4.7.2022 | Svátek má Prokop


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Kdo řídí dolar

Centrální bankovnictví je disciplína obestřená mnoha mýty. Kdykoli se například zmíním o Federálním rezervním systému jakožto o centrální bance Spojených států, obdržím nejméně několik čtenářských reakcí zhruba tohoto znění: "Pane Kohoute, vy snad nevíte, že Fed je ve skutečnosti soukromá banka a žádná federální instituce? A nedoneslo se k vám, že je vlastněn pěti nejbohatšími rodinami, které tímto způsobem ovládají svět?"

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 20.4.2014 10:31

Zajímavý článek, ale..

Nevěřím tomu, že dominantní postavení USA dolaru je důsledkem velikosti jejich dluhu. Peníze (měny) jsou na globálním trhu zbožím a jejich hodnota je stejně jako u jiného zboží výsledkem důvěry kupujících a ta je u různých měn (v souladu s ostatními tvrzeními v tomto článku) výsledkem důvěry, že za ně bude možno (přímo) nakoupit kvalitní zboží jehož množství je stabilnější než u jiných měn.

Tuto záruku dolaru poskytovalo jeho dominantní hospodářské (technologické) i velmocenské postavení. Díky němu mohly mít USA trvale deficitní obchodní bilanci, kterou vyrovnávaly tiskem dalších dolarů. Díky němu se mohou stále ještě masivně zadlužovat!

Neúspěch v globální hospodářské válce (globalizaci) a ztráta dominantního velmocenského postavení, ale může USA dolar o toto postavení připravit a podrobit na tuto situaci nepřipravené USA nejtěžší politické zkoušce jejich moderních dějin (pád do dluhové pasti a bankrot)!

P. Brodský 20.4.2014 11:49

Pokud je Váš dluh krytý pouze závazkem dlužníka,

že Vám zaplatí papíry, které si ten dlužník může sám v libovolném množství natisknout, pak tento dlužník se těžko dostane do bankrotu. Kdyby si USA půjčovaly cizí měny, pak by se samozřejmě do bankrotu mohly dostat.Ale to se zatím pokud vím neděje.

V. Vaclavik 20.4.2014 14:04

Re: Zajímavý článek, ale..

Tady bych souhlail, ze klicova je ta duvera, vse ostatni je druhotne a na te duvere zavisle. 

Pan Kohout sice duveryhodnost zminil, ale pak jako hlavni duvod pro udrzeni statusu rezervni meny uvedl ten objem dluhopisu, coz je ovsem nutna, ale nikoli dostatecna podminka pro to, aby nejaka mena ziskala ten statut rezervni meny. Dluhopisy ale nutne nejsou nijak spojeny s existenci fiat meny, kterou lze redit 'tisknutim' novych penez - to jen umoznuje hlubsi zadluzeni, nez by jinak bylo mozne.

Samozrejme se rezervni menou nemuze stat napriklad nase koruna, jakkoli by to byla duveryhodna mena. Ale u dostatecne velkych ekonomik je to vec prave a jen duvery, s ni vsechno stoji a pada. Dolar o statut rezervni meny neprisel a hned tak neprijde, protoze meny jinych statu jsou vuci dolaru relativne neduveryhodne, byt duveryhodnost dolaru klesa - protoze klesa vice mene v tandemu s ostatnimi menami.

P. Brodský 21.4.2014 0:04

Re: Zajímavý článek, ale..

Naprosto přesné.