6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Kupujte česká vejce! Ale proč?

Před dovozy laciných vajec z Polska varoval ministr zemědělství Marian Jurečka. Česká vejce jsou určitě stejně kvalitní a tuzemský zákazník by jim měl dát přednost už z patriotismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 22.7.2016 1:06

Rád bych věděl,

zda vůbec a podle jakých kritérii jsou vajíčka z klecového chovu horší nebo lepší než vajíčka z jiných typů chovů.

J. Plíva 21.7.2016 15:12

Dokud ministr jenom mluví, tak je to dobré

Horší to bude, až začne vláda činit, jednat, zasahovat, regulovat. Tj. podporovat, dotovat, proclívat... Bohužel ale řečmi to začíná, takže očekávám regulace.

J. Kavalír 21.7.2016 14:52

Každého věc

Pokud si chce někdo koupit dražší holandská vejce údajně z ekologického chovu, je to jeho věc. Vadí mi ale, když jede chlaďák plný "obyčejných" vajec někde z Polska nebo z Lotyšska do ČR a pak se zase vrací plný "obyčejných" vajec z ČR někam do Ruska většinou po stejné trase. Zbytečně překáží na už tak dost přetížených silnicích a zbytečně pálí naftu a zamořuje okolí smradem a hlukem. A ta vejce, to je jen docela okrajový sortiment.

To bylo po plyšáku blbých keců, jak se u nás zbytečně převážel materiál z jednoho konce republiky na druhý. Dnes je to horší a v evropském měřítku. Někomu se to zřejmě vyplatí a všem ostatním se to prodraží.

L. Novák 21.7.2016 17:56

Re: Každého věc

Jo, mělo by se to řídit centrálně. Za peníze státu VYKRADENÝCH daňovým poplatníkům z kapes a vyplacených formou dotací zemědělcům... :-P

M. Prokop 21.7.2016 22:03

"Někomu se to zřejmě vyplatí a všem ostatním se to prodraží.

Naopak. Všem se to vyplatí. To je konkurence, na rozdíl od úředníka fungující mechanismus.

J. Jurax 22.7.2016 1:04

No, vyplatí.

Koneckonců to vždycky zaplatí spotřebitel.

J. Pražák 21.7.2016 12:27

Neférová propagace českých výrobků

Vláda ve spolupráci se zahraničními obchodními řetězci vede dlouhodobou neférovou propagaci prý kvalitnějších českých výrobků. Přitom je vše o penězích.

Právě jsem se vrátil z Polska, kde jsou polské potraviny považovány za kvalitnější než dovozové - a dle osobních zkušeností je to pravda.

Za nekvalitní šmejd v našich hypermarketech mohou především jejich vlastníci, kteří si objednávají nekvalitní zboží. Kde v našich obchodech najdete např. šunku, jejíž kilo je vyrobeno z 1,2 kila masa? Chuťově i složením jsou polské potraviny lepší, než ty propagované české. Ale v našich obchodech to nemusí být pravda.

Obdobně je to i s kvalitou v jednotlivých supermarketech. Co se prodává za drahé peníze v Bille v Praze 6, by ve Vídni nežral ani pes. Taková úroveň Billy by ji tam do měsíce přivedla k krachu.

Š. Hašek 21.7.2016 14:03

Re: Neférová propagace českých výrobků

Opakovaně a stále se přesvědčuji, že největší rozčilovači se v mém okolí nad "šmejdy obchodníky, šmejdy dodavateli, šmejdy Poláky, šmejdy Vietnamce" ......... pak jdou a koupí si "vzorovou srágoru". Jejich neustálé dilema jest (zjednodušeno) - dostat plzeňský Urquel za cenu pivní limonády. Případně parmskou šunku za cenu vovařených presovaných odřezků.

Zjednodušeno.

Obchodník velice dobře ví, co jeho klientela "snese" a podle toho má sortiment. Obchod není socdemrozdělovna!! Opakovaně jsem se ptal na nějaké zboží - a bylo mi rovněž opakovaně naznačeno, že bych si ho koupil jen já, pro většinu by bylo drahé/neprodejné.

