23.11.2020 | Svátek má Klement


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 23.10.2020 22:24

Možná je to ještě horší, pokud by platilo srovnání s některými ministerstvy a státními úřady v ČR. Za blahých dob socialismu tam byli na vedoucích místech komunisté, kteří po tragických zkušenostech 50.let se do odborných záležitostí nepletli. Technik zvenku se snadno domluvil s techniky tam. Po nástupu "kapitalismu" byli postupně odborní pracovníci uvnitř úřadů nahrazeni známými a známými známých politických papalášů. Technik zvenku už uvnitř nemá partnera, vše jde přes externí firmy. Nevím, nakolik lze tuto osobní zkušenost zevšeobecnit, ale výjimka to není.

M. Pivoda 23.10.2020 20:44

Co čeští ekonomové dosud neví:

I některý druh manuální práce je dnes už možný na dálku. Koronavirus popožene implementaci dosud již možných technologických aplikací a také vytvoří zakázku pro budoucí pokročilejší aplikace.

Ilustrativní video:

https://www.wsj.com/articles/remote-work-isnt-just-for-white-collar-jobs-anymore-11603371826?mc_cid=43adfa6e54&mc_eid=1ef7c151bc

L. Novák 24.10.2020 7:27

Pivodovy bláboly nejsou ekonomie ani ekonomika. Pivodo, pracoval jsi ty vůbec někdy? :-P

P. Brich 23.10.2020 15:35

Nejsou záporné úroky krádež? Bance přeci peníze dávám s důvěrou, že mi je nezpronevěří.

Solidní banka by měla dát alespoň možnost buď si všechny peníze vybrat, anebo záporný úrok. I lupiči dávali na vybranou: Peníze nebo život.

Chytřeji se to ale dělá tím, že se zvednou poplatky za vedení účtu.

L. Novák 24.10.2020 13:49

Záporná úroková míra je nejspíš výplodem sociálního inženýrství a snahy "řídit ekonomiku" uměle vytvořenou úrokovou sazbou. Za normálního (=přirozeného) stavu věcí je záporný úrok nesmysl, nikdo soudný by peníze nepůjčil, aby za to ještě musel věřiteli platit. :-P

Takové zacházení s měnou si může dovolit jenom stát řízený podvodníky - politiky. Je to analogie znehodnocování (komoditní) měny snižováním např. podílu zlata ve zlatých mincích jeho náhradou levnějšími složkami (např. mědí), jak bývalo zvykem před nástupem bankovek. Ostatně stačí se podívat do historie československé koruny (Kčs), jak vypadaly hliníkové haléřové mince v minulém století a jak vypadala nově vytvořená nejmenší desetihaléřová mince (Kč). Ta haléřová má stejnou velikost jako pozdější desetník. Dnes už je nejmenší mincí 1 Kč a je jen otázkou času, kdy bude vytvořen vládou tlak na úplné zrušení peněz (bankovek a mincí)...

M. Pivoda 23.10.2020 13:42

V době koronavirové krize, specialisté na biologické procesy, vidí jediné rozumné východisko z krize v dostupné účinné vakcíně.

Možná by se česká ekonomka proto mohla poněkud více namáhat a českým občanům vysvětlit, jak by ekonomové mohli (a nadále mohou) popohnat technologický pokrok tak, aby občané mohli chránit své životy pomocí efektivní vakcíny na Covid-19. Vzývání Nevitelné ruky trhu (ač v nábožném pokleku před ČNB) jaksi nestačí.

A. Nový 23.10.2020 15:14

Pivodo, je-li osel velký, myslí si, že je kůň.

P. Brich 23.10.2020 15:36

R^;-D

M. Pivoda 23.10.2020 19:31

Čučkaři všech zemí spojte se!!!

L. Novák 24.10.2020 7:36

Agenti StB, chcípněte!

L. David 23.10.2020 13:27

Tak jako Hitler (naštěstí) prohrál válku, protože do všeho kecal, ač nebyl vojevůdcem, tak i Lagardeová i s celou ECB (bohužel) prohraje ekonomickou válku v celé euro-sféře .

Držme se naší české koruny, byť její dobrou pověst zprznila "kvantitativním uvolňováním" předchozí zpupná Bankovní rada ČNB v čele s nějakým Singerem, Hamplem a spol.

