EKONOMIKA: Krize je morálním úpadkem kapitalistů
Posledních několik let běžela ekonomika celého světa na maximální obrátky, někdo by řekl, že se už dokonce přehřívá, jak rychle roste. Burzy rostly, akcionáři bohatli, majitelé podniků umísťovali akcie svých firem na burzy. Všichni vykazovali zisky, od firem se požadovaly růsty obratů a zisků v desítkách procent (a když ne, tak je to obrovské zklamání a firma na to na burze tvrdě doplatila), ale ptal se někdo, zda to bylo a je reálné? Co pojem „udržitelný rozvoj“, proč o něm tolik psát, když se nedaří vsunout kapitalismu do jeho pravidel? Nikdo se neptal, všichni jen chtěli bohatnout. Ale běda, v centrálách velkých podniků se už delší dobu vědělo, že to takto nejde dále. Jenže co naplat, finanční trh si žádá své, tak jim to dáme a reálné výsledky nějak poupravíme. To jsme se přeci už naučili od amerického Enronu a podobných firem. Nebo si trochu půjčíme a poté to zaplatíme, vždyť nám dluží majitelé hypoték a další. A najednou se zjišťuje, že něco není v pořádku a zisky nepřichází. Krize začíná.
Co je tedy cílem? Kapitalismus sám o sobě není špatný, ale ve světě, kde nefunguje morálka, je nutné více kontrolovat. Není přeci nic špatného na tom, že vám firma neporoste ročně o 70 %, ale např. jen o 5 %, není přeci nic špatného na tom, že se někdy nezadaří. Svět může jít i takto dále. Trhy si musí zvyknout i na tyto informace. Cílem musí být udržitelný rozvoj, ne překotný a ničím nepodložený růst a pak obrovský pád do hlubin.
Na konec článku bych chtěl podotknout, že svým smýšlením nejsem žádný levicově orientovaný jedinec, ale člověk vyznávající liberalismus a hodnoty morálky.
Autor je podnikatel, magistr politologie