11.8.2022 | Svátek má Zuzana


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jedeme podle Ponziho schématu?

Spojené nádoby akcie plus platy nejvyšších šéfů působí jako neuvěřitelný akcelerátor růstu obou složek. A vzbuzují otázku: Neskončí tohle náhodou obrovským průšvihem?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 30.8.2020 21:50

Za starých dob vznikala inflace tiskem nekrytých peněz v materiální podobě, bankovek. Ze státních tresorů se jich do oběhu uvolňovaly tuny a strážci pokladu se divili, proč jdou ceny vzhůru. Dnes, po vynalezení počítačů, se množství bankovek zvyšuje mnohem pomaleji než množství virtuálních peněz vytvářených na harddiscích počítačů. Před několika lety se uvádělo, že v celých Spojených státech je asi dvě stě miliard v oběživu, v cizině asi dvojnásobek, čtyři sta miliard. Čistá aktiva a pasiva ale dosahují asi 80 bilionů dolarů. Bilionů vzniklých třeba úvěry, držených v dluhopisech, akciích, na kontech bank. To jsou virtuální peníze č.1 a jejich část se dostane až k investorům. Druhé, virtuální č.2, jsou platy a mzdy jednotlivců, uložené na jejich kontech. Pouze vyvolení mohou něco z virtuálních bilionů č.1 převést na skutečné peníze. Zatím kolem sebe vidíme jen inflaci přirozenou, způsobenou zvyšováním platů. Kdyby se ale virtuální peníze č.1 najednou ukázaly jako bezcenné, tedy neexistující, rychle se zhroutí celý systém.

Vše je pouze věcí důvěry v USA a dolar a vynechejme i možnost, že by v případě paniky najednou většina Američanů chtěla ze svých kont vyzvednout peníze. Možná má to zrušení hotovosti něco do sebe. Čína se již dlouho a opatrně, aby tratila co nejmíň a vyhnula se vojenskému napadení, snaží nahradit dolar novou světovou měnou. Pro USA a pro Západ cesta zpět není. Trump se finančnímu zhroucení snaží zabránit, demokraté uvažují jinak. Snad vůbec neuvažují, snad už USA odepsali a mají pro sebe nějaký plán "B". Kamínek do mosaiky: Za rok 2018 měly USA záporné saldo přes 800 miliard dolarů, z toho cca 300 miliard s Čínou.

V. Petr 30.8.2020 18:29

R^R^R^R^

V. Petr 30.8.2020 18:25

Existuje mnoho produktů, které komunisté prodávali s neuvěřitelným ziskem. Např. káva a i ty banány.

V. Čermák 30.8.2020 16:18

Tak jeho firma Daně platí. A Vy plaťte taky, nebo na vás zakleknou...

M. Hoblík 30.8.2020 9:12

Ten člověk jenom mlží! Velkovezír Babiš jasně prohlásil, že je jedno, jestli máme dluh 40 miliard, nebo 500 miliard, jeho firma to nepocítí!

L. Novák 29.8.2020 23:18

Když už je řeč o "Ponziho schématu", možná by neškodilo se podívat, co přesně znamená. Známe je z devadesátých let, kdy u nás řada podvodníků začala shromažďovat kapitál přesně tímto způsobem - a nevěřil jsem vlastním očí, kolik lidí naletělo různým "Amway" agentům s představou, že když si vybudují dostatečnou základnu překupníků, nebudou už muset nikdy pracovat. Občas kolem nás proletí nabídky "pyramid" či "letadla" i na Internetu, ale kdo už jednou naletěl, tak pokud není úplně na palici, :-P podruhé už se nachytat nenechá.

Všechny charakterizoval "vstupní poplatek" nebo nákup balíčku s předraženým zbožím. Po nějaké době zmizely neznámo kam...

Výjimkou asi zůstal Avon, který si vytvořil distribuční síť a s pomocí prodejců distribuuje kosmetiku přímo zákazníkům bez použití drahé kamenné obchodní sítě.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ponziho_sch%C3%A9ma

L. Novák 29.8.2020 19:31

Běž SPAMovat někam jinam! Článek v Lidovkách si dokáže každý přečíst sám i bez tvého vnucování, magore!