J. Pražák 21.7.2016 19:16

Re: Neférová propagace českých výrobků

Např. v Polsku jsou ceny sýrů a šunky srovnatelné nebo i nižší za kilocenu jako u nás, ale kvalita je o něčem úplně jiném. Co se týká kvality i balení. Dtto Německo. Za ten šmejd, který prodávají u nás, mohou i lidé, kteří se snaží šetřit, ale hlavně obchodní řetězce. Všichni nehorázně vydělávají a nepovolí prodej kvalitnějšího zboží za rozumnou cenu.

J. Hanzal 21.7.2016 11:57

kupuju vejce z naší provenience, teda od souseda v naší vesnici a nepotřebuji k tomu rady státního ouřady.

Š. Hašek 21.7.2016 14:09

Re: Já

Máte recht!

Stále se ještě domnívám, že k obchodu s vejci (obecně k obchodu - geniálnímu vynálezu!) nepotřebujeme tolik joudů, co jich tam nyní sedí a řeší "spotřebitelské blaho", nebo jindy "pobídky chovatelům", nebo jindy "ochranu domácích výrobců". Nebo jindy "sucho/mokro".

J. Lepka 21.7.2016 14:42

Re: Já

Však on vám to Babiš brzy zatrhne. Proč myslíte, že by jinak Jurečka prezentoval tuhle šaškárnu? Koupí vajec od souseda okrádáte stát o DPH a Babiše o zisk jeho drůbežáren. A až se tohle podaří protlačit, najednou zjistíte, že i ty jeho slepice na dvorečku nesplňují hygienické či jaké podmínky a pokud je bude chtít i nadále chovat, dobrotivý stát na něj pošle jednu kontrolu čehosi za druhou, včetně zcela nezávislého berňáku, doměří mu DPH za posledních padesát let a pak pošle exekutora.

I. Bičiště 21.7.2016 11:54

Polákům se nedá věřit

to nejsou jenom podezřelá vajíčka,vždyť před pár týdny to byla kontaminovaná kuřata,předtím hovězí maso atd.atd.No a co melou do těch jejich klobásek jenom Bůh ví.

Nejvíce ale polským zemedělcům uškodil EU nastolený ban = zákaz dovozu potravin do Ruska.Tento zákaz už trvá skoro dva roky a poškozuje tím i naše farmáře.Na to by se měli přeptat pana "el prezidente" EU Donalda Tuska,kterýžto je původem Polák a prosazuje tuto stupidní politiku.

Š. Hašek 21.7.2016 14:15

Re: Polákům se nedá věřit

Potom mi vysvětlete, že se v Polsku vždy pořádně nabaštím, když "se jim tedy nedá věřit".

Kdybych jedl to, co mi doporučuje NOVA a různá zdravovědná ministerstva, tak jsem osmkrát mrtvý. Za všechno stran jídla můžou Poláci, Vietnamci, Rusové - ti vůbec!

J. Tachovský 21.7.2016 11:48

No ja nevim s tim trapenim slepic

Az se nebudou trapit lidi, tak muzeme resit slepice.

M. Šejna 21.7.2016 11:15

Za vším hledej marketing

Spotřebitele je potřeba přesvědčit, že si má kupovat lepší a humánnější potraviny. K tomu existuje obor zvaný marketing. Dnes už totiž nestačí umět vyrobit a vypěstovat. Uměním je své produkty prodat. Takže pokud chtějí čeští producenti vajec uspět v konkurenci, musejí pomocí marketingu přesvědčit spotřebitele, že česká vejce nabízejí cosi navíc, než ta polská nebo litevská. Pak by byl český spotřebitel ochoten i víc zaplatit.

O významu margetingu (i negativního) jsme se mohli nedávno přesvědčit u celosvětové marketingové akce spojené s palmovým olejem. Několik měsíců se do spotřebitelů celého světa tloukla zcela lživá informace, že palmový olej poškozuje zdraví. Je to samozřejmě lež, ale zabralo to a výrobci museli reagovat tak, že palmový olej nahradili jinými dražšími rostlinnými oleji.

J. Hejna 21.7.2016 11:02

Nelidský?

"... se každý může nejsnáze přesvědčit, jak nelidský je chov ve velkých drůbežárnách."

Je takový chov také neslepičí?

Š. Hašek 21.7.2016 14:17

Re: Nelidský?

