2.3.2021 | Svátek má Anežka


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Klimanáboženství nás vychází zatraceně draho

Bývaly doby, kdy v čele centrálních bank stáli ekonomové a bankéři. Banku bank vedli nejlepší z nejlepších. Potom se něco změnilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 30.9.2019 22:13

Hmmm... Tak to vypadá, že se přirozeného klimatického optima v holocénu naše civilizace vůbec nedočká... (Minulá doba meziledová, tzv. Eem, vrcholila cca před 125 tis. lety na teplotách +5 stupňů ptoti dnešku, a oceány byly o 6-10 metrů výše... )

Marným bojem proti přirozené klimatické změně si zničíme již nalomenou ekonomiku, takže až oceány opravdu stoupnou a teploty se zvýší, tak budeme (Západ) v pozici Bangladéše, pokud jde o zdroje...

A pak nastane doba ledová, a za nějakých 100 tis. let nějaký delfíní archeolog zadokumentuje poslední kostry Homo Sapiens Sapiens v nějaké jeskyni na jihu Portugalska - poblíž Neandertálců a hodně daleko od Denisovanů... A na posledních dochovaných papyrech rozluští něco jako:

"Blahoslaveni budiž Ori a svatá Gréta! "



M. Pivoda 30.9.2019 18:39

Bankovní problémy zde určitě řešit nebudu.

Vzhledem k nadpisu článku o klimanáboženství, si ale dovolím zde prezentovat názor psychiatra Honzáka (z blogu na aktualne.cz).

Honzák tam píše: "... Dnes je rozumem epochy úplná blbost, a to myšlenka o stále vzrůstající prosperitě a když si můžeme představit jako typického představitele rozumu epochy před sto roky jako otce Kondelíka, můžeme dnes jako protagonisty této blbosti vidět Václava Klause, Miloše Zemana a Andreje Babiše, kteří slibují uspokojit materiální choutky lidu, přestože i při nižším IQ , než mají, by měli vědět, že to je nemožné. ..."

Respektuji Honzákovy zajímavé vhledy do lidské společnosti, teď ale Honzák mluví i do technologického oboru, což není jeho obor.

Potenciál Technologického vývoje je totiž úžasný. Pokud by byl skutečně a plně ten potenciál využit, je možné pro lidstvo zajistit jak ekonomikou prosperitu, tak i zohlednit současné ekologické/klimatické starosti. Jenže to by chtělo úplně jiné (než Honzákem zmíněné české) ekonomy - mimo jiné.

Poznámka: Greta neřeší potřebné budoucí technologie, ona jen mobilizuje masy.

L. Novák 30.9.2019 18:42

Jo, mobilizaci mas už před gretény provedli mobilní operátoři. Hnutí greténů je jeho důsledkem.

J. Jurax 30.9.2019 18:49

Mobilizuje masy? To dělali Lenin, Hitler, Stalin, Mao i Pol Pot taky ... a pro ty mobilizované masy to dopadlo dost blbě.

M. Prokop 30.9.2019 21:09

Baví mně, jak se Pivoda domnívá, že ekonomové rozhodují. Asi od nich nedostal doporučení na nějakou svou fantasmagorii.

K. Pavlik 30.9.2019 17:04

Zaporne uroky- co maji ty nebohe banky s temi penezmi delat? Schovat je do sklepeni?

Pujcit to jednomu z mych pribuznych kde je tutovka ze to nevrati?

J. Jurax 30.9.2019 17:51

No jo, neměly by se holt už tisknout další prachy,když je jich moc ... :-)

Aniž bych chtěl získat stigma nostalgika po bačování komančů, dovolím si vzpomenout, že dlouhá léta býval úrok na vkladní knížce 2 procenta ročně. Dnes se banky nerozpakují úročit vklady i desetinou této hodnoty.

K. Pavlik 30.9.2019 18:15

Fakt nevim co by se stalo kdyby se prestaly tisknout penize. Je jich fakt moc? - hodne lidi zije ze dne na den.

Cesko ma stesti (ironie) ze nema Euro takze si muze delat s korunou co chce. Kupodivu se to dost lidem nelibi - ona politika blbe ale nase nemusi byt nejlepsi.