L. Novák 24.10.2020 7:29

A co ten socialistický trouba, co mu trafiku guvernéra ČNB zařídil Zeman za prokázané služby (socialismu)? :-P

E. Pribijl 23.10.2020 13:22

V podstatě má ta paní pravdu, pouze je celá věc s bankama a měnama v Evropě složitější. Měnová politika v EU je pokřivena přímo zofalou ekonomickou nerovností mezi státy na Severu a Jihu kdy dichází k neustálému transferu peněz těch prvních na Jih. Ti druzí jsou tak moc zadluženi že příští generace to nemůžou splatit (viz Řecko). Ti první na tom bohatě vydělávají (hlavně banky a ty financují státy) a proto karavana jede dál. Otázka je pouze jak dlouho se to může takto praktikovat. Corona to asi zamíchá.

P. Brich 23.10.2020 15:40

Kdyby z toho ti první neměli nebo neočekávali profit, nejspíš by to nedělali.

Bankovní filantropie určitě není hnací silou penězovodů.

J. Vintr 24.10.2020 8:37

I bankéři jsou jen lidé a záleží jim hlavně na vlastní peněžence nebo vlastnímu kontu. Takže když to přinese prospěch jim, klidně budou dělat věci, které škodí ekonomice a ostatním lidem.

I. Schlägel 23.10.2020 13:05

Konkurenceschopnost Evropy pochoduje s revoluční písní na rtech do kopru už pěknou řádku let. Když ona ta písnička se tak hezky poslouchá.

J. Kulheim 23.10.2020 12:08

To je jenom lidská pýcha, že se všechno dá ovlivnit lidským zásahem. Člověk je součástí přírody a pro něho bezezbytku platí zákony, které platí v přírodě. Medicína postupuje proti přírodnímu výběru. Na oslabené jedince si virus smlsne jako první. Pokud se stýká s slabými jedinci, kteří nejsou odolní nabývá na virulenci a začne trápit i silnější jedince. Trápit přestane až bude většina populace odolná. Pokud si někde Lounech smlsl jenom na ukázku, na Jižní Moravě to bere hákem. Možná proto, že nabral na virulenci. Potěšující zpráva je, že to jednou skončí. Špatné je to, že nevíme kdy. Určitě to bude zásluhou pana Babiše, Prymuly a zásahu EU. Nejbližším termínem budou možná volby v USA.

Za mých mladších let chtěli poručit větru dešti. Asi to tomu i věřili. V současnosti se to opakuje, chceme změnit planetu, vytvořit nového člověka, vytrasovat pandemický virus.

Za posledních 50 milionů let se genetická vybavenost člověka nijak nezměnila. To ti vykukové, kteří to pustili do světa vědí. Museli najít dost jedinců, kteří tomu věří a vznikla pandemie lidské pýchy.

P. Brich 23.10.2020 15:42

R^

V. Církva 23.10.2020 11:11

Paní Šichtařová není epidemiolog, tak co se týká necovidu. Je fakt osuda že šéfka MMF a dnes ECB není ekonom. Ty co ji tam zvolili by měli být vyzváni k demisi.

Jinak ale nejsem jist, že má paní Šichtařová úplně pravdu. Nevím jak její přístup řeší rozevírající se nůžky mezi chudými a bohatými ani změny 4 G manufacturing Zatím nic o řešení těchto nenapsala. Zkrátka ekonomický liberalismus má slabiny.

R. Chodovsky 23.10.2020 11:41

Volný trh má slabiny, proto ho musíme regulovat. Regulovaný trh má také slabiny, proto ho musíme regulovat a zjistíme, že regulace má slabinu, kterou je nutno regulovat.

Prostě ty lidi se furt nechtěj chovat jak je potřeba.

P.S. Jakouže to měl volný trh původně slabinu, kterou bylo nutno regulovat, vzpomene si někdo?

I. Schlägel 23.10.2020 13:07

Je to tak. Socialisté tvrdí, že volný trh nefunguje, aniž si uvědomují, že v jejich pojetí jde o karikaturu volného trhu.

R. Chodovsky 23.10.2020 14:58

Ano. Dokonce jsou přesvědčeni, že rozdělování peněz je užitečná práce. A pokrokářům nestačí rozdělovat peníze vybrané daněním. Pokrokáři si vytisknou další. A užitečně je rozdělí.

Víte kolik to je práce? To bude potřeba pracovní síly, to bude klesat nezaměstnanost, to bude půjček na podnikání a hypoték ..... kola regulovaného trhu se roztáčejí.