M. Pivoda 29.8.2020 19:21

Názory českých magorů jsou zde již dostatečně známy. Takže ty nekomentuji.

Ještě se zde služebně nevyjádřil agent Prokop (toho času Staronový). Možná, že mu dělá problém můj argument v jazyce anglickém, uvedený výše.

M. Pivoda 29.8.2020 19:17

Upřimné sdělení:

Až zdechne agresivní hlupák L. Novák, pak si svět určitě oddechne.

J. Ganaur 29.8.2020 16:09

Abyste mohl "těžit" musíte nejdříve vložit.No, pyramida....

L. Písařík 29.8.2020 15:01

Podívejte se kolem sebe.

L. Novák 29.8.2020 14:02

Souhlas. Ale staly se dokonce i platidlem, které přijímaly či stále přijímají mnohé banky a obchody.

Otázkou je, jak moc se jejich budoucí osud bude lišit od měn standardních, jejichž hodnota na rozdíl od bitcoinu klesá. ;-)

L. Novák 29.8.2020 13:56

Dražší. Standardní rohlík z velkopekáren má stále hmotnost 43 gramů jako za komunistické totality.

A ty banány v týdenních akcích za 17-20 Kč kilo jsou zřejmě pořád ziskové... I po 30 letech od pádu komunistické totality (17 Kčs/kg).

L. Novák 29.8.2020 13:50

Nicméně se výrobcům jako Apple podařilo zblbnout mladší generace, které si teď svou inteligenci nacpaly do mobilních placek a neustále ji musí mít u sebe a komunikovat s ní. ;-D

L. Novák 29.8.2020 13:39

Pivodo, ten čip bys potřeboval naimplantovat ty, místo zavirované UI, co tady pořád opruzuje svou stařeckou demencí! :-P

Skus se u Muska přihlásit, třeba tě i vyslechne a pobaví se nad českým šarlatánem... [>-]

M. Pivoda 29.8.2020 13:23

Nahradí (již brzy v budoucnosti) technologicky posílené prase Gertuda naivní ekonomy?

... Musk zároveň v pátek uvedl, že cílem konference není získat potenciální sponzory, ale spíše rekrutovat nové experty, kteří by mohli mít zájem se na vývoji podílet. Jak upozorňuje agentura Reuters, Musk už v minulosti dokázal poskládat několik týmů různých odborníků, čímž mimořádně urychlil výzkum na poli inovací raket, vysokorychlostního transportního systému hyperloop nebo technologií spojených s elektrickými automobily.

Neuralink zatím obdržel od investorů 158 milionů dolarů (necelých 3,5 miliardy korun), z toho 100 milionů přímo od Elona Muska, a zaměstnává zhruba 100 lidí.

Musk zároveň dodal, že technologie čipu Neuralinku by mohla potenciálně mít i jiné funkce než jen ty spojené čistě s lékařstvím. „Mohlo by dojít k jakési symbióze mezi umělou inteligencí a mozkem, kdy by člověk svým způsobem technologicky rozšířil sebe sama, respektive funkce svého mozku,“ uvedl Musk. ...

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/vyhraje-musk-i-nad-alzheimerem-jeho-firma-neuralink-uz-implantovala-monitorovaci-cip-do-mozku-praset.A200829_092601_firmy-trhy_ele

R. Polášek 29.8.2020 11:38

Podle mně je spíš určující poměr obratu a zisku. Než poměr kapitalizace firmy a zisku.

R. Langer 29.8.2020 11:37

Úspěch firmy Apple nespočívá v hodně přátelském uživatelském prostředí, které mimochodem ze začátku neumělo zhola nic, ale v jejich zfanatizovaných věřících ovečkách, které si dokázala omotat kolem prstu - a ano, hlavně díky Jobsovi. Což rozhodně vůbec není špatná obchodní strategie, nicméně s kvalitou a vizionářstvím nemá zhola nic společného, právě naopak, protože tomu stádu pak můžete prodat i pozlacené houno, a ono bude stejně hýkat nadšením. Mezi jednu z nich patříš evidentně i ty, ty naše malá hloupoučká UI. Jenom doufám, že si z těch sektářů už nebude brát příklad nikdo jiný, ale to už asi naštěstí není možné. ;-D

R. Langer 29.8.2020 11:26

V čem se trh "blíží nasycení"? Z čeho jste tak usoudil?

