22.10.2021 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Kupec s prakticky bezednou kapsou

Šéf České národní banky Jiří Rusnok o víkendu v televizi varoval, že „rozdat 74 miliard v době, kdy víme, že naše rozpočty jsou a budou napjaté, je docela hazard“. Narážel na záměr vlády zrušit bez odpovídajících úsporných opatření superhrubou mzdu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 6.9.2020 17:29

Tento článek by si měli dobře prostudovat ekonomové těch "starých časů", zejména důchodce Klaus, slečna Lipovská a strašilka Šichtářová.;-DR^;-D

V. Čermák 6.9.2020 17:40

Ještě jsem zapomněl na plošného škrtače Kalouska.Rv

L. Novák 6.9.2020 23:28

Blbtoši, zase jsi to vůbec ;-O nepochopil... Zalez Babišovi zpátky mezi půlky...

I. Schlägel 5.9.2020 14:50

Ekonomika přestává být prostorem pro reálné směňování komodit za reálné ceny nýbrž pouťovou atrakcí, kde rozhoduje množství a barevnost nafukovacích balonků. Dokud se atrakci neulámou kolečka. A uděláme bác.

J. Nevrkla 5.9.2020 11:03

Čím větší inflace, tím rychlejší ztráta úspor, jak taky jinak.

Rusnoka, který úplně v klidu nakoupil za dva biliony korun eura, aby oslabil naší menu, už od té doby nějak nemůžu zkousnout.

J. Ganaur 5.9.2020 20:40

To nebyl Rusnok, ale jeho předchůdce Singer.

J. Nevrkla 6.9.2020 19:15

Jestli se nepletu, tak Singer na to zpočátku dal asi 500 mld, Rusnok na to po svém nástupu přidal iniciativne asi 1500 miliard. Mýlím se?

J. Stehlik 5.9.2020 10:11

Tisknout peníze , muže jenom stát , který má co nybídnout . Je tam funkční správa , uřady , školství , výzkum , vývoj , má vysokou produktivitu .

U státu kde toto není (zimbabwe , venezuela) , tak nastává obrovská inflace. Tudíž u státu jejichž měna je tvrdá , tak si to mohou dovolit - chtějí dosáhnout mírné inflace a tedy nalévají likviditu do ekonomik . Chtějí se tak vyhnout nezaměstnanosti . Lidé kteří tedy pracují , vytvářejí další hodnoty . Opakem je deflace (krize v 30 letech minulého století) , kdy měna je takzvaně navázaná na pevnou hodnotu a nemuže se tisknout. Lidé hromadí měnu jako uchovatele hodnot a tyto peníze pak chybějí v ekonomice (nezaměstnanost) , což zase vede k větší deflaci a šetření .

V principu se tak tištění u zdravých ekonomik , stává jen dalším segmentem konkurence , kdy centrální banky chtějí podhodnotit měnu (měnové války) , aby získala ta jejich ekonomika konkurenční výhodu slabší měny (vývoz). Tudíž dnes všechny státy tisknou peníze a snaží se o mírnou devalvaci.

L. Novák 5.9.2020 10:41

Zjednodušeně řečeno, politici a centrální banky nás systematicky okrádají znehodnocováním měny. A jak mnoho, vidíme na růstu cen nemovitostí i cenách v obchodech.

J. Stehlik 5.9.2020 10:54

Pan Kovanda je sáloní ekonom a proto muže takto mlátit slámu . Kdyby byl centrální bankéř , tak se chová stejně jak Rusnok nebo ostatní centrální bankéři .

A rust cen bude vždy. Duležité je to , co si za svuj plat pořídíte . Tedy za kolik platu , si pořídíte bydlení a kolik má podlahovou plochu ;-). A jen troubové spoří v penězích .

I. Schlägel 5.9.2020 14:58

Kdyby byl pan Kovanda centrální bankéř, nemohl by popisovat realitu jako nezávislý ekonom. Mlácení prázdné slámy by ho čekalo právě v pozici centrálního bankéře. Jako bankéře kooperujícího z titulu své funkce s politiky. Těmi politiky, kteří potřebují korunky na dárky pro voliče.

L. Novák 5.9.2020 19:03

Samozřejmě. Jen troubové spoří v penězích a jen troubové si spoří v inflačním prostředí vytvářeném státem na důchod... :-P [>-] EU

Kovanda je ekonom, Rusnok je v první řadě socialista (ČSSD) dosaazený Milošem Zemanem "za zásluhy". Tvrdit, že Rusnok je ekonom, bych si asi nedovolil. ;-)

I. Schlägel 5.9.2020 14:55

Státní sektor v podání Zimbabwe má jistě podstatně horší produktivitu než ten euroatlantický. Euroatlantický státní sektor má podstatně horší efektivitu než soukromý, fungující v tržním prostředí. Jo, a všechny státy tisknou peníze, ovšem ne kvůli cílené devalvaci, ale primárně kvůli cílené inflaci. Rusnokovi se povedlo cílovat znamenitě. Inflace přes 3 procenta je vynikající výsledek.;-D

D. Polanský 5.9.2020 8:45

Je zajímavé, že nikdo z politiků své peníze tak velkoryse nerozhazuje, jako ty státní, teda nás občanů. Čili v soukromí se každý z nich chová podle starých dobrých časů. Není v tom morální rozpor?

