6.6.2020 | Svátek má Norbert


EKONOMIKA: Kdy nás ČNB přestane okrádat?

13.8.2016

Češi se už třetím rokem nechávají okrádat. Zlodějem není žádný bezvýznamný kapsář, ale nejdůležitější bankovní instituce v zemi – Česká národní banka (ČNB).

Ta totiž pokračuje v oslabování národní měny, jejíž kurz násilně udržuje na hladině 27 Kč za euro. Tu si centrální bankéři nejspíš vycucali z prstu. Podle účelového „vysvětlení“ centrálních bankéřů tím pomáhají českému exportu, čímž prý podporuje růst i celé české ekonomiky.

To určitě! Kroky ČNB možná zlepšují situaci některých vývozců, jenže jak se odráží slabá koruna na všech ostatních podnikatelích, kteří dovážejí zboží z eurozóny a prodávají je na tuzemském trhu v českých korunách? A hlavně, co to znamená pro běžného zaměstnance?

Bankéři nemluví o tom, že Češi, kteří stále berou výrazně méně než Němci, si pohoršili ještě o nejméně dalších deset procent. Můžeme stokrát naříkat, že se nám stále nedaří západní sousedy v kupní síle dohnat, ale co naplat, když nám v tom brání i naše vlastní národní banka.

ČNB samozřejmě dobře ví, že okrádá české občany. A vadí jí to? Evidentně ne. Vem je čert, říkají si nejspíš bankéři a dál krmí velké ryby. Některé velké finanční skupiny totiž na intervencích vydělaly pěkný balík, za který by šlo postavit pěkných pár kilometrů předražených dálnic.

Takže zatímco čeští zaměstnanci berou méně, aby Němci i se svými vysokými platy mohli nakupovat naše zboží za pakatel, dovoz do Česka naopak výrazně zdražil. Už jednou okradený český zaměstnanec si tak ještě musí připlatit například při nákupu pomerančů ze Španělska, aut z Německa nebo pračky ze Slovinska.

České ekonomice se daří, pokud by ČNB kurz uvolnila, mohl by vyskočit řekněme na 24 korun za euro. To je výrazně reálnější úroveň, než současná uměle vytvořená hranice. Pračka dovezená za 500 eur by tak nestála 13 500 Kč jako dnes, nýbrž 12 000 korun. Zákazníkovi by tak zůstalo v kapse pěkných patnáct stovek. Ale nejde jen o pračky. Levná koruna zdražuje téměř veškerý dovoz, na němž jsme bohužel zcela závislí.

Běžný Čech situaci pocítí nejpalčivěji, když se vydá do zahraniční. Letenky, hotel, večeře, vstupy... za to vše si kvůli svévoli bankéřů připlatí nejméně deset procent. Sami si nejlépe spočítáte, o kolik peněz tak letos v létě přijde vaše rodina. Proto také letos stále více Čechů tráví dovolenou v tuzemských kempech a hotelech.

Prezident Miloš Zeman protlačil do čela ČNB svého chráněnce Jiřího Rusnoka. Ten se stal guvernérem a navzdory očekáváním hned oznámil, že intervence pokračují, zatím nejméně do roku 2017. Vyhlídky na změnu jsou tedy nevalné. Jen v červnu podle čísel zveřejněných tento týden ČNB v marném boji proti přirozeně posilující koruně vyhodila oknem neuvěřitelných 8,45 miliardy korun. Radši ani nemyslet, co by se za tyto peníze dalo všechno pořídit.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva Ekospol a.s.Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.