L. Novák 30.9.2019 18:39

Ono je to jedno, protože dutým hlavám ve vedení ČNB nezbývá, než koordinovat množení peněz v oběhu s ECB. Rv

J. Tachovsky 30.9.2019 14:37

Ja bych si z dovolenim vzal hypoteku na zaporny urok. A klidne i nekolik miliard na minus 1,2 promile rocne. Splatil bych to vse jednou splatkou po 10 letech. Do te doby bych platil (inkasoval) jen ty zaporne uroky.

Jsem ochopten i k ustupku uroky neinkasovat, ale dat na terminak (pochopitelne s kladnou sazbou) u teze banky.

K. Pavlik 30.9.2019 17:06

Proc to neudelate? Jak rikaji anglicane- udejej se svymi penezmi to o cem tlachas hubou.

J. Jurax 30.9.2019 17:54

Když ono hypotéku na záporný úrok zatím nikdo nenabízí - tak blbí nejsou ani politici v rolích bankéřů, o nichž píše pí Šichtařová.

A. Hrbek 30.9.2019 11:15

Autorka svými příspěvky neustále potvrzuje, že "ekonomie" nikdy nebyla vědou, ale jen praktickým prostředkem, který měl přesvědčit většinu, že ti, kteří mají společenskou, politickou nebo vojenskou zákonodárnou moc, vládnou oprávněně, protože si to z těch či oněch důvodů "zasluhují". Je nástrojem, který sem snaží maskovat to, co kdo skutečně dělá, proč to dělá a komu to dělá.

Někdo vždy musí stát po boku skutečného vládce coby představitel "vyšší vůle na zemi" a velebit panovníkovu moc a činy. Někdo musí prohlašovat velkou bublinu za nejlepší svět ve kterém žijeme a komu máme za to děkovat.

Proto každá "rada" od "ekonoma" je cílevědomě směřována ke prospěchu vlastníka "ekonoma".

I. Schlägel 30.9.2019 11:59

Ano, pokud se ekonomové chovají jako děvky placené moudrým státem, který je honoruje za loajalitu v rámci svého politického zadání, tak se toto přirozeně děje. To samé můžete tvrdit o mnohých specialistech na klimatologii, stavbu dálnic, vyzbrojování armády, lékovou vyhlášku, mobilní tarify, přidělování peněz na zelenou úsporám či rozhledny,... Proto každá "rada" od výše uvedených odborníků (a mnohých dalších) je cílevědomě směřována k vlastníku peněženky, která ty "nezávislé" odborníky moudře platí. Paní Šichtařová je placená státem?

P. Rada 30.9.2019 12:17

Je škoda, že nerozlišujete přírodní a politickou ekonomii.

Ta přírodní poměřuje v neoblomných jednotkách jako jsou jouly, gramy ... - kdežto ta politická je dominantně ovlivnována emocemi.

Pochopitelně pak emotivně poměřující autorce může vycházet víra typu: ..."Klimanáboženství nás vychází zatraceně draho".

Lze ale udělat i vážnější pokus poměřovat co možná všechny okolnosti jako hodnoty a to i ty, které bereme doposud převážně v rámci naší víry, že ostatní se nepočítá... tČistý vzduch, pitnou vodu... jako samozřejmost na kterou má život doposud jaksi automatický nárok.

Takovým pokusem byl třeba "experiment biosféra". Jeho uskutečnění stálo sice fakticky enormní prostředky i kus osobního nasazení ale na druhou stranu přineslo i autorkou doposud ignorované poznání o realitě omezenosti jen povrchního politicko ekonomického pohledu.

https://ideje.cz/cz/clanky/biologove-zachranili-druhou-biosferu-pred-zanikem

L. Novák 30.9.2019 18:45

Zase blábol šíleného zeleného magora "Rada"...

J. Vrzal 30.9.2019 9:49

Mimochodem, EK chysta zelenou regulaci bank.

heslo do google: Sutainable finances.

Jinak, s komentarem zde: https://www.e15.cz/nazory/komentar-rostislava-plivy-zeleny-bic-na-banky-1357830

I. Polák 30.9.2019 9:20

Zajímavý rok 2008 z hlediska autorky?