R. Langer 29.8.2020 11:25

Asii tak... :-(

L. Písařík 29.8.2020 11:25

Problém bude v tom, že trh se blíži k nasycení a kromě bydlení už skoro neexistuje rozumný projekt, do kterého by se dalo investovat, elektroauta jsou čirou fantazií. Dokonce ani banky již nechtějí platit vkladatelům dobrý úrok, to je taky signálem přebytku peněz. Něco spolkne inflace, ale ani to není určující. To všechno jsou příznaky předkrizové situace.

R. Langer 29.8.2020 11:25

Ne, opravdu to není stejné jako u "jiných peněz".

R. Langer 29.8.2020 11:23

No, až ta bublina praskne, bude zase veselo... ;-)

P. Rudolf 29.8.2020 11:19

No a s nezdravým růstem bude přicházet inflace. Protože majetek má nějakou hodnotu a ta hodnota je pořád stejná nebo jen mírně se měnící, nárůst "hodnoty" peněžní (ceny akcií) musí následovat nárůst cen všude jinde, aby hodnota společnosti v porovnání s jinými hodnotami (např zlato, domy, umění) zůstala na stejné úrovni. No a inflace znamená, že ten rohlík za stejnou cenu bude zase o kus kratší.

J. Nevrkla 29.8.2020 11:09

Aby krize byla oddalena - sorry.

J. Nevrkla 29.8.2020 11:08

Autor nemá rád katastrofiky a zároveň vidí budoucnost katastroficky. Měl by si vybrat a nesedět na dvou židlích. Já se považuji za realistu a jsem přesvědčený, že krize dost katastrofalnich rozměrů musí přijít, jen nevíme kdy. Stále více se nesplatitelne zadluzujeme, stále více jsou emitovany ničím nekryte peníze, jen aby byla krize odhalena. Čím déle v tom budeme pokračovat, tím bude hlubší, tím více peníze ztratí hodnotu v hylerinflaci. Stále se někdo pokouší vymyslet ekonomické perpetum mobile - samozřejmě marně.

Š. Hašek 29.8.2020 11:00

Trh s nemovitostmi, vše okolo, jejich cena, velice přesně vystihuje nejistotu občanstva z "další finanční budoucnosti současného hospodářsko budovatelského špektáklu".

To je tak, když bankocetle se generují kliknutím a většina strká ruce do pastiček, úplně stejně jak myšky do pastiček s dobrým sýrem.

M. Pivoda 29.8.2020 10:58

Hlavní problém firmy Apple je v tom, že nástupce zemřelého podnikatele a inovátora Steve Jobse, nemá patřičné technologické vize, které by té firmě přinesly nové revoluční výrobky. Ale firma Apple přesto ekonomicky rostla. Jak?

Some of Apple’s immense growth in market value over the last few years is the result of the company buying back its own stock, which tends to elevate share prices—good for shareholders and executives—but means the company is not investing the extra money in R&D and the introduction of great new products.

Poučení pro Česko

Minulý velký byznys úspěch firmy Apple, Inc. spočíval hodně na uživatelsky přátelském rozhraní jejich výrobků. Akreditovaná univerzity v české montovně toto důležité téma zatím na svých fakultách informatiky neučí ani v roce 2020. V Česku se spíše prosadily kurzy "Jak zvýšit svou asertivitu".

Š. Hašek 29.8.2020 10:38

Vidím to podobně.

Š. Hašek 29.8.2020 10:31

Slušný text!

Jde jen o to "kdo první zboří paklík". Cukne a začne tajně (zpočátku) situaci separátně řešit.

"Jede to" už jen na strach to pojmenovat. Faktem je, že strach může být lepším zdrojem stability, než důvěra (a zlato). Jde jen o tu délku času stability.