EKONOMIKA: Keynes je mrtev
Jde o věčný spor. Jedna strana, říká se jí keynesiánská, věří, že vláda může utrácením peněz svých daňových poplatníků zabránit zániku pracovních míst vzniklých v době hospodářského boomu díky levným a snadno dostupným půjčkám na cokoli. Prostě když budou tato místa delší dobu podporována, tak budou výrobky a služby z těchto provozů opět prodejné za stejné ceny a ve stejném množství jako před krizí.
A pak je tu strana druhá, která tvrdí, že recese přicházejí, aby zničily to, co nikdy nemělo vzniknout, a oddalování přizpůsobení cen a mezd pomocí státních intervencí do ekonomiky je oddalováním nevyhnutelného. Navíc pokud trvá příliš dlouho, končí obvykle měnovou krizí.
Politici scházející se na summitech o ekonomických teoriích nijak do hloubky nepřemýšlejí. Zato poměrně dobře rozumějí tomu, že na dělání dalších dluhů už není moc prostoru, protože s velikostí státního dluhu rostou úroky z vládních půjček a je čím dál tím obtížnější sehnat peníze na onu záchrannou politiku. Byť by ji dál dělali rádi, protože koresponduje s představou voličů, že vlády jsou zde od toho, aby jim zařídily stále rostoucí životní úroveň, a ne od akceptování nějakých brutálních restrukturalizací. Rostoucí dluhy totiž budou vyžadovat v budoucnu rostoucí daně a ty voliči také nemají v lásce.
Možná i proto lze nalézt na první pohled překvapivý rozdíl v přístupu americkém a německém. Zatímco tradičně ekonomicky liberální a protržní Američané volají po pokračování státních injekcí, sociálně tržní Němci začali vzývat úspory. Američané jsou sice hodně zadlužení, ale jejich daňová zátěž je nízká a půjde najít nějaké další zdroje financování státu.
Například formou DPH, která v USA není a její zavedení - i v mírné výši - by podstatnou část rozpočtových problémů vyřešilo.
Jenže Němci mají sice nižší dluh, ale daňovou kvótu hodně vysoko a z hřbetů svých daňových poplatníků už moc peří nenaškubou, takže se chovají z pohledu autora diáře v tomto případě o něco racionálněji.
Němci navíc, sice zatím ještě zdálky, slyší hřmění možné měnové krize, která by mohla v eurozóně vzniknout, kdyby se nepodařilo velmi rychle a za (i při vší úspornosti) nesmírně vysokých nákladů udržet nad vodou veřejné rozpočty jižního křídla EU. Pořád bude o něco lepší, když zkrachuje třeba pár evropských automobilek a přibude pár procent nezaměstnaných, než když přijde bankrot nějaké větší evropské země typu Španělska či Itálie.
Ještě by to chtělo od evropských politiků trochu pochopení i pro to, že v této situaci, kdy si z pohledu schopnosti platit dluhy stále méně důvěryhodné vlády tak jako tak musí půjčovat od bank miliardy eur, není zrovna moudré ty samé banky trestat poměrně hloupou daní a škrtit je nepromyšlenými regulacemi.
MfD, 28.6.2010