J. Kubík 23.10.2020 10:14

Koronavirus není žádný omyl, ale realita. Až Šichtářové zemře někdo z rodiny .....? Rozdává královské rady na všechny strany stejně jako ředitel zeměkoule proruský Klaus

Odpovědnost nesou všichni. Opozice , někteří novináři i někteří lékaři, zkrátka všichni kdo se veřejně vyslovovali proti opatřením. Ale i ti kdo neudělali nic.Pokud jde o vládu tak ta měla tvrdá data už dávno a vůbec nechápu proč někdo z těch co ta data pro vládu připravovali je nezveřejnil. Když se včera lidé nahrnuli do obchodních center bylo mi jasné, že velká část české populace ještě nic nepochopila. V Německu vláda postupovala racionálně podle informací z Kochova ústavu. Merklová neříkala každý den něco jiného. Takže selhali bůhví už pokolikáté české politické elity jako celek, ale hlavní politickou odpovědnost nese Babiš, protože si zvykl na to rozhodovat o všem sám a s nikým se o ničem neradit. Ukázali se zde meze možností řízení státu jako firmy.

J. Kulheim 23.10.2020 10:42

Paní Šichtářová o koronaviru nepíše. Píše o něčem jiném.

Covid-19 je pandemický proto, že se šíří po celé zemi, kde žijí lidé. Pokud by to nedělal, ta by to byl obyčejný virus, který by nás nezajímal. Šíří se proto, že ho neumí nikdo zastavit. Dělá si co chce, bez ohledu na to co si kdo myslí nebo co dělá. Můžeme se schovat , ale on si nás zase najde. Ať chceme nebo nechceme, budeme se s ním naučit žít.

To, že se najdou lidé, kteří si na tom přihřejí polívčičku nebo se napakují, je lidská přirozenost.

J. Vyskočil 23.10.2020 10:54

Před lety jestě větší mrchu než tu máme dnes (SARS) dokázali v Asii zlikvidovat karantenami, rouškami a testováním. Lidstvo mělo štěstí, že se to nedostalo do zpovykaného nezodpovědného západu.

Nikdo se s tím nebyl nucen naučit žít.Obdobně se zbavili koronaviru a teď si musejí ťukat na čelo, co jsem to my za kretény.

V. Církva 23.10.2020 11:13

Myslím, že máte naprosto pravdu i když možná pomohla i "dobrá mutace".

J. Kulheim 23.10.2020 11:51

Šíření nákazy se nedostalo do stadia pandemie. Nákaza se dá do jakési míry zastavit, pokud bude např. v jedné vesnici. Vesnice se ohraničí a nepustí se nikdo ven ani nikdo dovnitř. PO uplynutí karantény, se dostane situace do normálu.

Co nám v současnosti ukáže trasování a testování? Nic. Virus je všude kolem nás. Každý jsme se s ním setkali. Někdo onemocněl, jiný neonemocněl. Proč jeden onemocní a druhý ne, je na jinou diskusi. Všichni bychom museli být v karanténě a zemřít hlady.

Žádný parazit svého hostitele nezahubí. To udělali jenom komunisti. To, že SARS nedosáhl stadia pandemie?

Musíme si zvyknout, bude to častěji. Infekční nemoci jsou jedním z mechanizmů regulace v přírodě. Asijská nebo africká populace je asi odolnější vůči infekcím. Možná si tak často nemyjí ruce a nevaří zeleninu.

J. Stehlik 23.10.2020 12:01

Rozdíl mezi Covidem a Sars a Mers je značný . A to v nemocnosti a umrtnosti . Zatímco na ten Sars umřelo velké procento , tak na Covid málé a navíc značná část lidí ani neví že ho má . Tudíž u Sars a mers bylo jednoduší najít a izolovat nemocné , tak u covidu je velký problém kolik je vubec nakažených a také v obrovské infekčnosti.

J. Kulheim 23.10.2020 12:13

Na tom co jste napsal bude velký kus pravdy.

Pokud má někdo ambici porazit virus nepatří mezi ty, kteří rozhodují o opatřeních. Můžu mít nějaký cíl. Chtít zastavit přenos infekce, pokud je infekční celý svět, je nad moje chápání. Musíme počkat až se virus připraví o vhodnou "půdo" k množemí.

P. Lenc 23.10.2020 11:16

Takže "proruský Klaus" a Šichtařová a "královské rady"?To že nechápete psaný text je váš problém. Merito článku je opravdu o něčem jiném.To platí i o V.K. což je pro vás také nepochopitelné.