralá leda tak pro Chocholouška.

R. Benýšek 26.3.2020 15:29

Se zájmem i pobavením jsem zaregistroval, jak se nad ekonomickým tématem (abych se vybarvil hned na začátku - s paní Šichtařovou souhlasím tentokrát beze zbytku, zatímco někdy s malým zbytkem :-) opět rozhořela ta zde tradiční ́pravo-levá ́ diskuse. Zatímco předtím v debatách o čistě koronaviru a opatřeních hygiemicko-epidemiologických jakoby se lidé pracicově orientovaní (kteří tu předtím přísahali na individuální svobodu, osobní inciativu, osobní zodpovědnost za vlastní svobodou volbu a její následky) nějak odmlčeli.

Znamená to snad, že obdobně jako pro někoho EU, je i pravicovost dobrá jen do dobrého počasí? Ale

v případě skutečného ohrožení celé komunity (válkou, epidemií, živelnou katastrofou) je třeba a nutné nic než centrálně regulovat, zakazovat, přikazovat, vyvlastňovat?

Je spoléhání se na osobní zodpovědnost (v pyramidě odspodu: jedinec, rodina, obec, národ, stát, kontinent, zeměkoule, sluneční soustava, naše galaxie, vesmír) příliš riskantní? Hrozilo by, že lidé upřednostní své vlastní pomýlené potřeby nad správné zájmy celku? (tohle u jiných témat dříve v komentářích výslovní pravicově orientovaní vyčítali liberálním demokratům - ale u tématu konoraviru mlčí?). A vadilo by to tolik? Kdyby někteří podle svého pomýleného světonázoru a s pošahanými osobními zájmy nešli s proudem, ale třeba i plavali krátkodobě proti němu (mají-li na to dost sil a plaveckých schopností). Kupříkladu kdyby svou nedbalostí (neudělali by to schválně, jen by jim to bylo jedno) nakazili (nemocí, které se sami nebojí, a kterou nepovažují za nebezpečnou ani pro druhé) druhé při náhodném setkání na veřejném prostranství (kdo se skutečně bojí nákazy, nemusí tam s nikým cizím postávat!), či kdyby třeba porušovali karanténu, ale zdaleka by na to druhé upozorňovali (obdobně jako mlok, korálovec, či třeba skupina skinů vypadající na první pohled nebezpečně, a je lépe se jim vyhnout).

J. Jurax 26.3.2020 15:29

No, byty jsou dostupné. Jen na ně musíte mít. Tedy pracovat a šetřit.

J. Jurax 26.3.2020 15:24

Ano. Jeden na 10 lidí.

A kolik je jich dnes? Minulý rok jich bylo ČR 5,8 milionu, jedno na 1,72 člověka.

J. Jurax 26.3.2020 15:16

Jednoduše.

Když na byt máte, koupíte si ho.

J. Jurax 26.3.2020 15:11

Ty země válčily ... říká se tomu shoda podmětu s přísudkem a učí se to na prvním stupni.

A i ostatní Vaše názory odpovídají stupni Vaší gramotnosti ...

J. Jurax 26.3.2020 15:02

Rudé právo bylo třeba před použitím řádně pomačkat, ba až promnout!

J. Jurax 26.3.2020 14:57

"Mluvíte o měnové reformě z roku 1953, ale ta z naprosté většiny zasáhla válečné a poválečné zbohatlíky"

No, děda byl prostý kovozemědélec, ale za tahle slova by o Vás přerazil pantok.

Ta reforma totiž z naprosté většiny zasáhla obyčejné lidi, akorát bolševičtí politruci žvanili jako Vy.

D. Vagenknecht 26.3.2020 14:28

Je dobre si uvedomit, ze mnoho casti ekonomiky je kvuli pandemii a naslednymi a nutnymi opatrenimi vlady pozastravena - bez viny firem.

Vznika tim v ekonomice mezera, kterou pokud stát nezaplni, tak hrozi, ze level kapitalu v ekonomice bude snizen, funamentalne dobre frimy muzou zmizet. Nasledkem toho bude dlouhodobe snizeny potencialni rust ekonomiky rostouci nezamestanost. Tim bude ochromena i danova baze statu. To je horsi alternativa nez dluhodobe zvysena statni zadluzenost, ktera, kdyz vezmeme v potaz jiz nizke urokove sazby na statni dluh, moc vazny effekt na ekonomiku mit nebude.

M. Pivoda 26.3.2020 14:22

Šichtařova píše: "Prý na grafu HDP uvidíme něco jako písmeno „V“. Tedy prudký pokles - a pak prudký růst."

Ohrožuje vás zpomalení růstu HDP?

Čtěte zde:

http://blog.aktualne.cz/blogy/pohled-zblizka.php?itemid=36036

D. Müller 26.3.2020 13:16

Při poslední krizi se VK při návštěvě Turecka nechal slyšet, že země, které mají výrobu snášejí krize výrazně lépe. Občas nad jeho názory kroutím hlavou, ale tenkrát měl pravdu. Službami si v dobách krize moc nepomůžeme.... Bude to chtít výrobu vrátit domů.

M. Rozbořil 26.3.2020 13:01

Nejsem si vědom toho, že by můj otec (konstruktér), byl poválečným zbohatlíkem. Ale dvě vkladní knížky, které nám rodiče založili a na kterých bylo po 100 tis. Kčs, ty měl schované, abychom ani v dospělosti nezapomínali.

J. Černý 26.3.2020 12:45

K vesnické závisti vám nic nenapíší. Srovnáte období před 40-50 léty, Komunisté byli na tom v porovnání s První republikou daleko líp.

Jak dnes je na vesnicích, kolik tam máte lékařů, nedej bože zubařů, kolik je tam dostupných obchodů, jak si stojí veřejná doprava pro staré lidi co nemají auto.

Máme směnitelnou měnu v kurzu,která z nás dělá kolonii Německa a proto máme i třetinové platy proti nim. Kolik lidí ji může využít?

Proč je nedostatek bytů zejména v Praze, které, se vůbec neřeší,proč jsou byty nedostupné pro mladá manželství? Nebýt Havlových králíkáren, kde by dnes velká část lidí bydlela.

V. Kolman 26.3.2020 12:22

U mě pane Burdo za jedna!

J. Černý 26.3.2020 12:21

Ale ne tak. Vy jste v době žil? Ne že by takový postup neexistoval, ale tak masově? To by muselo být i to zboží:-D:-D Třeba v roce 1988 tu bylo 1,5 mílionu osobních aut

Všechno pod pultem ?

Jak dnes burza odstraňuje nedostatek bytů?

F. Kusák 26.3.2020 12:19

Tu lapálii s CV sleduji celkem podrobně a bez emocí. Získávám jednoznačně dojem, že východoasijské státy to zvládají lépe. Také se tam tak dramaticky nepropadá ekonomika. Nechci být špatným prorokem, ale přesun ekonomické aktivity do těchto zemí se jedině urychlí. Není celkem problém, doložit tato tvrzení čísly. Docela mě zajímá, jak se bude situace vyvíjet, až to všechno skončí. Ale nato, abych to mohl posoudit, musím přežít.

J. Černý 26.3.2020 12:16

První republika měla také burzu a jak se lidé měli.

V USA majich mraky burz a 50 milionů lidí tam nedosáhne na zdravotní péči.

Lidé v Řecku,Itálii,Portugalsku, Španělsku se měli líp ? Opravdu.

Další stovky zemi neuvádím.Neni místo.