I. Schlägel 5.9.2020 15:03

Nikoliv, říká se tomu lidské jednání na základě osobní motivace. Tou osobní motivací je vlastní blahobyt na úkor blahobytu ostatních lidí. Morálka v tom samozřejmě roli může hrát, pokud je ovšem u politiků přítomna na dostatečné úrovni. Preference vlastní peněženky před společnou peněženkou morálku spolehlivě zažene do kouta. Zkuste vygooglit "tragedii obecní pasviny". Na jednoduchém příkladu dokumentováno, co koho k čemu motivuje, když existuje příležitost. Mnohdy ke zhovadilostem.

O. Uživatel 5.9.2020 6:22

Uživatel požádal o vymazání
L. Novák 5.9.2020 5:58

Pěkně popsaný princip nekonečného zvyšování množství peněz v oběhu. Rusnok je jenom figurka v ČNB dosazená za odměnu Zemanem poté, co policejním spiknutím Šlachta s Ištvanem odstřelili Nečase a jeho vládu a Rusnok byl v nastalém bezvládí ochoten převzít (za "určitých podmínek") ministerskou odpovědnost...

https://www.info.cz/pravo/komentare/dalsi-fiasko-slachty-a-istvana-nejvyssi-soud-ochranil-soukromi-pred-policii-i-zalobci

Rusnok nemluvil jenom o zvyšování zadlužení vlády, ale doporučoval také zvýšení daně z příjmů a její progresi. Inu, Zemanův člověk, socialista s komunistickou minulostí, už jiný nebude. :-/

V. Kain 5.9.2020 18:43

Za 300 tisíc měsíčně by(skoro) každý udělal cokoliv.Nejsmutnější je,že nikdy ti, kteří připravili občany o našetřené peníze nebudou potrestáni.

J. Strakoš 5.9.2020 5:43

Takže pokud se zadlužíme hodně, ale na malé úroky, tak je to vlastně v pořádku. A navíc ten dluh částečně spolkne inflace.

Mám pocit jistého popisu ekonomického perpetuum mobile - rozhazujme, jak můžeme, ono se to nějak zaplatí.

Nicméně i obsluha dluhu něco stojí (40-50 miliard ročně) a i ten dluh budeme muset jednout zaplatit - a neinvestujeme ho jendo nové infrastruktury, ale třeba do úplatků voličům.

A tak se ptám - nebylo by lepší hospodařit vyrovnaně a bez dluhu? Ročně bychom pak ušetřili 40-50 miliard, politici by neposunuli problémy k dalším generacím apod.

L. Novák 5.9.2020 10:00

Politici dobře vědí (a šéf ČNB samozřejmě taky), že inflací nás o ty peníze dřív nebo později oberou. ;-)

A ještě při tom nadělají ;-O předvolební humbuk, jak se teď máme dobře, když máme přece tolik peněz.... EU

Když se zaváděla po rozdělení ČSFR nová česká měna, desetník měl stejnou velikost, jako kdysi jednohaléřová mince. Dnes máme nejmenší minci korunu (inflační) českou... S tímto vývojem není daleko doba, kdy ČNB zruší i kovové padesátikoruny, protože jejich výroba bude dražší, než představuje jejich nominální hodnota.

L. Černín 5.9.2020 5:20

V článku popisované chování politiků a centrálních bank není nic nového. Svět se jen vrací o desítky let zpět, kdy centrální banky spadaly pod ministerstva financí, a politici tak přímo ovládali tiskárny peněz. Zejména za válek a po válkách bylo zvykem, že obří dluhy se financovaly nově vytištěnými penězi. Výsledkem pak byla velká inflace, která dříve či později dorazí i k nám.

P. Hatina 5.9.2020 2:34

Mimochodem, možná že tomu tak odborně nerozumím , ale co znamená termín "centrální banka může plnohodnotně odkupovat vládní dluhopisy"? Přece, pokud by to maximálně dělala, odpadly by státu vůbec výdaje a starosti se splácením státního dluhu.;-D

L. Novák 5.9.2020 10:11

Jo. ČNB je odkoupí a znehodnocením měny jejich hodnota klesne na zlomek hodnoty v době, kdy byly vydány. Stará písnička... A ČNB je pak "odepíše... Říkal to přece kdysi Paroubek, že "dluhy státu se neplatí"...

Fascinuje mě jedna věc. Po 30 letech od zhroucení se komunistické totality stojí (teď už jen v týdenní akci hyper-super) kilo banánů 16,90 Kč - tedy o desetník levnější, než stály za komunistického "blahobytu". Hodinová mzda tehdy byla někde kolem 7 -10 Kčs na hodinu, dnes už asi pod stovku Kč/hod neklesne (hrubého).

Komouši nás museli hodně okrádat cenovým přerozdělováním a centrální cenotvorbou... Člověku to připadá až neuvěřitelné. :-/

J. Kouk 5.9.2020 0:58

Nechová se tak sedmdesát let FED a americká vláda?

L. Novák 5.9.2020 6:01

USA byla, na rozdíl od Československa a později Česka, na jiné úrovni hospodářského rozvoje. A navíc US dolar kraloval v celém světě jako "univerzální" konvertibilní měna, po níž byla velká poptávka.