Dobrá poznámka! Ale vejce z venkova, z trávy, bude asi lepší.

Nejlíp ví, jak chovat slepice, zřejmě Šabatová.

J. Heincl 21.7.2016 9:35

Kupovat vůbec polské potraviny?

To je pro mě základní otázka. Po skandálech s posypovou, průmyslovou solí nebo salmonelou v potravinách jsem v polské potraviny absolutně ztratil důvěru. Než abych si koupil polská vejce nebo sýry, tak si raději nekoupím nic.

J. Lepka 21.7.2016 14:43

Re: Kupovat vůbec polské potraviny?

On vás někdo nutí ?

R. Dubravský 21.7.2016 16:12

Re: Kupovat vůbec polské potraviny?

Jistěže kupovat. Ale V POLSKU!! Ne v českých supermarketech. Poláci jsou dobří zemědělci, ale taky obchodníci. Když si supermarket objedná šmejd, tak mu ho vyrobí.

L. Novák 21.7.2016 18:07

Re: Kupovat vůbec polské potraviny?

Typický blábol zlobované české státní propagandy: "... skandál s posypovou, průmyslovou solí..." Nešlo u žádnou průmyslovou sůl, ale o obyčejnou kamennou jedlou sůl těženou v polských solných dolech, která rozhodně nemohla být jakkoliv zdravotně závadná. Nedokázali ji ani analytickými metodami identifikovat. Jenom byla jinak zabalená - jako sůl posypová.

Mimochodem, Kaufland prodával tuto sůl v zimě v 10 kg balení (zatavené pevné PE tašky) za 30 i více Kč, a na konci zimní sezóny ji měli velké množství ve výprodeji po 6 Kč/10 kg.

Bláboly o jedovaté soli v polských potravinách jsou záměrně vyvolanou bublinou lživé propagandy proti polským potravinám.

V. Kopta 21.7.2016 8:45

volný trh EU

tady je hezky vidět jak EU selhává v tom základním, ve volném trhu. Sedláci na západ od nás dostávají řádově větší dotace, řetězce upřednostňují výrobky z vlastních zemí, rakousko si brání trh před konkurencí, polsko nendodržuje normy chovů...na tomhle trhu není férového vůbec nic, takže, ač nemém iluze o našich sedlácích, měli bychom si trh také chránit...

M. Prokop 21.7.2016 8:29

Kdepak

"A především, pokud by platily pro české slepice lepší pravidla chovu, pak by bylo možné zabránit dovozům."

Tím by se dovozy jen posílily, protože "lepší" pravidla znamenají dražší vejce.

J. Tachovský 21.7.2016 11:52

Re: Kdepak

To bylo mysleno jinak. Pokud se uzakoni, ze kazdych 10 slepic musi mit 100m^2 vybeh a jednoho kouhouta, tak to dovozci nebudou moct prokazat, kdezto nasi vyrobci ano - proste jim budou chodit do drubezarny kontroly. Nase kontrola do Lotysska nepojede.

J. Jurax 22.7.2016 1:10

Re: Kdepak

Ovšem dražší podle tohoto zákona produkovaná vajíčka nesporně budou.

Jenom nevím, zda vůbec a podle jakých kritérii budou tato vajíčka lepší (nebo horší) než ta z klecového chovu.

V. Šťastný 21.7.2016 7:23

Chcete ryze české potraviny

skvělé kvality, bez chemických příměsí a podezřelého původu? Opravdu? Tak si je vyrobte sami, v řetězcích takové nikdy nebudou.

J. Fridrich 21.7.2016 6:21

Zajímalo by mne, jak je možné - a proč

Zajímalo by mne, jak je možné - a proč je podle některých našich rozumbradů české kuře, vejce, maso atd. lepší než Německé, Rakouské, Polské....

T. Marný 21.7.2016 6:27

Re: Zajímalo by mne, jak je možné - a proč

Třeba proto, že je Naše. Nebo myslíte, že ve jmenovaných zemích vše dělají pro " naše krásné oči " ? Dělají to pro zisk, jako každý jiný !

J. Fridrich 21.7.2016 7:37

Re: Zajímalo by mne, jak je možné - a proč

Ano pro zisk - tak to říkávával Karlík Marxuj, že pane Marný ?