27.9.2023 | Svátek má Jonáš


EKONOMIKA: Jen ho nechte, ať se bojí

1.12.2015

Připadá mi zvláštní, že se ministr financí Andrej Babiš tolik upnul na prosazení zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). Současně mi přijde dětinské, že parlamentní oposice mu v tom brání.

Když jsem Babiše volil, říkal jsem si: Dokáže vést rozsáhlou firmu k prosperitě, snad bude umět vést i stát. Stát není firma, ale nešť, on třeba i stát k prosperitě povede. Zatím bohužel nevidím nic, co by pro tento cíl udělal. ̈

Má vlast se momentálně těší netušené prosperitě, ale ne zásluhou ANO. Kdysi dávno, před posledním převratem, jsem poslouchal Svobodnou Evropu; úvahu o tom, jak si vedou státy tábora socialismu ve srovnání mezi sebou. Srovnání pro ČSSR vycházelo dobře, na první místo, přinejhorším na stupínek vítězů. Komentář současně upozorňoval, že to není zásluhou věrchušky, která je stejným poskokem Moskvy jako v těch ostatních zemích, ale zásluhou občanů samých.

Domnívám se, že se nám dnes daří lépe zase jen naším přičiněním. Nevím, čím poskokem je naše aktuální věrchuška, ale naším určitě ne.

Takže zpátky k Babišovi. Zatím se jen podílel na výmyslech jiných politiků. Některé byly snad na správné cestě k prosperitě, vyloženě za kontraproduktivní považuji totální zákaz kouření. Jeho jediný vlastní návrh zákona, takový, na kterém je podepsán se vší zodpovědností, je právě EET. Sám jsem přesvědčen, že EET nepovede k prosperitě naší vlasti.

Příčiny bych rozdělil na technické a ekonomické. O těch technických už se psalo, a mnohem kvalifikovaněji. Stručně a jednoduše: rychlost přenosu a zpracování tak obrovských objemů dat je omezena možnostmi elektroniky. Skoro jistě bude docházet k nepředvídatelným výpadkům. Ostatně stačí si vzpomenout na registr vozidel - a to byl proti lize EET okresní přebor.

Příčiny ekonomické jsou nabíledni. Primitivní demagogie: EET chrání ty poctivé postihem těch nepoctivých. Jenže EET postihuje všechny stejně, zdržuje poctivé i nepoctivé, ba i ty, kteří zdanitelné hodnoty tvoří. Představte si hosta, který z hotelu pospíchá na letadlo, v hale žádá účet, recepční ho poprosí o strpení, za vteřinku to bude v EET vyřízeno. Host nervozně hledí na hodiny v hotelové hale a v duchu si říká „no, tady mne už nikdy neuvidíte“. I kdyby celý systém šlapal jako hodinky, stejně bude všechny zdržovat. Mnohem efektivnější by bylo zatočit s nepoctivci a těm poctivým dát pokoj. Pro začátek by stačilo zatočit s těmi, co se na finanční správě flákají. Zrovna takové řešení bych očekával od manažera, který tu firmu vede k prosperitě.

Babiše ale stále považuju za člověka s rozumem shledaného, pokud tolik stojí o EET, musí za tím něco být. Třeba se opravdu vybere na daních něco víc, než spolkne systém EET sám. Třeba Babiš ví, jak efektivně využít tento přebytek a dokáže uhlídat, aby se nerozplynul v bříše státní správy (A. de St.Exupéry, 1941: “Žijeme v břiše státní správy.“). Třeba ten přebytek půjde na nějaké mimořádně prorůstové opatření (o státním dluhu nemluvě).

Snaha opozice zamezit schválení EET obstrukcemi mi připadá vyloženě kontraproduktivní. Argument, že tím chrání občany před škodami, které vzniknou následkem EET, je lichý. Chránit občany může nanejvýš do příštích voleb. Lepší by bylo nechat Babiše, aby se předvedl hned. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Jednak do příštích voleb ty škody zavedením EET nebudou tak veliké, jednak kvůli těm škodám ANO ve volbách dostane trestné body. Naopak, pokud se opozici obstrukcemi podaří zastavit EET až do voleb, ANO se postará, aby za to ve volbách dostala trestné body ona. Zrušit EET pak bude trvat další čtyři léta.