Nejsem ekonom, paní autorka určitě ví o čem mluví. Jen mi zajímá, zda to nemá souvislost s něčím jiným. Já jsem vysledoval jako klíčový rok cca 2003 pro tzv. kurvítka. Domácí spotřebiče typu myčka, pračka, mixér, zakoupené před 2003 dosud fungují. Někdy je problém je opravit kvůli součástkám, ale jsou opravitelné. Všechny spotřebiče od r. 2003 vydržely zpravidla 2 roky a týden a opravit je jde jen koupí nového.

S čím jiným než s popisovanými problémy makroekonomiky asi tohle souvisí?

J. Jurax 30.9.2019 18:01

Trvanlivé a opravitelné výrobky mají potenciál zničit ekonomiku! Kdo nespotřebovává a furt nekupuje za své peníze další a další tovar, sabotuje lepší příští!

A teď je fungl nový tovar - klimašílenství. Kdo to nekoupí, ničí planetu, jakož i dětství a pubertu svaté Grétě!

M. Valenta 30.9.2019 9:16

Jenom k tomu nadpisu. To klima náboženství , já tomu říkám pozdní probuzení, má snad ještě šanci zajistit mým dvěma a pěti dětem paní Šichtařové slušné životní podmínky. So geht das.

P. Han 30.9.2019 9:23

Ano, jistě. Staňte se guru nového náboženství a zajistíte si slušné životní podmínky. Na úkor ostatních.

M. Valenta 30.9.2019 10:55

Žádný guru pane Háne. Jen nemám hlavu v písku.

P. Han 30.9.2019 11:53

Aha. Takže tedu užitečný idiot, pane Válento. Nechci specifikovat, kde máte hlavu, ale mně by se tam nelíbilo.

S. Donát 30.9.2019 12:49

Pan Valenta má asi rád smrádek a teploučko.

R. Langer 30.9.2019 14:49

Jo, já bych věděl, kde ji máte, a co tam máte... :-P

J. Anděl 30.9.2019 10:51

No vidíte, pane Valento. Já bych rád svým dětem dopřál život ve svobodném státě, svobodu slova, svobodu myšlení. Zatímco je učím chovat se ohleduplně a ekologicky uvědoměle - tedy, opět, prostě ohleduplně. A kriticky přemýšlet. Za skutečnou výzvu tomu učení se kritickému myšlení považuji dnes bezelstné tvrzení "tati, je to pravda, viděla jsem to na YouTube"....

Svoboda znamená právo přemýšlet, pochybovat. Pochybovat, být skeptický, je dokonce nezbytný základ vědeckého poznání. Kritického myšlení. Pochybnosti jsou nesmírně důležité. To nemusí být v konfliktu s ohleduplností.

Proto někteří fanatici získávají nálepku klima náboženství. Protože v náboženství se pochybovat nesmí, je to rouhání.

I. Schlägel 30.9.2019 11:42

Máte pravdu.

J. Jurax 30.9.2019 18:06

Ano.

A rouhání se tresce! Autodafé odpůrců svaté víry je historicky odzkoušené.

M. Šejna 30.9.2019 9:03

Tohle je tedy neuvěřitelná slátanina.

Autorka, tato proslulá ekonom-alarmistka, dnes předvedla, že makroekonomiku vůbec neovládá. Nakonec to předvádí svým ekonomickým alarmismem, kdy už 5 let předpovídá, že do 3 měsíců příjde těžká celosvětová ekonomická krize, a ono furt nic. Šichtařová je taková česká Gréta ekonomiky.

Ekonom-alarmistka Šichtařová by mohla nám čtenářům poradit, ve které bance nám půjčí na záporný úrok.

Záporné úrokové sazby jsou jen u centrálních bank, ale nejsou v běžné ekonomice. Navíc skutenčné znehodnocování peněz se realizuje hlavně na burzách nebo inflací. Na burzách si podnikatelské subjekty často kupují finance na podnikání, ale mnoho akcionářů zažilo, že si koupili na burze akcie za milion, a za deset let ty akcie byly bezcenné.

No a pokud nastane v ekonomice deflace, tak záporné úrokové sazby jsou celkem logické.

P. Han 30.9.2019 9:20

Paní Šichrařová píše výslovně o ZÁPORNÝCH ÚROKOVÝCH SAZBÁCH CENTRÉLNÍCH BANK. Pokud jste z článku vyčetl, že si můžete v běžné bance půjčit se záporným úrokem, buď neumíte číst, nebo jako obvykle lžete.